Olen käyttänyt jonkin aikaa Diane Novaa ja myös vastaavaa halvempaa. Olen ollut huomaavinani - pitempiäkin taukoja on ollut - että käytön aikana on reisiin ja sääriin alkanut tulla sinisen verisuoniston kasvua. Kun olen pitänyt taukoa, kasvusto on hävinnyt tai vähentynyt. Kun Diane Nova on myös aknelääke, finnit ovat taukojen aikana myös lisääntyneet. Onko muilla ollut tällaista laskimovaivojen alkamis- tai muuta verisuonivaivaa?
Diane Nova - suonikohjujen alkuja?
dianenova
9692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lopettaa käyttö, jos tuollaista ilmenee.
En käytäkään enää, mutta kiinnostaisi tietää, onko muilla ilmennyt tällaista vai voiko olla, että kysymys oli sattumasta. Lääkkeen sivuoireissa kun ei tällaista mainita.
Finnejä kun on taas tullut, ja ne harmittaa. Kyseinen lääke kun on kuitenkin niihin auttanut.
MÄ olne syönyt diane novaa 3 vuotta...mulla on finni ttosiaaan hävinny...ei muita sivuoireita....nyt on alkanu tulla jalan puutumisia...ja sitten mä oon lihonnut...tai siis oikeestaan paremminkin turvonnut..mahtaako johtua pillereistä vielä.
Eikös nuo puutumiset voi viitata verisuonitukoksiin? Ja just turvotus laskimovaivoihin myös? Eikö siellä ohjeissa muuten mainita tällaisesta?
..tuli kans jotain suonikohjujen tapaisia sääriin sekä diane novan että yasminen käytön aikana.
näytin terkkarille, mutta sanoi että ei kuulemma ole mitään vakavaa. nyt ne ovat hävinneet itsestään vaikka käytän edelleen dn:aa. tosin vaihdoin nuvaringiin,muista syistä.
Tyypillistä. Nuori valittaa vaivaa joka voisi johtua pillereistä ja tädit vaan totee: kyllä se siittä menee, olet noin nuori ei se ole vaarallista!
No minäpä jouduin 4 vuoden pillereiden syönnin jälkeen massivisen tromboosin (veritulppa) takia ensiapuun 19-vuotiaana, että mites kävikään. Suonikohjuja mulla on ollu lapsesta asti, mutta eipä nekään kiinnostaneet lääkäriä.
Että käyttäkää omaa järkeä!
En muuten ole enää ihan nuori vaan 28-v. vuosia sitten synnyttänyt nainen. Olen itse yhdistävinäni nuo verisuonijutut kyseiseen lääkkeeseen, varsinkin kun hävisivät jokin aika lopettamisen jälkeen, mutta en ole kellään muulla tällaisesta kuullut, siksi mietityttää.
Terv. alkup.
Olen käyttänyt Cypretyliä puolisen vuotta ja huomannut myös, että lähinnä reisissä näkyy jotenkin selvemmin verisuonet. Säärissä ei näy, mutta tosiaan jalkojen "yläosissa" näkyy suonet selvästi. Ennen pillereitä en ole huomannut, että suonet näkyisivät noin selvästi. Muita jalkavaivoja ei tosin ole ilmennyt. Muutenkin paino on noussut pillereiden aloituksen myötä n.5 kg, vaikka kuntoilen paljon. Mutta olen kuitenkin ajatellut seurata näitä oireita nyt jonkin aikaa, koska muuten olen ollut tyytyväinen Cypretyliin. Tosin muista e-pillereistä minulla ei ole kokemustakaan, koska olen käyttänyt vain näitä...
Mulla kävi sama juttu, lopetin vuosi sitten. Nyt paukahti kamala akne. Yläpäästä teini ja jaloista mummo! UPEETA! Nyt sitten säästän laserhoitoihin, ylös ja alas...