Onko rasismi oikein vai väärin?

/_\

Rasismi on hyysäreiden mielestä väärin, koska he uskovat sen olevan väärin. Rasistien mielestä rasismi on oikein, koska he uskovat sen olevan oikein. Kummallakin osapuolella on luja luottamus omien ajatustensa pätevyyteen, ja käsitys, että ne syyt joilla vastapuoli puolustaa omia kantojaan, ovat kumottavissa vääriksi.

Joten jos olet hyysäri, pidät rasisteja naurettavina pelleinä, jotka ovat ehdottomasti väärässä, ja on täysin selvää, että hyysärit olet oikeassa.

Jos taas olet rasisti, pidät hyysäreitä naurettavina pelleinä, jotka ovat ehdottomasti väärässä, ja on täysin selvää, että rasistit ovat oikeassa.

LOPULLINEN TOTUUS JA JOHTOPÄÄTÖS: Ajatteleva olento on yksilö, ja yksilö pitää kantaansa oikeana, riippumatta siitä kuinka voimakkaasti vastustava osapuoli pitää omaa kantaansa oikeana. Ei voida siis sanoa että rasismi on väärin tai oikein, koska jos A ajattelee, että rasismi on väärin, ja ajattelee, että toinen osapuoli on väärässä, toinen osapuoli B ajattelee kuitenkin samalla tavalla A:sta.

Käsitys oikeasta ja väärästä ovat olemassa vain siksi, että niiden uskotaan olevan olemassa. Sanan "hyysäri" tilalla voi käyttää jotain muuta sanaa, jos se ei tunnu osuvalta.

**************************************************

Omasta mielestäni rasismi (siis eri rotujen eriarvoinen kohtelu) on väärin. Elämästä ei tulisi mitään, jos ihmiset ajattelisivat kahdella eri tavalla samaan aikaan, joten ylläolevaa tekstiä ei kannata ottaa liian vakavasti.

21

2398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heh heh

      Onko oikein tai väärin ....pidän pelkästään valkoisten puolta ... muut eivät kiinnosta pätkääkään..

      • panteisti

        Eli ihmisarvoisia ihmisiä ovat vain saman väriset kuin sinä? Miten kestät sellaisia joilla on eri väriset silmät kuin sinulla?


      • Anonyymi
        panteisti kirjoitti:

        Eli ihmisarvoisia ihmisiä ovat vain saman väriset kuin sinä? Miten kestät sellaisia joilla on eri väriset silmät kuin sinulla?

        Kylmyys ja välinpitämättömyys eivät ole rasismia.


    • koska

      kuopiolaista kallea ei sovi syyttää siitä mitä vaasalainen ville teki

    • Rasismi on ehdottomasti oikein.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä, mutta olet köyhä suomalainen. Köyhä suomalainen on rasismin kohde. Idiootti.


      • Anonyymi

        Jes olen samaa mieltä. Musta ei kuulu suomeen.


      • Anonyymi

        Musta on outo esim kilpailuissa haluu aina voittaa suuttuu pirusti kun häviää kiva katsoa kun suuttuu. Hihhhh. The summit aleksi oli naurettava. Jo osasi olla pirulainen ihhhhhhh


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Musta on outo esim kilpailuissa haluu aina voittaa suuttuu pirusti kun häviää kiva katsoa kun suuttuu. Hihhhh. The summit aleksi oli naurettava. Jo osasi olla pirulainen ihhhhhhh

        Niin musta hlutaan aina ensiksi ulos joka kilpailusta.


    • VääräKysymys

      Ongelma ei ole rasismin oikeudessa tai vääryydessä. Rasismi-käsite tarkoitti alunperin ja nykyäänkin(rehellisille) vain rotuun perustuvaa vihaa ja sortoa. Ja sellaisena se tietysti on väärin lähes kaikkien mielestä.

      Ongelma on se, että kiihkosuvakit ovat laajentaneet rasismi-käsitettä naurettavuuksiin asti. Ja se, että sitä käytetään tilanteissa, joissa ei ole kyse mistään rasismista tai muukalaisvihastakaan.

      Oman maan, kansan, kulttuurin, uskonnon ja kielen arvostamisessa ja puolustamisessa ei ole mitään rasistista tai natsistista! Kyse on vain luonnollisesta ja tervehenkisestä isänmaallisuudesta

    • Iso-Parru-Daniel

      centtikin kiihottuu hyysäyksestä

    • Anonyymi

      "Suomalaiset ja askenaasijuutalaiset ovat erityisryhmiä"

      ”Meillä on muihin maihin verrattuna tiettyjä etuja, joita tutkijat ovat osanneet hyödyntää. Yksi asia on väestön geneettinen ainutlaatuisuus. Suomalaiset ovat askenaasijuutalaisten tavoin oma pieni väestöryhmänsä, jolla on oma luokka kansainvälisissä geneettisissä tietokannoissa”, Palotie selittää.

      Geneettisissä tietokannoissa maailman väestö on jaettu kahdeksaan luokkaan: afrikkalaiset, latinot, eurooppalaiset poissulkien suomalaiset, askenaasijuutalaiset, itä-aasialaiset, suomalaiset, etelä-aasialaiset ja muut.

      Lääketieteensäätiö

      Geenitieto avaa uuden ulottuvuuden – suomalaisilla on erityisasema alan tutkimuksessa

      Hesari 16.11.2020

    • Anonyymi

      johtopäätös on että Paavo Väyrynen pelastaa

    • Anonyymi

      Rasismia on ollut aina ja se ei tule katoamaan niin pitkään kun on ihmisiä. Varsinkin etniset ovat erittäin rasistisia, jopa omilleen esim eri islam suunnat, tummissa maissa jos oma kansalainen syntyy vaaleana käsittely on niin julmaa ettei sitä täällä sivistysmaissa ymmärretä.

    • Anonyymi

      mitä rasismi on aina väärin ennakkoluulo usein perusteeton väri, ikä,sukupuoli tai jos on homo fobia tai lesbo fobia minusta jokainen pitää hyväksyä jos se on lain puitteissa eikä loukkaa ketään paitsi jotain tiukka MYSSYÄ.

    • Anonyymi

      Mutta minkäs teen kun musta väri on niin inhottava ei voi edes kepillä koskea. Ja haju on paha.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Rasistit pitävät itseään muita ylempiarvoisena. Natsit olivat rasisteja, eivätkä natsit säästäneet ketään, joita he pitivät alampiarvoisena. Rotu ei vaikuta asiaan mitenkään, vaan se ketä rasisti pitää alempiarvoisena.

      • Anonyymi

        Rasismi tarkoittaa ihmisryhmän arvottamista esimerkiksi rodun, etnisen alkuperän, ihonvärin yms. perusteella alempiarvoiseksi kuin muut ihmisryhmät.

        Rasismi on syrjintää, eli eriarvoista kohtelua. Kaikki syrjintä ei kuitenkaan ole rasismia.


    • Anonyymi

      Entäs ikä rasismi onko se oikein

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      58
      4411
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      104
      3301
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1108
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      81
      793
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      781
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      103
      780
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      22
      754
    Aihe