Vistan rinnalle toinen käyttis

Vistan rinnale haluaisin toisen käyttiksen kuitenkin siten, että vista olisi buuttavana. Tämä onnistuu ainakin vanhoissa wintoosissa, mutta mitenkäs vistassa ?
3584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

windowsia halajat niin homma kait pitäsi mennä niin että vanhempi käyttis asennetaan ensiksi.
Linuxin jos haluta se kaiketi tekee lauksen hallinnan grub vai joku lilo:ko se on. kannattaa laittaa oli toinen käyttis mikä hyvänsä kummminkin toiselle levylle. mää tein homman niin että nykäsin tilapäitse toisen kiintolevyn piuhat irti laiton toisen kiintolevyn kiinni asensin ubuntun siihen ja sen jälkeen kytkin windows-levyn takasin ja biossita laitoin ensisijaiseksi kiintolevyksi sen missä winukka, mutta jos haluan buutata ubunteen niin painan F11 funktio näppäinta heti kun kytken virrat koneeseen niin saa valkata kummalta levyltä buuttaa. Toi buutti valikon funktionäppäin voi vaihdella eri emolevyillä.

Äänestä
  • Asentaa wintuusan ensin ja linuxin perään vaihtaa grubissa wintuusan käynnistimen ylimmäiseksi (ensimmäiseksi) siitähän se wintuusa käynnistyy mihinkään nappulaan koskematta, mulla xp ja pari kappaletta linuxia samalla levyllä vaihtelen grupissa järjestystä jos tarvetta tulee, helppoa ja toimivaa.

    Äänestä

  • noin hankalasti kirjoitti:

    Asentaa wintuusan ensin ja linuxin perään vaihtaa grubissa wintuusan käynnistimen ylimmäiseksi (ensimmäiseksi) siitähän se wintuusa käynnistyy mihinkään nappulaan koskematta, mulla xp ja pari kappaletta linuxia samalla levyllä vaihtelen grupissa järjestystä jos tarvetta tulee, helppoa ja toimivaa.

    mutta mielummin pidän käyttikset eri levyillä ja eikä tuo mainitsemani buuttaus tapa ole yhtään hankalampi, kaikkeen tottuu..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelija kirjoitti:

Vistan rinnale haluaisin toisen käyttiksen kuitenkin siten, että vista olisi buuttavana. Tämä onnistuu ainakin vanhoissa wintoosissa, mutta mitenkäs vistassa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu