Kuinka paljon kokisitte itseänne loukatun, jos ulkomaalainen polkisi Suomen lipun maahan, valelisi bensalla ja sytyttäisi sen palamaan?
Näkisittekö painajaisia?
Näkisittekö painajaisia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kysyit, vastaan: minua ei liikuta. En näkisi painajaisia.
En itke.
kokisin tulleeni loukatuksi sisimmässäni mutta päällimmäinen reaktioni olisi varmasti pohdinta aiheesta, miksi hän on niin vittuuntunut Suomeen, mitä Suomi on tehnyt ansaitakseen vihamielisyyttä.
minkä maan lipun olet nähnyt yleisimmin halventamisen kohteena?
Mistä arvelet sen johtuvan?
Olen itsekin kerran jopa pyyhkinyt koirani perseen Suomen lippuun ennen sen ripustamista sillan kaiteeseen ohi ajavien autoilijoiden ihmeteltäväksi. Ei tullut painajaisia.
Olen itsekin kerran jopa pyyhkinyt koirani perseen Suomen lippuun ennen sen ripustamista sillan kaiteeseen ohi ajavien autoilijoiden ihmeteltäväksi. Ei tullut painajaisia.
Lakia tehdää yhtenäsolkena. Kuka niitä noudattaa
ei ainakaan tuomarit. Koska ovat kieroja kuin korkkiruuvit!!
Laki
Suomen lipusta annetun lain muuttamisesta
Eduskunnan päätöksen mukaisesti
lisätään Suomen lipusta 26 päivänä toukokuuta 1978 annetun lain (380/78) 8 §:ään uusi 1 momentti, jolloin nykyinen 1 momentti siirtyy 2 momentiksi, seuraavasti:
8 §
Joka julkisesti turmelee Suomen lipun tai käyttää sitä epäkunnioittavasti taikka luvattomasti ottaa paikaltaan yleisesti nähtäville asetetun Suomen lipun, on tuomittava Suomen lipun häpäisemisestä sakkoon.
------------------
----
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 1995.
HE 94/93
LaVM 22/94
SuVM 10/94
Helsingissä 21 päivänä huhtikuuta 1995
noh, en ole erityisemmin loukkaantunut, vaikka synnyin chicagossa. olen asunut suomessa kuuden vuoden aikana.
siis, asiaan. en ole erityisemmin loukkaantunut, kun bushilla ei ole oikeuttaa vaatia husseinin poistumista vallasta. miksi kukaan ei vaadi bushin poistumista vallasta? se olis aivan reilua. suostuisitko, jos bush vaatis halosen poistumista vallasta, jotta se voisi laittaa jonkun muun valtaan? sitten, jos halonen ei poistuis vallastaan bushin joukot odottavat hyokkaysilmoitusta (valitettavasti olen japanissa ja he ei tunne aat ja oot). he pommittavat helsingin aivan tuhkaksi ja eivat erityisemmin auta uudelleenrankentamisen kans.
Bush on selvästi huumattu ja on samalla asteella kuin aikoinaan Neuvostoliiton huru-ukot paraatiparvekkeella. Herätys on kaamea.
Ihan vinkkinä: äëïöüÿ - eli näppäin, jossa kaksi vierekkäistä pistettä toimii vokaalin kanssa juuri noin. Ensin painetaan 'pistenäppäintä' ja sitten vokaalia.
Bush on selvästi huumattu ja on samalla asteella kuin aikoinaan Neuvostoliiton huru-ukot paraatiparvekkeella. Herätys on kaamea.
Ihan vinkkinä: äëïöüÿ - eli näppäin, jossa kaksi vierekkäistä pistettä toimii vokaalin kanssa juuri noin. Ensin painetaan 'pistenäppäintä' ja sitten vokaalia.
...............
.......................
sehän merkitsisi sitä, että suomi koettaisiin inhoittavana maana! se olisi todellinen painajainen.
lähinnnä hymyilyttäisi en ole mitenkään tunteellisesti sidoksissa suomen lippuun/kulttuuriin