Olen aina ollut sitä mieltä, että kirkkonne on naurettava. Ette osanneet vastata minulle mitään silloin kun tulin sielun hädässä etsimään vastausta palstallenne.
Kerron, mitä ajattelen teistä
-AuroraBorealis-
472431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
mitään! Ole aivan hiljaa ja mieti. Tai mene sielunhädässä keskustelemaan papin kanssa. Tämä palsta ei ole sielunhoitoa kenellekään.
Kirkkonne on tylsä.
kirkon palsta - onneksi! Jos ja kun tänne muutama maallikko kirjoittelee niin... ne maallikot voivat tehdä kirkolleen joko palveluksen tai karhunpalveluksen.
Jos ortokirkko on Sinun mielestäsi naurettava niin naura vaan. Sillä siitä pääset!
Ei sille muuta voi kun nauraa!
On vähän negatiivinen kokemus sinulle jäänyt meidän palstastamme ja uskostamme. Mitkä asiat ratkaisivat mielestäsi suhtautumisesi kielteisesti kirkkoamme kohtaan?
Olet tylsä ihminen.
Lukaise tämä ja mieti vähän missä mennään...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000024731826
Hoida lääkitys kuntoon !
myös tylsä ihminen. Minä olen nuori ja kaunis nainen. En välitä mielipiteistäsi.
Sitä paitsi, ethän sinä enää niinkään nuori ole:). Miks et muuten vastannut kysymykseeni, vaan mollaamahan alkasit.
ihmisenä. En välitä vähääkään mielipiteistäsi, enkä sinusta. Olen nuori ja kaunis nainen. Eikö sulla ole käväissyt mielessä se, että saattaisin ehkä vetää sinua nenästä?
Väitätkö tuntevasi minut?
naurettavia ja tylsiä! Oletko varma, että itse et ole naurettava pelle? Tärkeintähän on olla nuori ja kaunis ja vetää toisia nenästä?!
sinunlaistasi emätylsimystä.
vastata sinulle tämän enempää.
Kun aito Aurora tunteekin minut?
todellinen tylsimys. No hyvä on, tunnenhan minä sinut, mutta tylsä sinä olet silti.
Sinähän olet pikku veljeni Pente. Minä taas isoveljesi Pönttö. Me poijaat sitä osataan jujuttaa ketä vain. Eikös niin Pente, osaataanhan me.
tylsä ihminen. Tunnen kyllä sinut ja häpeän sitä, että tunnen. Sinua on helppo vetää nenästä. Unohda sinä pentet, nyt on kyse sinusta.
enhän minä sinua tunne, kunhan vaan kokeilin.....
ole voinut kertoa todellisia tuntojani. Olet niin pöhkö, että et kuitenkaan ymmärtäisi.
sähköposti viestisi ovat olleet kuivia.
>Olet tylsä ihminen.<
>Eikö sulla ole käväissyt mielessä se, että saattaisin ehkä vetää sinua nenästä?<
>Sinunlaistasi emätylsimystä.<
>Todellinen tylsimys. No hyvä on, tunnenhan minä sinut, mutta tylsä sinä olet<
>Ole voinut kertoa todellisia tuntojani. Olet niin pöhkö, että et kuitenkaan ymmärtäisi.<
>Sitä minun piti vielä sanoa, että
sähköposti viestisi ovat olleet kuivia.<
Nämä viestit vasten kasvojani muka luotettavalta sydänystävältä, joka janosi elämän viisautta, jota hänelle yritin välittää, saivat sydämmeni murtumaan. Kävelin ylipitkän päivälenkin sydäntäni ja mieltäni eheyttääkseni pettymyksen jälkeen. Paluu matkalla, soitettuani sydänystävälle (aidolle) kertoakseni ahdistukseni, hän antoi minulle uuden uskon ja valon ahdistukseeni. Niinpä tietenkin, ihanaa, jess, minähän olen viisas. Nimittäin, jos olet keskusteluyhteydessä parisuhteesi ulkopuoliseen jäseneen ja kaiken keskustelujen jälkeen, tämä ulkopuolinen toteaakin sinun olleen tylsä, viestit kuivia, eikä intiimeihin asioihin saada otetta, niin silloinhan SINÄ OLET ONNISTUNUT. Näihin todellisen sydänystäväni saatesanoihin päätän tämän kirjoitukseni.
Ota yhteyttä sähköpostiini, niin keskustellaan. Voit kysyä mitä tahansa tästä tilanteesta.
Harmittaako jos kerron, kuka sieltä vastasi? Ei edes pitänyt minua tylsänä, ei pöhkönä, eikä viestejäni kuivina. Jos sinun ÄO on jotain vähän yli 150, niin kaippa se minulla lähennelle 200.
niin ota yhteys pappiin tai diakoniatyöntekijään, tai jos lääkärin apua tarvitset, niin lääkäriin.
Mitä ihmettä meidän olisi muka pitänyt osata vastata sinulle? En enää yhtään muista, mistä oli kyse. Muistan vain että tukit palstan kysymyksilläsi.
Tämä palsta on tarkoitettu ensisijaisesti niille, jotka jo hiukan tietävät keskusteltavasta aiheesta, eikä miksikään alkeisopistoksi, vaikka olemme toki vastanneet asiallisesti tietopuolisiin kysymyksiin. Sielunhoitoa emme voi antaa. Sitä sinun pitää etsiä muualta. Et voi tehdä päätelmiä kirkostamme tämän palstan perusteella, vaan siihen sinun pitää tutustua kunnolla.
Anna nateeksi sillä en jaksanut lukea aloituksesi vastauksia.
Ensiksi tämä paikka on väärä paikka aloittaa oman hengellisen "pesän" etsimistä, sillä täältä et saa kuin MUKA oikeata tietoa...
Toiseksi jos haluat tutustua kirkkoomme niin mene kirkkoon ja pyydä tavata pappi,niin eiköhän se siitä.
ja lopuksi olikohan tämä turhaa sulle kirjoittaa jos olet jo ottanut negatiivisen asenteen kirkkoamme kohtaan...
antavat oikeata tietoa kirkostaan, mutta palstan ongelma on se, että tänne voi kuka vain kirjoittaa mitä hyvänsä.
Trolleja on paljon liikkeellä. Sellainen on myös ap. Hänen sielunhätänsä ei tunnu oikein uskottavalta. Aurora Borealis on Pentecostalin tapainen häirikkö, joka on erikoistunut häiritsemään keskustelua eri palstoilla.
mitä ajattelet meistä! Oletkohan Ambron tilaama pelle, vai se joka tanssi eilen Turun linja-auto asemalla ja sanoi olevansa Auroora.
tältä palstalta. Tämä ei ole aputoimisto. Esim. pappi on oikea osoite,
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000024761235
Tämän aloituksen tekijä on, kukapas muukaan kuin
psykopaatti, tilaustuotetyyppi helluntailaisuuden markkinoimiseksi (lue käännyttämiseksi) kautta koko uskovan nettikansan, Pellehermannimme Pentepoju (tai joku hovinarreistaan). Ikäväkseen tämä ÄO 150 ja risat sotkeutui älykkäämpäänsä ja tässä on loppu tulos. Katkerana, iki-ihastuneena narsistina ei voi ymmärtää menetystään, jonka koki taannoin. Itkee hänen peräänsä, joka meni pois otteestaan. Haikailee hänen peräänsä, joka viisveisaa hänen kaltaisistaan harhojen vallassa vaeltajista.
Säälikää ja rukoilkaa ressukan puolesta jos siihen kykenette.
Siis pääasiaan, nimimerkki tässä ketjussa on hellari pojun aikaansaannos. Aikoinaan palstallamme vieraillut, avoin uskonnollisuuttansa täydentävä, siihen vastauksia etsivä, luonnonlapsotar voi tänä päivänäkin hyvin. Ei keskustele toistaiseksi millään keskustelupalstalla. Ne tiedot joita hän ortodoksisuudesta kaipaa, minä hänelle välitän.
En tiedä ÄO:tani ja Aurora ei tykkää, jos kerrot,että hän pitää minua fiksuna. Hän on itselleen vihainen, että kehui minua. :D
Ja minä olen mies, enkä mikään lapsotar.
OLETKO TODELLA NOIN PELLOLLA, SIITÄ MISSÄ MENNÄÄN?
te keskenänne suhmuroitte?
Eikä sillä ole väliä meidän ortodoksien kannalta. Meille on tärkeintä se, että ALKUPERÄINEN AURORA on vilpitön nainen, sinä hänenen nimimerkkiään käyttänyt olet PELLEHERMANNI, Pentecostal* pervo häirikkö.
Sinulla ei ole aavistustakaan, miten kieron naisen kanssa olet tekemisissä. Hän on hellaripalstalla provoillut useilla eri nikeillä ja huijannut uskovaisia teeskentelemällä milloin homoa ja milloin uskovaa nuorta naista.
ja menehän nyt nukkumaan. Unohda sinä se Aurora, kyllä minä hänestä huolta pidän.
:D :D :D
Kuule, pidä vaan Aurorasta huolta. Siinä on sulla semmoinen huolehdittava, että...
Jätä Aurora ja minut rauhaan. Sinä ikävystytät meitä. Olet pöhkö, tyhmä ja kuiva juttuinesi. Mene hovisi keskuuteen, siellä ruskeakielinen ukkokööri sinua jo kaivaten odottaakin.
Huvitatte minua. Palstallamme olette koko ajan riehuneet...
Me ollaan vaan niin valovoimaisia.
Sinä Pente säälität minua.
Luuletko huijaavasi minua?
Saitko nukutuksi, vai jännittääkö analysointi testitulokset? Itseasiassa sinun tähtesi en olisi enää kommentoinut, teen sen aidon Auroran tähden. Minä joka en ole koskaan valehdellut, miksi sen nyt tekisin? Tarkistin äsken aidon AB:n viimeisen kirjoituksen ajankohdan näillä keskustelufoorumeiilla (24.01), joka oli nimenomaan "ortodoksisuus" palstalla tapahtunut. Jo paljon sitä ennen hän oli saanut kurkkuaan myöten täyteen sinua ja kaltaisiasi sielunhelppoheikkejä. Kaikki edellämainitsemani ajankohdan jälkeen tapahtuneet AB:n nimimerkin käyttäjät ovat todennäköisimmin sinun itsesi syvästi loukkaamia uskovia, ateisteja jne...
Aurora on nuori nainen ja tiedän yhtä sun toista hänestä erään uskonystäväni kertomana. Hän on tavannut Auroran, eikä Aurora ole mikään keski-ikäinen lääkäri. Sydänkäpysesi huijaa sinua pahemman kerran! :D :D
Eräs ystäväni kertoi vierailleensa kauan aikaa sitten keskustelupalstallanne. Hän meni seuraanne, näyttäytyi näennäisen innostuneelta aatteestanne. Kertoi olevansa kolminkertainen maisteri (vaikka oli vain uimaopettajansa suhteilla hätäisesti uimamaisteri). Johan alkoi uskikset häntä kumartamaan ja palvomaan. Vielä tänäkin päivänä kertoo kadulla kävellessään vastaantulijan kielenväristä tunnistavansa entiset jumaloijansa.
JK. Koskas muuten menet töihin? Alat olla jo rasite meille kunniallisille veronmaksajille, saatikka keskustelupalstalaisille.
Aurora on lähihoitaja ja olemukseltaan ilmeisesti sellainen iloinen blondi. Nuori kun mikä (muistaakseni joku 20v, eli yhtä vanha kun minä. Voi tietenkin olla, että muutaman vuoden vanhempi). Hän trollaa kun viimeistä päivää ja elää holtitonta elämää.
Aurora analysoinnistasi. Miks et vastannut kysymykseeni? Toista sen.
Koskas muuten menet töihin? Alat olla jo rasite meille kunniallisille veronmaksajille, saatikka keskustelupalstalaisille.