Historiallinen totuus

on liian usein tutkijan
ja lukijan korvien välissä
sekä kulttuurissa kiinni
että valtion ohjaamaa.

Usko sitten kiltisti
historian opetuksia.
2350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Aukase nyt helevetissä porttiasi edes vähäsen,kiinnostaa niin vietävästi mitä sinä oikeen tarkoitat.

Äänestä
  • että historiankirjoitus ja tulkinta on monesta tekijästä kiinni.

    Usein tutkija tutkii sitä mikä häntä kiinnostaa.
    Hän valitsee kysymyksetkin joihin hän haluaa vastaukset.

    Lukija lukee ja ajattelee tavallaan, oman poliittisen, uskonnollisen ja kulttuurisen taustansa takia. Jos uusi historian tutkimustulos vahvistaa lukijan maailmankuvaa, niin silloin lukija hyväksyy tuloksen totena. Muutoin hän luokittelee sen huonoksi tai jopa historialliseksi valheeksi.

    Valtio taas, olipa se kuinka vapaa tahansa, elää omaa aikaansa ja poliittista tilannetta, joka suosii tiettyjä tutkimuskohteita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietousko kirjoitti:

on liian usein tutkijan
ja lukijan korvien välissä
sekä kulttuurissa kiinni
että valtion ohjaamaa.

Usko sitten kiltisti
historian opetuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu