Luin tuolta toiselta palstalta seuraavaa:

ja tehkää vanhurskaus,sillä minun autuuteni on lähellä ja minun vanhurskauteni ilmestyy.
Autuas se ihminen joka tämän tekee,se ihmislapsi,joka tässä pysyy,joka pitää sapatin eikä sitä riko."

Oletko sinä ihminen,jos olet,niin sapatti kuuluu sinullekkin!

Jeesus sanoi että ihminen ei ole sapattia varten,vaan SAPATTI ON IHMISTÄ VARTEN!

Huom,Jeesus ei sanonut että juutalaista varten,
vaan IHMISTÄ,siis yleensäkin ihmisiä,jos olet ihminen,niin Jeesus sanoi sapatin olevan sinuakin varten.
6216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hyvin osuvasti kirjoitettu. Eipä se oikea Jumalan sana enää näinä päivinä monillekaan
kelpaa. Näinhän tämä todellinen Jumaluus unohtuu
ajan saatossa.
Jeesus on vieläkin Herra

Äänestä
  • Eipä näille kaunaisille pietisteille kelpaa mikään,mikä on Jumalan suusta lähtenyt.Tuskin sellaista edes viitsitään lukeakkaan,kun se ei ole hyväksi heidän korvasyyhylle?

    Onpa mukava että sinäkin uskaltauduit tänne,kun nämä röyhkeät pietistit ja mitä eriseuraisia ja lahkoisia lienevätkin pilasivat adventistien palstan,vaikka kehoittivat heitä hakemaan omaa palstaa että siellä voivat rauhassa puhua omasta uskostaan,niin kuinkas kävi?

    Uskova 1 oli jo samana päivänä siellä syyttäjä henkensä kanssa,syyttämässä ja kaivelemassa toisten uskoa.

    Mitäs uskonvapautta tämä tällainen on?

    Se(uskis)istuu siellä kuin syöpä,ei sitä mikään ihmisvoima saa sieltä irti!

    Mutta jospa juuri näin on Jumalan tarkoitus.Meidän täytyy käydä läpi monenlaisia koettelemuksia,ennenkuin olemme kypsää viljaa koottavaksi.

    "No,mikä ei tapa,niin se vahvistaa"!

    Toivotaan että näin käy!

    Äänestä

itsekästä kiistelyä.

Äänestä

ja siinä sanotaan, "Autuas se IHMINEN joka tämän tekee, se ihmislapsi, joka tässä pysyy, joka pitää sapatin eikä sitä riko."

Ei puhuta yhtään mitään juutalaisista, vaan ihmisestä! Oletko sinä ihminen? Jos olet, niin sapatti kuuluu myöskin sinulle!

Äänestä
  • "Ja muukalaiset,jotka ovat liittyneet herraan,palvellaksensa häntä ja rakastaakseen Herran nimeä,ollakseen hänen palvelijoitansa,KAIKKI jotka pitävät sapatin,eivätkä sitä riko ja pysyvät minun liitossani."

    Äänestä

  • Sanoo: kirjoitti:

    "Ja muukalaiset,jotka ovat liittyneet herraan,palvellaksensa häntä ja rakastaakseen Herran nimeä,ollakseen hänen palvelijoitansa,KAIKKI jotka pitävät sapatin,eivätkä sitä riko ja pysyvät minun liitossani."

    "pysyvät minun liitossani" = jotka pysyvät Jumalan ja Israelin välisessä vanhassa liitossa rikkomatta kohtaakaan. Mutta tuollaisia ei syntynyt kuin yksi ainoa! Jeesus Kristus. Mutta se olikin tarpeeksi. Ja tärkeää oli myös tuon sanan esittäminen julki. Jumalahan kaikilla lupauksillaan sääti myös ikuista lakia. Mitä Jumala oli sanonut lupauksissaan, ne Hän myös pitää voimassa. Adventistien tulkinnat ottavat pois alkuperäiset tarkoitukset, käyttäen noita sanoja oman oppinsa tukemiseen. Näin he tekevät koko Raamatulle kannesta kanteen. Te näette kaikki nämä meidän kirjoituksemme teihin kohdentuvina parjauksina. Mutta se ei niillä ole tarkoitus. Tarkoitus on korostaa alkuperäistä merrkitystä, eikä sallia niiden väärinkäyttöä. Jeesushan kertoo, kenestä Profeetat olivat todistaneet näin;5:37 Ja Isä, joka on minut lähettänyt, hän on todistanut minusta. Te ette ole koskaan kuulleet hänen ääntänsä ettekä nähneet hänen muotoansa,
    5:39 Te tutkitte kirjoituksia, sillä teillä on mielestänne niissä iankaikkinen elämä, ja ne juuri todistavat minusta;
    5:46 Sillä jos te Moosesta uskoisitte, niin te uskoisitte minua; sillä minusta hän on kirjoittanut.
    8:18 Minä olen se, joka todistan itsestäni, ja minusta todistaa myös Isä, joka on minut lähettänyt." (Joh.)---- Apostolien kaikki todistamiset olivat todistamista Kristuksesta. Mutta adventistien kaikki todistaminen on adventisteista todistamista. En tiedä mitään kirkkokuntaa koko Telluksen päällä joka kehuisi omaa uskontoaan noin häikäilemättömän suorasukaisesti kuin olen aina kuullut adventistien kehuskelevan. Ammoin jo eräässä kokoustilaisuudessa Matti Markkanen tuli kokouksen jälkeen tervehtimään vierasta, ja kysyi tältä;"mitä mieltä olet adventtikirkosta". Omituinen kysymys adventistisaarnaajalta! Se hyvin kuvaa adventismin sisintä olemusta.Terveisiä vaan Matti Markkaselle!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


"Noudattakaa oikeutta kirjoitti:

ja tehkää vanhurskaus,sillä minun autuuteni on lähellä ja minun vanhurskauteni ilmestyy.
Autuas se ihminen joka tämän tekee,se ihmislapsi,joka tässä pysyy,joka pitää sapatin eikä sitä riko."

Oletko sinä ihminen,jos olet,niin sapatti kuuluu sinullekkin!

Jeesus sanoi että ihminen ei ole sapattia varten,vaan SAPATTI ON IHMISTÄ VARTEN!

Huom,Jeesus ei sanonut että juutalaista varten,
vaan IHMISTÄ,siis yleensäkin ihmisiä,jos olet ihminen,niin Jeesus sanoi sapatin olevan sinuakin varten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu