Jarrupalat loppu?

Ensimmäisten 1-2km aikana jarruista kuuluu jarruttaessa rohinaa. Muutaman jarrutuksen jälkeen jarruista ei enään kuulu mitään ääntä. Voiko jarrut olla loppu vai onko jarrupalojen välissä jotain ylimääräistä-ja jos on niin miksi ääni lakkaa?

Kiitoksia vastauksista! PS:en osaa tsekata jarrujen kuluneisuutta ja jarruanturi on todennäköisesti heitetty mäkeen.
74445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuntuuko että jarruissa on voimaa edelleen? Painuuko poljin kuinka syvään ennen kuin alkaa kunnolla jarruttamaan..

Nuokin on vähän kiinni että minkä ikäistä tekniikka se jarrutekniikka on.

Äänestä

Auton seistessä hetken kosteilla keleillä muodostuu jarrulevyjen pintaan pientä ruostetta.Se siinä varmaankin raapiutuu pois, ja siitä ääni.Pyörän voi joutua ottamaan pois et varmasti näkee jarrupalojen kunnon.

Äänestä
  • Rohinaa kuuluu joka kerta kun lähtee ajamaan. Tosin tämä talvi on ollutkin erityisen kostea/märkä. Rohinaa ei kuulunut kesällä. Edellisistä talvista en muista. Auto on vanha, 16 vuotias. Poljintuntuma on normaali, ei painu syvälle muuta kuin kovassa jarrutuksessa.

    Äänestä

  • jagjagjag kirjoitti:

    Rohinaa kuuluu joka kerta kun lähtee ajamaan. Tosin tämä talvi on ollutkin erityisen kostea/märkä. Rohinaa ei kuulunut kesällä. Edellisistä talvista en muista. Auto on vanha, 16 vuotias. Poljintuntuma on normaali, ei painu syvälle muuta kuin kovassa jarrutuksessa.

    Kannattanee käydä jossain näyttämäs jollei oo hajua millon on jallupalat vaihdettu.Jos on tietoo et >50tkm samoilla palasilla ni voihan ne olla lopuillaan.Säästät levyjen hinnan,(ehkä) kun vaihdat palat ajoissa.

    Äänestä

se levy on urilla ja kun palat loppuu niin kylmiltään se ulko/sisäreuna osuu palaan, mutta levyt käytössä pikkuisen aina lämpiävät ja näin se kahina loppuu, mutta kohta se muuttuu jatkuvaksi ja siksi ei kannata odottaa, kun se levy menee siitä pilalle, jos ei sitten uusi levejäkin niin silloin ei niin väliä!

Äänestä
  • huollossa ja maksa siitä mansikoita, kun et itse viitsi vaivautua mihinkään. Rahat pois kädettömiltä laiskoilta, se on oikeaa meininkiä!

    Äänestä

  • sitroen. kirjoitti:

    huollossa ja maksa siitä mansikoita, kun et itse viitsi vaivautua mihinkään. Rahat pois kädettömiltä laiskoilta, se on oikeaa meininkiä!

    tauko paikallaan sinullekin! Saahan sitä asoista kysyä ja mitään ei opi jos ei jostain aloita ja nykyään tämä netti on aika kätevä monessakin asiassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hfalöhf890 kirjoitti:

Ensimmäisten 1-2km aikana jarruista kuuluu jarruttaessa rohinaa. Muutaman jarrutuksen jälkeen jarruista ei enään kuulu mitään ääntä. Voiko jarrut olla loppu vai onko jarrupalojen välissä jotain ylimääräistä-ja jos on niin miksi ääni lakkaa?

Kiitoksia vastauksista! PS:en osaa tsekata jarrujen kuluneisuutta ja jarruanturi on todennäköisesti heitetty mäkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu