Nyt on joka päivä tunturissa solarium ollut parhaimmassa loistossaan. Kulku on helppoa minne haluatkin, sillä hanki kantaa kaikkialla.
http://i13.tinypic.com/4htkk11.jpg
http://i13.tinypic.com/2hwkwn5.jpg
http://i14.tinypic.com/3yyr0bs.jpg
Terveisiä sinne etelän kaamokseen
4
1174
Vastaukset
- täällä etelässä
käydään jo uimassa avovedessä ja kuunnellaan muuttolintujen laulua. Mollikka ruskettaa jo!
- KuivaOlli!
Todella upeita kuvia, Jesse! En ole aiemmin cityihmisenä ollut kovinkaan innostunut Lapin karuista maisemista ,mutta nuo kuvat saivat jotakin syttymään mielessäni!
Hienoa keliä siellä pitelee. Eipä se etelän kevät mitään kaamosta enää muistuta. Tuossa kuistin nurkalla juuri T-paidassa aurinkoa paistattelin aamukahvin ohessa, kohta on mittarissa jo 10 astetta PLUSSAA!
Viikko sitten kun seikkailin siellä Kittilän suunnalla, olivat ilmat tosiaan suosiollisia. Aikamoinen ero oli sensijaan, kun Muoniosta ajeltiin Kilpisjärven suuntaan ja ohi, ja tultiin Skibotnin rannoille: Melkoinen vesisade!
Onneksi keli parani, ja Tromssa-Narvik välillä oli aikamoisen upeaa yöllisen lumisateen jäljiltä, kun meri möyrysi sulana vastakohtana oikealla sivulla.
Ruotsin ylängöllä parinkymmenen kilometrin päässä Atlantista taas tultiin reippaan pakkasen ja tunturi-ilmaston piiriin, ja laskettelurinteillä oli vilskettä, kuin myös Torniojärven pilkkimaja-alueella.
Kyllä tämä pohjola on monimuotoisuudessan aikamoisen vaihtelevaa, niin ilmaston, kuin maisemienkin osalta, ja pienten taipaleiden päässä kotinurkista, kunhan vaan tuuppaa kulkimen vakaasti tielle, eikä jää kotiin makaamaan.
Etelässä alkaa jo kesä kolkutella, pitäisiköhän lähteä rasvailemaan keloja, ja lähteä etsimään sitä kevät-taimenta jokirannoille!Pikkasen kateeks käy.
Toisaalta perjantai aamuna lähen ajamaan. Lauantaina jo serkkupoikia tapaamassa. Eihän täältä syrjäsuomesta aja kuin 12 tuntia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html2485509Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,604809Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk183636Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2923353Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223310Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1823219- 782924
- 732161
- 312043
- 902026