USA:n joukot ovat löytäneet Bagdadin läheltä valtavan kemiallisten aseiden valmistus- ja kätköpaikan.
Kuunnelkaa uutisia ja katsokaa TekstiTV:tä
Kuunnelkaa uutisia ja katsokaa TekstiTV:tä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niillä näkee hyvin ja ne suojaavat hiekaltakin !
Kuunneltu on. Valtava taisi vaihtua jossain seuraavassa tiedotteessa valtavan pieneksi. Ja sitten taas seuraavassa valtavaksi, mutta joksikin muuksi kuin kemiallisten aseiden valmistus- ja varastointipaikaksi, kun ilmeni, että tämä herra Blix kavereineen oli jo paikassa käynyt. Jos tämä on helposti perättömäksi ositettava moka USAn tiedotuspolitiikassa, koko löydöstä yritetään kohta tehdä valtavan huomaamatonta. Tällaistahan tämä propaganda sodan aikana on. USA on tässä suhteessa heikompi osapuoli, kun se päästää toimittajat urkkimaan tekemisiään. Saddamin on helpompi viljellä ytä ainoaa totuutta, kun ei ole muita tietolähteitä. Jos sellaisia alkaisi esiintyä, Saddam hoitaisi ne tavallaan ja ajallaan. Niin kuin hän on tottunut asioita hoitamaan. Pää poikki.
En minä vaan hirveäis kuskata sotaolosuhteissa moisia mömmöjä. Mitäs, jos ne pöllähtää omille silmille ennen kuin saa vietyä "löydettäväksi" ?
En minä vaan hirveäis kuskata sotaolosuhteissa moisia mömmöjä. Mitäs, jos ne pöllähtää omille silmille ennen kuin saa vietyä "löydettäväksi" ?
Kun kyseessä on USAn ilmoitus asiasta sitä on syytä epäillä. Miksi Irak ei sitten ole käyttänyt kaasua?
Sehän voisi käyttää sitä uudelleen omiin kansalaisiin ja omiin sotajoukkoihin. Yhdistyneiden joukkoihin niillä on vaikea iskeä, kun nämä on valmistautuneet siihen, toisin kuin omat siviilit aikanaan.
Vahvistamattomien tietojen mukaan USA:ssa sijaitsee valtavia kemiallisten aseiden tehtaita ja varastoja.
20 milligramman pullollinen Irakin kehittämää risiniä riittää tappamaan toistatuhatta ihmistä.
Tieto Irakista löytyneistä joukkotuhoasekätköistä on varmaa tietoa, mutta vaikeata selittää maailmalle, jota lietsotaan sodan vastaisuuteen.
Paljonko löytyy lisää tappavia kemikaliaseita, nähdään muutaman päivän sisällä, kun päästään tutkimaan kaikki naamioidut paikat.