seksuaali vietti kateissako?

Hei. Aloitin YASMIN e-pillereiden käytön tasan kaksi viikkoa sitten (ennen luotimme kondomeihin). Olen viime aikoina huomannut, että en ole tuntenut normaalin verran itselläni seksuaalisia haluja. Meillä on poikaystävän kanssa kuitenkin hyvä ja normaalin kiihkeä suhde, joten peti hommat on hyvässä mallissa olleet aina :) Kuitenkin tämä juolahti mieleeni, että jos nyt on kyse tällaisesta haittavaikutuksesta e-pillereistä johtuen.

Onko samoja kokemuksia??

-Tämä on suuri asia minulle koska olen kuitenkin aina ollut näissä asioissa hyvin vireä :)
4631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oli pillerimerkki mikä tahansa, seksihaluja ei minulla löydy jos käytän homrmoniehkäisyä. Kesti monta vuotta todeta tämä, monet lääkäritkin väittävät ettei nykyisistä matalahormonisista pillereistä ole haluille haittaa! Olen kokeillut myös ehkäisyrengasta ja minipillereitä, kaikilla sama vaikutus, minipillerit vielä saivat limakalvot ihan kuiviksi. Muuten olen minäkin hyvin halukas, varsinkin ovulaation aikaan.

Nämä ovat todella henkilöstä riippuvia asioita, joillekin sopii joku pillerimerkki, joillekin ehkäisyrengas - meillä käytetään nykyään kondomia. Poikakaveri ennen vähän purnasi, kokeilin parin viikon ajan pillereitä, halut hävisivät hetkessä joten siirryimme takaisin kumeihin, eikä poikakaveri purnaa enää ollenkaan.

Äänestä
  • Minun täytyy tarkkailla tilannetta. Me ollaan kuitenkin vielä niin innoissamme pillereistä pitkän kondomi käytön jälkeen. Onhan ne omalla tavallaan helpommat. En taida vielä jutella mitään poikaystävälleni, katson tilannetta jonkun aikaa ja juttelen jos tämä jatkuu.

    Äänestä

Olet kohta itse käyttänyt pillereitä vuoden tai kaks. Ensimmäiset pillerit(Yasmin(en tiiä kirjoitetaanko noin))eivät sopineet halut katosivat kokonaan, vaihdoin pillerimerkkiä mutta epäilen samaa että joudun vaihtamaan taas niitä. Jotkut joutuvat vaihtamaan useasti pillerimerkkejä ennen kuin löytävät sopivan itselle.

Äänestä
  • minulla ei pillerit ainakaan vielä ole vaikuttanut mitenkään haluihin..korkeintaan lisännyt haluja..olen nyt syönyt kohta ensimmäisen levyn loppuun(yasmin) ja ei oikeastaan mitään haittavaikutuksia, pari tuntia pillerin oton jälkeen on hieman huono olo mutta mitään muuta ei ole ilmennyt..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteliäs. kirjoitti:

Hei. Aloitin YASMIN e-pillereiden käytön tasan kaksi viikkoa sitten (ennen luotimme kondomeihin). Olen viime aikoina huomannut, että en ole tuntenut normaalin verran itselläni seksuaalisia haluja. Meillä on poikaystävän kanssa kuitenkin hyvä ja normaalin kiihkeä suhde, joten peti hommat on hyvässä mallissa olleet aina :) Kuitenkin tämä juolahti mieleeni, että jos nyt on kyse tällaisesta haittavaikutuksesta e-pillereistä johtuen.

Onko samoja kokemuksia??

-Tämä on suuri asia minulle koska olen kuitenkin aina ollut näissä asioissa hyvin vireä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu