vieläkö on vaanareilla

ja millä kanavalla, jos löytyy vielä käyttäjiä
5743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Terve...!

Viime kesänä laitoin vanhan kunnon läppärin autooni ja kunnon "Hirsmannin DW-27" antennin jolle tein kattotelineen pohjaan pellistä kunnon maatason että SWR-tasot olisi hallinnassa ja jotakin sitten kuuluisikin...!

Mutta kyllä kaista on hiljentynyt totaalisesti sitten menneiden aikojen...itse olin aikoinani aktiivinen radioalan harrastaja ja nämä läppärit sekä tämän alan harrastajat tulikin hyvin tutuksi...

Vahinko että hieno harrastus ja CB-kaista on kuollut mutta muistoihin on jäänyt monia hauskoja juttuja ja myös valvottuja öitä hyvien "skippikelien" kautta...!
Itse olen puhunut tälläsen "skipin" aikana rekkamiehelle Rovaniemelle ja komennusmiehelle Norjaan kotitukiasemani 5 watin teholla...!

Oli ne vaan hienoja aikoja ja upeaa että sain nekin kokea kun CB-kaista oli vielä voimissaan...

Äänestä
  • Jotenkin tuntuu uskomattomalta, että olet jostakin löytänyt sellaisen sovellutuksen, että läppärisi -ja vielä vanha kunnon...- toimisi myös LA-radiopuhelimena.
    Voisitko laittaa tänne linkin, mistä tuollaisen ohjelman saisi ladattua läppäriin.

    Äänestä

Laitetta ei ole enää (antenni on), mutta toimisi kyllä. Naapurilla käytössä päivittäin juttu kavereita on pula.

Äänestä

Vielä ainakin kolme konetta on vielä kaapin nurkassa ja antenni katolla Pan Super 12 ei ole tullut raksittua pois. Joskun on tullut kokeiltua hiljaista on.Lapin reissulla oli lällärit viimeksi käytössa pari vuotta sitten kun kahdella vaunulla reissattiin Norjan puolella siinä se pelitti hyvin voi toisen vaunuporukan kanssa jutella. Antennit laitettiin Mangneettijaloilla kattoon oli helppo laittaa ja ottaa pois.

Äänestä
  • Olen kuunnellut Oululaisien santakuskien juttua Valko-Venäjältä matkalla Ukrainaan Yllätävän kauas tuollainen lähetys kantaa.Itse en saanut yhteyttä autosta Ouluun.Keskustelun perusteella luulen puhujien olleen jossain Oulun lähistöllä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lälläreitä kirjoitti:

ja millä kanavalla, jos löytyy vielä käyttäjiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu