Nyt ois kinkkinen kysymys koskien etutelttaa.
Meillä on tarpeettomana lähes uusi etuteltta.
Reissatessamme käytämme ainoastaan katosta,
koska se on nopea ja kuitenkin antaa sen suojan,
minkä reissatessamme tarvitsemme.
Kysymys onkin seuraava.
Haluaisimme pystyttää etuteltan omalle pihallemme kesä-ajaksi.
Sillä olisi huomattavasti enempi käyttöä siinä tarkoituksessa.
Ongelma, jonka jo ehkä arvannettekin on se,
että miten sen saisi pysytettyä,
kun ei ole sitä vaunu seinää ja vaunussa olevaa kiskoa,johon se teltta ujutetaan.
Onkos kellään tietoa, onko olemassa mahdollisuutta ostaa jostain sellaista viritelmää
johon sen saisi kiinnitettyä esim.autotallin tai
talon kupeeseen.
Olen katsellut netisstä kaikenmoisia sivuja varaosista yms.mutta ei näin hulluun ajatukseen ole tietenkään vastausta löytynyt.
Kertokaa ihmeessä, jos mielessänne käy jokin ajatus, vaikka hupsulta tuntuvakin.
Kiitollisena otetaan kaikenmoiset välähdykset vastaan. Hyviä asuntovaunu retkiä kaikille lukijoille ympäri Suomen. Tv. Yks tärähtänyt
Etuteltta askarruttaa!
4
1293
Vastaukset
- Urakisko
Hanki samanlainen urakisko kuin on vaunun kyljessä ja kiinnitä kisko taivuteltuna aitan seinään. Kiskoa myyvät vaunutarvikemyyjät ja -huoltoliikkeet.
- MGM
Asuntovaunun telttaura on yhdistetty korin kulmakiskoon, joka sinällään ei sovellu suoraan senäpintaan kiinnitettäväksi.
Kyselepä jostain venetarvike- tai venekuomuliikkeestä sellaista koumun kiinitykseen tarkoitettua urakiskoa. Se on tarkoitettu suoralle pinnalle asennettavaksi ja on todennäköisesti huomattavasti halvempaakin, kuin asuntovaunun kulmakisko.
- Funzi
Lähtisin kyselemään apua vaikka etutelttojen myyjiltä. Joltain sellaiselta, jolla on telttoja esim. messuilla pystytettynä. Silloin teltta on pystytetty sellaisen "apurungon" avulla teltan omille putkille. Tuo apurunko korvaa vaunun seinän ja teltta-uralistan. Mutta melkoinen "tuulipussi" voi rakennelmasta tulla, ellei "vaununseinän" puoleista sivua saa tukittua.
- Nimetön
Suuremmoiset kiitokset teille kaikille mahtavista
neuvoistanne, joita saimme ilolla lukea.
Olimme itse jo melkein antamassa periksi koko ajatuksellemme saada teltta jotenkin pystytettyä pihamaallemme.
Nyt kuitenkin saimme toivoa,antamistanne vihjeistä.
Se ei siis ehkä olekkaan ihan mahdoton unelma.
Kirjoittelempa sitten tulevan kesän aikana, miten projekti onnistui.
Olette suremmoisia ihmisiä. Kiitos siis kaikille.
Hyvää tulevaa Pääsistä Tv.Me keski-ikäiset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941749
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2401553- 891356
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651025Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47918
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38908Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9894- 46852
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35829