Uutisen mukaan katsastus alan ihmiset haluavat TUNTUVAT palkan korotukset. Eli, sillä on varmasti suora vaikutus jälleen katsastuksen hintaan
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id56434.html
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id56434.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vain omistajien taloudellinen tilanne paranee.
Heidän ahneudellaan ei ole rajoja.
K1-ketju myytiin 38 miljoonan euron(!!!!)
hintaan espanjalaisille.
Kiinteistöt eivät menneet kaupan mukana.
Jo tuo kauppahinta kertoo minkälaisista voitto-odotuksista on kyse.
Siihen liittyy katsastajien hiostaminen päivittäisten automäärävaatimusten alati kiristyessä samalla kun katsastajien palkoista pihistellään.
K1-ketju näyttää jo mihin ollaan menossa: rahaa riittää päällikkötason ja johtajiston järjettömään paisuttamiseen suorittavan portaan kustannuksella.
Alalle on jo vaikeaa saada työntekijöitä.
Sama tauti on muuallakin; palkat eivät nouse, mutta johtajat ja omistajat hierovat käsiään yhteen tyytyväisinä.
Menkääpä katsomaan Raision K1-pääkonttoria. Siellä remontoidaan jumalatonta tilaa johtajistolle vaikka asema tarvitsisi lisää katsastajia ja nosturilinjoja.
Täysin päin vittua kaikki.
Hehee! Kyllähän sitä haluta voi yhtä ja toista, mutta eri asia on sitten ansaita se.
Mielestäni katsatusmaksut ovat jo riittävän suuret kun puhutaan kuitenkin 15min ketsävästä toimenpiteestä. Ja luulisi että rahaa riittäisi palkkohinkin kun ei edes mitään kunnon kilpailua ole tälle alalle syntynyt.
pitäisi maksaa pakollinen 15 minuutin katsastus.
mieluummin
Vaihdan nykyään aina auton ennen ensikatsastusta.
OBD-testi maksoi vielä hiljattain 8 euroa.
Nyt se on nousuut yhtäkkiä 12 euroon. prosenteissa iso korotus ja rutkasti lisää tuottoa koskapa OBD-autot lisääntyvät katsastuksessa huimasti koko ajan.