Rasismi on hyysäreiden mielestä väärin, koska he uskovat sen olevan väärin. Rasistien mielestä rasismi on oikein, koska he uskovat sen olevan oikein. Kummallakin osapuolella on luja luottamus omien ajatustensa pätevyyteen, ja käsitys, että ne syyt joilla vastapuoli puolustaa omia kantojaan, ovat kumottavissa vääriksi.
Joten jos olet hyysäri, pidät rasisteja naurettavina pelleinä, jotka ovat ehdottomasti väärässä, ja on täysin selvää, että hyysärit olet oikeassa.
Jos taas olet rasisti, pidät hyysäreitä naurettavina pelleinä, jotka ovat ehdottomasti väärässä, ja on täysin selvää, että rasistit ovat oikeassa.
LOPULLINEN TOTUUS JA JOHTOPÄÄTÖS: Ajatteleva olento on yksilö, ja yksilö pitää kantaansa oikeana, riippumatta siitä kuinka voimakkaasti vastustava osapuoli pitää omaa kantaansa oikeana. Ei voida siis sanoa että rasismi on väärin tai oikein, koska jos A ajattelee, että rasismi on väärin, ja ajattelee, että toinen osapuoli on väärässä, toinen osapuoli B ajattelee kuitenkin samalla tavalla A:sta.
Käsitys oikeasta ja väärästä ovat olemassa vain siksi, että niiden uskotaan olevan olemassa. Sanan "hyysäri" tilalla voi käyttää jotain muuta sanaa, jos se ei tunnu osuvalta.
**************************************************
Omasta mielestäni rasismi (siis eri rotujen eriarvoinen kohtelu) on väärin. Elämästä ei tulisi mitään, jos ihmiset ajattelisivat kahdella eri tavalla samaan aikaan, joten ylläolevaa tekstiä ei kannata ottaa liian vakavasti.
Onko rasismi oikein vai väärin?
18
2188
Vastaukset
- Heh heh
Onko oikein tai väärin ....pidän pelkästään valkoisten puolta ... muut eivät kiinnosta pätkääkään..
- panteisti
Eli ihmisarvoisia ihmisiä ovat vain saman väriset kuin sinä? Miten kestät sellaisia joilla on eri väriset silmät kuin sinulla?
- koska
kuopiolaista kallea ei sovi syyttää siitä mitä vaasalainen ville teki
Rasismi on ehdottomasti oikein.
- Anonyymi
Samaa mieltä, mutta olet köyhä suomalainen. Köyhä suomalainen on rasismin kohde. Idiootti.
- Anonyymi
Jes olen samaa mieltä. Musta ei kuulu suomeen.
- Anonyymi
Musta on outo esim kilpailuissa haluu aina voittaa suuttuu pirusti kun häviää kiva katsoa kun suuttuu. Hihhhh. The summit aleksi oli naurettava. Jo osasi olla pirulainen ihhhhhhh
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Musta on outo esim kilpailuissa haluu aina voittaa suuttuu pirusti kun häviää kiva katsoa kun suuttuu. Hihhhh. The summit aleksi oli naurettava. Jo osasi olla pirulainen ihhhhhhh
Niin musta hlutaan aina ensiksi ulos joka kilpailusta.
- VääräKysymys
Ongelma ei ole rasismin oikeudessa tai vääryydessä. Rasismi-käsite tarkoitti alunperin ja nykyäänkin(rehellisille) vain rotuun perustuvaa vihaa ja sortoa. Ja sellaisena se tietysti on väärin lähes kaikkien mielestä.
Ongelma on se, että kiihkosuvakit ovat laajentaneet rasismi-käsitettä naurettavuuksiin asti. Ja se, että sitä käytetään tilanteissa, joissa ei ole kyse mistään rasismista tai muukalaisvihastakaan.
Oman maan, kansan, kulttuurin, uskonnon ja kielen arvostamisessa ja puolustamisessa ei ole mitään rasistista tai natsistista! Kyse on vain luonnollisesta ja tervehenkisestä isänmaallisuudesta - Iso-Parru-Daniel
centtikin kiihottuu hyysäyksestä
- Anonyymi
"Suomalaiset ja askenaasijuutalaiset ovat erityisryhmiä"
”Meillä on muihin maihin verrattuna tiettyjä etuja, joita tutkijat ovat osanneet hyödyntää. Yksi asia on väestön geneettinen ainutlaatuisuus. Suomalaiset ovat askenaasijuutalaisten tavoin oma pieni väestöryhmänsä, jolla on oma luokka kansainvälisissä geneettisissä tietokannoissa”, Palotie selittää.
Geneettisissä tietokannoissa maailman väestö on jaettu kahdeksaan luokkaan: afrikkalaiset, latinot, eurooppalaiset poissulkien suomalaiset, askenaasijuutalaiset, itä-aasialaiset, suomalaiset, etelä-aasialaiset ja muut.
Lääketieteensäätiö
Geenitieto avaa uuden ulottuvuuden – suomalaisilla on erityisasema alan tutkimuksessa
Hesari 16.11.2020 - Anonyymi
johtopäätös on että Paavo Väyrynen pelastaa
- Anonyymi
Rasismia on ollut aina ja se ei tule katoamaan niin pitkään kun on ihmisiä. Varsinkin etniset ovat erittäin rasistisia, jopa omilleen esim eri islam suunnat, tummissa maissa jos oma kansalainen syntyy vaaleana käsittely on niin julmaa ettei sitä täällä sivistysmaissa ymmärretä.
- Anonyymi
mitä rasismi on aina väärin ennakkoluulo usein perusteeton väri, ikä,sukupuoli tai jos on homo fobia tai lesbo fobia minusta jokainen pitää hyväksyä jos se on lain puitteissa eikä loukkaa ketään paitsi jotain tiukka MYSSYÄ.
- Anonyymi
Mutta minkäs teen kun musta väri on niin inhottava ei voi edes kepillä koskea. Ja haju on paha.
- Anonyymi
Voiko Suomen kansalaisuus vaikuttaa onnellisuuteen?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18917753/voiko-suomen-kansalaisuus-vaikuttaa-onnellisuuteen - Anonyymi
Rasistit pitävät itseään muita ylempiarvoisena. Natsit olivat rasisteja, eivätkä natsit säästäneet ketään, joita he pitivät alampiarvoisena. Rotu ei vaikuta asiaan mitenkään, vaan se ketä rasisti pitää alempiarvoisena.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861570
- 711200
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1741105Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!52902Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46881- 47868
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38868- 46792
Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9783IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35769