Lain tyttäminen (kristinusko vs. adventismi)

>>> adventistit uskovat Jeesuksen täyttäneen lain
7113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Galatian vaara.
Yleisempää,kuin puhdas lain-saarna on lain,ja armon sekoitus.Joka usein saa sellaisen muodon,että julistaja kaataa edellisen puhujan mielipiteet kokonaan.
Laki,ja armohan eivät ole saman asian kaksi eri puolta,vaan ne ovat kaksi eri tapaa tulla kelvollisiksi Jumalan edessä.
Galatiaan tulleet toisen evankeliumin edustajat eivät väittäneet Kristusta tarpeettomaksi,mutta julistivat,että hänen työnsä lisäksi pitää vielä tehdä jotakin jotta pelastuisi.Sellainen opetus aiheuttaa aina hämminkiä,jo vapautta maistaneissa uskovissa.Kun toisaalta lakikin on Jumalan sanaa,ei ihme että kokematon kristitty helposti lankeaa tuohon ansaan.

Lainauksia lähetyssaarnaaja Mauri Vikstenin
kirjasta: ahdistuksesta avaralle.

Äänestä

Roomalaiskirje:
10:4   Sillä Kristus on LAIN LOPPU, vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo.

Luukkaan evankeliumi:
16:16   Laki ja profeetat olivat Johannekseen asti; siitä lähtien julistetaan Jumalan valtakuntaa, ja jokainen tunkeutuu sinne väkisin.

Roomalaiskirje:
7:6   mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

2.Korinttolaiskirje:
3:6   joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan uuden liiton palvelijoita, ei kirjaimen, vaan Hengen; sillä kirjain kuolettaa, mutta Henki tekee eläväksi.

Äänestä
  • Onneksi opettajana on Pyhä Henki eikä adventtipastori.
    Kiitos että Pyhä Henki avasi silmäni!
    Kiitos Jeesukselle minun Herralleni!

    Äänestä

  • Pyhä Henki opetti kirjoitti:

    Onneksi opettajana on Pyhä Henki eikä adventtipastori.
    Kiitos että Pyhä Henki avasi silmäni!
    Kiitos Jeesukselle minun Herralleni!

    1 Kor 7:19 "On yhdentekevää, onko ihminen ympärileikattu vai ei; tärkeää on Jumalan käskyjen NOUDATTAMINEN."

    Äänestä

  • Paavali on eri mieltä kirjoitti:

    1 Kor 7:19 "On yhdentekevää, onko ihminen ympärileikattu vai ei; tärkeää on Jumalan käskyjen NOUDATTAMINEN."

    7:17   Vaeltakoon vain kukin sen mukaan, kuin Herra on hänelle hänen osansa antanut, ja siinä asemassa, missä hänet Jumala on kutsunut; näin minä säädän kaikissa seurakunnissa.
    7:18   Jos joku on KUTSUTTU YMPÄRILEIKATTUNA, älköön hän pyrkikö ympärileikkaamattomaksi; jos joku on kutsuttu ympärileikkaamatonna, älköön ympärileikkauttako itseään.
    7:19   Ei ympärileikkaus ole mitään, eikä ympärileikkaamattomuus ole mitään, vaan Jumalan käskyjen pitäminen.
    7:20   Pysyköön kukin SIINÄ ASEMASSA, missä hänet on kutsuttu.

    Äänestä

  • väkisin. Kyllä israelilaisten laki on jäänyttä aikaa MUTTA Jumalan käskyt ovat aina voimassa. Se kuinka Israelilaisten laki määräsi israelilaisten käyttäytymsen aikoinaan (Jumalan palvelukset ja muut asiat) ei ole voimassa meille tänään. Se on selvä asia, mutta 10 käskyä on voimassa. Martti Lutherkin piti käskyt kunniassa ja ei niitä kannata meidänkään halveksia.

    Se joka tietoisesti antaa lähimäisistään väärän kuvan - tekee tietoisesti syntiä.
    Se joka tietoisesti väittää (vaikka tietää että näin ei ole) että adventistit uskovat, että koko Israelille annettu Mooseksen laki on voimassa heillekin tekee valhe synnin.

    Adventistit pitävät vain käskyt kunniassa, kaikki kymmenen niinkuin uskossa olevat luterilaisetkin tekevät. Mutta EI KUKAAN LUULE ETTÄ OMIN VOIMIN PYSTYISI HANKKIMAAN IKUISEN ELÄMÄN.

    Äänestä

  • jokainen tunkeutuu sinne kirjoitti:

    väkisin. Kyllä israelilaisten laki on jäänyttä aikaa MUTTA Jumalan käskyt ovat aina voimassa. Se kuinka Israelilaisten laki määräsi israelilaisten käyttäytymsen aikoinaan (Jumalan palvelukset ja muut asiat) ei ole voimassa meille tänään. Se on selvä asia, mutta 10 käskyä on voimassa. Martti Lutherkin piti käskyt kunniassa ja ei niitä kannata meidänkään halveksia.

    Se joka tietoisesti antaa lähimäisistään väärän kuvan - tekee tietoisesti syntiä.
    Se joka tietoisesti väittää (vaikka tietää että näin ei ole) että adventistit uskovat, että koko Israelille annettu Mooseksen laki on voimassa heillekin tekee valhe synnin.

    Adventistit pitävät vain käskyt kunniassa, kaikki kymmenen niinkuin uskossa olevat luterilaisetkin tekevät. Mutta EI KUKAAN LUULE ETTÄ OMIN VOIMIN PYSTYISI HANKKIMAAN IKUISEN ELÄMÄN.

    Käskyt pystyt omin voimin pitämään, mutta iankaikkisen elämän hankkimiseen sentään sinullekin apu kelpaisi, vai kuinka? Eikös ne kivitaulut annettu israelilaisille, vai valehteleeko Raamattu?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lain kumoaminen kirjoitti:

>>> adventistit uskovat Jeesuksen täyttäneen lain

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu