Ari häviää asenteellaan
Anna häviää pissismäisyydellään
Kristiina voittaa - ansaitusti
Anna häviää pissismäisyydellään
Kristiina voittaa - ansaitusti
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 96
Vanhimmat
VOITA KRISTIINA SORRY EI TUOLLA LAULUTAIDOLLA
samaa. Toivottavasti ei voita... Pahalta vaan näyttää, kun kuulin... että lapset (tytöt 7-11) ovat aivan myytyjä Kristiinaan. Siinä ei vaikuta laulutaito ollenkaan.
Kristiinasta!
heidän nuottikorvansa ei liene vielä kovin kehittynyt.
kun vaan tulee esteeksi :)
Mieletön eläytyminen,lavakarismaa löytyy,persoonallinen soundi,fiksu tyttö.Kristiina voittoon!
Kristiinalla EI ole laulu ääntä - laulaa kurkusta ja honottaa nenästä - ei minkään näköistä hengitystekniikkaan - kiljukurkku!!
Tunnetustihan suomalaiset äänestävät vain naaman perusteella. Lauluääni on tällaisissa skaboissa sivuseikka.
Pieniä tosiasioita:
* ihan söpö tipu
* laulaa lespaten hesanenglantia
* laulaa väärin (jopa epämusikaalinen kuulee)
* naikkariklooni (tai ainakin yritystä sellaiseksi)
* ääni on heikko ja vetelä ääntämys suomeksikin laulettaessa
* esiintymisessään ylidramaattinen ja teennäinen
* kapea-alainen esiintymisrepertuaariltaan
Jos näillä perusteilla voittoon menee, ihmettelen. tähän sopii siteeraten suurta suomalaista: "suomalaiset ovat hyvin harrasta kansaa, ne kirkonmenot aina aikaan saa..." .
Ja arvioijanakin koko skabassa - suomen musiikkikansan ohella - on mm. yhden hittipiisin ihme, jolla ei omalla musataitajaprofiilillaan ois paljoa sanottavaa noissa piireissä. Muistakaa, että Ari on vasta nuori. Ihan vinkiksi koko kansan papintyttärelle, joka on, sanojensa mukaan, äitityyppiä.
Olen samaa mieltä. Ei noin "metsään" laulaja voi voittaa. Vaikka mitä potentiaalia olisi muuten, niin kyllä ensin on opeteltava laulamaan. Arilla on karismaa, asenne vain alkoi tökkiö minuakin, vaikka olen ollut Arin kannattaja. Annalla on uskomaton ääni, mutta ikää vielä liian vähän. Paras vaihtoehto äänestettiin viimeksi pois. Ei siis oikein lupaavalta näytä hyvästä alusta huolimatta. Ketkä ääliöt Kristiinaa jatkuvasti äänestävät?
Vai että on lavakarismaa ja persoonallinen ääni ym. HAH HAH!! Mikään näistä ei mua vakuuta. Ääni on mielestäni sietämätön. En alussakaan ymmärtänyt, miksi Kristiina pääsi näin jatkoon. Mutta olihan Nylon Beatin "nenälauluineen" suosittu. Kai suomalasiten musiikkimaku sitten vaan on näin kehno. Suloinen tyttö, mutta EI Idols-kisan voittajaksi!!! Uskokaa nyt jo niitä tuomareitakin!
pois kansalta. Miten voivat laulutaidottomat äänestää laulutaidotonta laulajaa. Eipä ollut viimevuotinenkaan tulos mistään kotoisin. Kauhea rumba tyhmän kansan kustannuksella.
TÄSMÄLLEEN :) kristiina voittaa koko roskan!
Ei voita tätä kisaa!! Englanti huonoa ja laulu kuulostaa jokseenki ihmeelliseltä..etten sanois määkimiseltä!
Jos Krisse voittaa, niin mitä se tekee? Levyllisen Nylon Beat covereita vai?
.. hänestä muuhunkaan ole. ja jos laulaa naikkarimaisesti naikkaripiisejä niin eläköön omaperäisyys. Tosin siinä tyttösessä ei omaperäisyyttä ole missään suhteessa. Annassa on sentään ripaus mustaa soundia. Jos ei hänestä idolia tule niin tuleepahan ainakin kunnon laulaja suomalaiseen eliittikaartiin. Ja Arillakinlienee heavypiireissä kysyntää. Krisse-parka jää unholaan (pahus kun en muista edes sen Suomen viisulaulajankaan nimeä, ex-idoli sekin... eipä hänenkään äänessä kehumista... ja mikä se viimevuotinen mies olikaan???)
Ari on pelinsä pelannut.
Minä äänestän Kristiinaa ja Annaa, jotta saadaan Ari ulos.
vaikka Sinä (tää kumartaa) äänestätkin typyjä. :)
Eikö niin?
torstai-iltana. Oletko muuten kierrellyt muilla foorumeilla, näyttää olevan entistä hurjempi tuo Arin suosio. Ai niin, YouTubella hänen esityksiään oli katseltu puolitoista mijoonaa kertaa, voisi mennä huonomminkin. :)
Mitään tekemistä ei sillä suosiolla, ku samat pari kolme kirjoittajaa kirjoittaa ja vastaa itselleen.
Siinä se Arin suosio tänään.
Tähti on sammunut.
asuisivat YouTubella, siitä ei saa 1,5 miljoonaa katselukertaa. Torstai on tuomiopäivä :)
Kristiinaa vastustavat kommentit. Salajuoni siis!!!!
niinku siis mitä häh? Jää nyt kyllä salaiseksi. Onhan niitä vastustavia näkyvillä.
liian arkaan paikkaan...
Kaikki Kristiinan vastuttavat komenttit on poistettu!Mitä ihmettä?
Nää poistetut viestitkin ovat tallessa ja kopioitu mahdollisten oikeuskäsittelyiden varalta.
Näin kävi myös minun mielipiteelleni, kun arvostelin joku aika sitten Kristiinan laulamista ja lauluja! Arvostelin myös Asko Kallosen tapaa kehua tuota kyseistä "laulajatarta", ja arvelin hänellä olevan taka-ajatuksia typykän suhteen! Mutta onhan nämä kolmosen ylläpitämät sivut, joten maine sit vaatii niin tekeen. Suomessa on kuitenkin mielipidevapaus, mutta tässä tapauksessa (=Kr...) sitä ei saa käyttää!!
Ihan kaunis ääni,mutta ei tuota hullukaan jaksa kuunnella kauan,saati sitten että kokonaisen tunnin kestävän keikan!
Kristiinan etu muihin onkin biisin tulkinta, lavakarisma ja mahtavan upea lauluääni ja fiksu käytös.
pelkällä hyvällä lauluäänellä ei pitkälle pötkitä.kristiinalla on todella persoonallinen soundi,roimasti lavakarismaa,kaunis kun mikä,eläytyminen on ihan omaa luokkaansa.fiksu tyttö kaikin puolin.
Tunnetko nuotit?
Tulkinta, lavakarisma aivan omaa luokkaansa.
Mikin kans Kristiina vielä harjoittelee, mutta sehän on opittavissa kokemuksen myötä ja siitä se lauluäänikin paranee.
Kristiina kun ei muistaakseni ole aikaisemmin mikkiin tarttunut.
Joissakin biiseissä mikki on ollut jo ihan kohdallaan ja biisin tulkinta ja lauluääni on kuullostanut aivan mahtavalta.
Idols-voittajakin on vasta alkumetreillä, joten ei hänen valmis tarvi olla, vaan kehityskelpoinen.
Tässä meillä Suomen Idols-voittaja 2007.
KRISTIINA BRASK
kehityskelpoinen kun joissakin biiseissä mikkikin on ollut aivan kohdallaan. Siitä se alkaa :)
kyllä se on nii että paras laulaja koskaa suomen idols kisassa on Anna Abreu siitä ei pääse kateelliset mihinkään. Annalla on mahtava ääni ja tulkinta sekä hän ääntää englannin kielisetkin laulut oikeella englanilla ei mitään suomen koulu englannilla...
Anna on paras siitä ei pääse mihinkään. ihmettelen miksi yleensä koskaan kristiina on päässyt jatkoon kun ei pysy nuotissakaan kun laulaa ja ääni ei oo laulajan ääni hyvin varmasti parjää jossain baarien karaokeissa mutta siihen se jääkin. Ari meni kommenteissaan liian pitkälle hänen suosio loppui siihen minun kohdaltani ainakin ja olen alusta asti ollut Annan puolella ja äänestän tänäänkin Annan jatkoon!!
...Kristiina voittaa. On näistä ehdokkaista ehdottomasti kypsin käytökseltään. Vaikkei tässä vaiheessa ole laulullisesti paras, tulee kehitystä tapahtumaan varmasti. Ja en ole mikään Kristiina-fani. Suosikkini oli Kristian.
vai haetaanko tässä kisassa jotain missiä?Unelma pulmunen?
Se on varma et äänestän Kristiinaa
Kristiina nyt on vaan huonoin.
Se on kuulkaa ihan sama mitä te krisu-fanit täällä höpäjätte. Minä äänestän torstaina aria ja mulla on firman kännykkä!
Kristiina on voittonsa ansainnut.
Millähän tavalla hän on voittonsa ansainnut?
Laulamalla vai hyvällä käytöksellä?
täysi floppi.
Uuusi Ilkka ehkä..yksipuolinen honottava pieleenlaujaja.
Kristiina on kypsin idoliksi. Ari on epäkypsin ja Anna ei kestäis paineita.
Viime vuonna Ilkka ja sitten Kristiina. Hohhoijaa...
Kristiina on selvästi kypsin käytökseltään.Kestäisi koviakin paineita,toisin kuin Anna.Pillittää tosi herkästi,romahtaisi suuren julkisuus paineen alla.
Kristiina voittoon!!!
Se on totta että Ari tippuu seuraavaksi, sitten Kristiina ja Anna voittaa koko jutun. Ansaitusti.
Idolsin voittaja on aina se joka floppaa pahiten menestymisen suhteen. Muut finalistit saavat sen sijaan keikkoja ja kuuntelijoita. Tässä mielessä Kristiina sopisi hyvin voittajaksi.
No en tota oo hirveesti seurannu.., mut ois se toisaalta ihan suomalaisten uskottavuudenki kannalta kiva, jos valittais sellanen idoli joka osaa laulaa kuiteski ees nuotilleen!! Krtistiina ei sitä taitoa omaa!! Valitettavasti =P
Kristiinan pitää voittaa anna ei ainakaan:D
Tätä kilpailua tule voittamaan.
Kyseessä on nimittäin laulajaksi aikova ihminen ja jos laulutaito loistaa poissaolollaan, korvat kuin porolla jne, niin ei herranjestas hänestä voi tulla laulukilpailun voittajaa!!!!
Suuresti ihmettelen mitä ihmettä tämä tyttö oikeen vielä tuolla kilpailussa tekee... Ei muusikon ainesta ollenkaan..
Nätti on mut ei se nyt vaan riitä!
Tämän vuoden Idolsissa ollut mielettömän lahjakkaita laulajia. Kovat oli odotukset, kun ne ryhmälaulannat (vai mitä ne nyt oli) alkoivat. Nyt on melkein kaikki parhaimmat tippuneet ja mukana roikkuu vielä yksi joka ei pysy edes nuotilla. Saa nähdä voittaako koko kisan, sellainen pelko on puserossa. Pitänee laittaa radio kiinni sit puoleksi vuodeksi. Tuskimpa sen jälkeen siitä kuuluu enää mitään.
taitaa olla kolmesta surkeasta vähiten surkea..Valitettavasti, hänessä ehkä eniten ainesta idoliksi jäljelle jääneistä.Miksi kaikki hyvät tippuivat,ja surkeat jäivät? Kansa ymmärtänyt väärin tämän kisan,tässä ei etsitä luuseria vaan ihannetta.Ja muuten onko äänestystulokset varmasti oikeita?!Ettei niitä vaan "näpperöidä" tiettyyn suuntaan?Ketkä valvoo kilpailua?
että laulutaidotonkin voi näköjään mainiosti menestyä näissä kisoissa.siis järkyttävää kuulla epävireistä laulua.yks kidutuskeino ois joutua kuuntelemaan Kristiinan "laulua"!Ketkä sen cd:tä mahtaa ostaa?Varmaan toiset samanlaiset musiikki- ja nuottikorvaa omaamattomat.
voittaa.On sentään jotain syytä voittaa, kun se "loorti vai mikä se oli ku oli euroviisuissa", ni voitti ihan ala-arvoisella pilailu piiaillä:
Merikukka voittaa biisillä "Olen suomalainen", kysy vaikka Vanhaselta.
Annan viime esitys meni penkin alle, mutta muuten hän on ehdottomasti paras.
Kristiinaa inhoan, hänellä on kamala ääni, enkä tajua, mitä kaikki näkevät siinä.
Jos Nylon Beat haluaa kolmannen jäsenen bändiinsä, Kristiina varmasti pääsisi!
Haha,Kristiinako voittooon. Idols:han lopetetaan jos kristiina voittaa, meinaan viime vuonnaki voitti sellanen et oksat poes, mitä suomen kansa oikeesti ajattelee joku ILKKA, ja sen jälkeen vielä miljoona kertaaa rällympi KRISTIINA. Hei haloo. Eiköhän laiteta Kristiina ja Ilkka yhdessä euroviisuihin,ku ne on koko suomen suosikkeja. Herätkäää halooo, kuin kauan se Ilkan tähti loisti, Varmaaheti ekan levyn jälkee sopimuski purettiii. ARI SE KYLLÄ ANSAITSEE VOITON. Ja mitäs väliä sillä on vaikka se intti sen tuomarin kanssa vastaaa, eihän niil tuomareil oo enäää häntäääkääääään väliä!!!?! ARI IS THE BEST.!
Kristiina: Säälittävä BLONDI, joka laulaa
nuotin vierestä jatkuvasti. Ihmetellä oikein täytyy kuinka on edes kolmen viimeisen joukossa.
(Sija.3.)
Ari: HuhHuh kaveri luulee pärjäävänsä ns.Hevillä/Rockilla jota kulee joka viikonloppu
paikallisessa baarissa umpihumalaisten laulamana
pysyköön karaokelausussa muuhun hänestä ei ole (Sija.2.)
Anna: Mahtava laulaja ,pieni ihanuus jokaisen uroksen unelma ! Osaa sentäs laulaa-- nuoresta iästään huolimatta ylivoimaisesti PARAS!Ei selittelyjä kaipaa. (Sija.1.)
Eihän tämä voi mennä noin !! Kyllä asia on niin ,että jos pikkulikka INISIÄ voittaa,niin tämä kansa ei ole musiikista ikinä mitään ymmärtänytkään. KUKA todella ostaisi niitä pimun levyjä ihan niinkuin oikein kuunnellakseen vuosia eteenpäin.
ei ikimaailmassa voi Kristiinasta tulla idolsia.Ei mitään tulevaisuutta.Ei osaa edes mikrofoonin laulaa saatikka keikkailla.Kyllä on suomalaiset tyhmää kansaa jos sen äänestävät voittoon.Ei tulis levy myynnistä mitään.
Kristiina olisi varmaankin ihan hyvä esimerkki lapsille, ja onhan hänellä toki kaunis ääni, mutta harmittaa että on jotenkin vaisun oloinen... Nyrkkiä pöytään Kristiina, ja anna palaa!!! :)
joopa joo! sellasella piipityksellä ja taidon puutteella ei oo voittamassa!
Oletko kuuro???
Kristiinan ääni on semmost vaikeroimist, ei kuulu vaiks stereot on täysil!
voihan se kuuroihin tehoa!
Tässä on 3 "parhaan" joukko:
1. Idolsin voittaa hevimies ja loistava laulaja, joka uskaltaa väitellä tuomareiden kanssa, ARI!!!!
2. toiseksi tulee anna, joka oli hyvä laulaja, mutta ääni ei riittänyt ja hän on liian nuori.
3. jää kristiina... Lue alku!
vittu sitä nokkaääntä ei kyllä jatkoo enää päästetä lopetan heti koko kisan kattomisen jos se paska päästetää viel loppu finaliinkin.idols ei ole mikään kauneuskisa vaan laulukisa.kristiina pärjää vaa siks ku se on nätti ja pikkulikat ihailee hohhoihoijaa järki kätee ja kuunnelkaa tarkkaa kui paskasti kristiina biisit vetää.ei pääse ees korkeelle koko likkakkaa lauluis ja englannin lausumine perseestä!.ANNA JA ARI JATKOON!!!!!!!!!!!!!!
Ei kiinnostaa idols kilpailu enää ollenkaan,
ei se ole enää mitään laulukilpailu...
Kristiinasta saisimme huonosti laulava idols,
ja jotenkin kylmä ,joka vinkuu iskää yhtenään...
vaikka ari tippuisi, niin kyllä se tulee pärjäämään julkisuudessa kaikista parhaiten. kristiina ei osaa laulaa, se vaan piipittää, sitä paitsi kristiina ja anna on liian nuoria MUN MIELESTÄ! mut mielipiteensä jokaisella, ei näistä kannata kiistellä ku ei päästä kumminkaa yksimieliseen päätökseen...
Jo viime ja edellisellä viikolla nähtiin oikeusmurha kun kaksi oikeasti OSAAVAA... tippuivat! Kristiinalla ei ole laulutaitoa pätkän vertaa. Ari ja Anna ehdottomasti finaaliin!!! Miksi näin äänestetään? Ehkä siks et Suomalaiset äänestää helpommin tuttuja listahitti biisejä eikä ota sen enempää huomiota lavaesiintymiseen tai laulutaitoon?? Sääli meitä äänestäjiä jotka arvostaa enemmän niitä, kuin ainoastaan biisin nimeä!!
Ääni on ihan hanurista, kissojen kevätnaukumista.
Ei osaa laulaa laisinkaan, ainakaan nuotilleen.
Mielenkiintoni täysin kadonnut, kaikki hyvät jo pudonneet, valitettavasti.
Miten henkilö,joka voisi kommunikoida lauluäänellään lepakoiden kanssa, pystyisi voittamaan tämän kisan? Aivan järkyttävää ininää.
Tuossa ensimmäisessä viestissähän oleellinen tiivistyy. Ari on ylimielinen, haukkuu muut ja Anna... no ei minun makuuni.
Mutta Kristiina Brask, ihan hyvin laulaa mielestäni kunhan pysyy suomen kielessä. Muutenkin niin rauhallinen ja mukavan tuntuinen.
Ja tietysti ilahduttaa, kun naapurikylän tyttö on päässyt noin pitkälle! :)
joo näin maailmalle,miksei meilläkin:Yhdysvalloissa American idolin etsintä on saanut erikoisia piirteitä, kun katsojat ovat alkaneet äänestää kisan selvästi heikointa lenkkiä jatkoon.
17-vuotias Sanjaya Malakar on kerännyt heikoista esityksistään huolimatta ääniä paitsi sympaattisen ulkomuotonsa vuoksi, myös votefortheworst (äänestä heikointa) –nettisivuston kautta
PAHEMPI KUI KATRI YLANDER tai enna arikson ulosss talosta huomenna ja kiireesti..noita inisijöitä ei tarvita. ANNA ABREU VOITTOON TAI ARI!!!!!!!!!!!
minun mielestä kristiina ei voita...sillä on sellainen pikku-orava ääni...ari tai anna voittaa...ne sentään uskaltaa sanoa mitä ovat asioista mieltä...
Mitä h...ttiä jotku jaksaa jauhaa Arin ylimielisyydestä,asenteesta jne. Mitä väliä sillä ku osaa LAULAA ja hallittee musiikin. TOISIN KUIN KRISTIINA JOKA EI OSAA LAULAA ,saati sitten ei sillä oo mitää otetta-asennetta musiikkiin!!!
Kristiinasta ei tuolla kammottavalla nenälaulannalla tosiaankaan tule voittajaa.En edes tajua miten se on päässyt näin pitkälle!Itse en ainakaan haluaisi kuunnella minni hiiren piipitystä radiosta perkele sentään.Ari voittaa \,,/ Hevillä ei hävitä \,,/ ja Kristiina muuten tippuu tänään se on varma :>
Eihän kisaa voita laulaja, joka ääni muistuttaa kiimassa naukuvaa kissaa!!!! Nasaali laulaminen on todella ärsyttävää...eiköhän meille yksi Nylon Beat riitä!! Ja onneksi siitäkin päästiin eroon!!!
Taito se on joka ratkaisee,Arilla ja Annalla sitä on! Eiköhän olisi aika päästää Kristiina Lapin maisemiin takaisin jännittämään taidokkaiden laulajien finaalia?!?
Ikävä kyllä, saattaa käydä niin, että tämä Kristiina voittaa. Tämä koko kisahan on lähtenyt väärille uomilleen jo heti finaaleiden alusta. Ja nyt siis on mahdollista että voittajaksi nousee tyttö, joka laulaa epävireisesti jatkuasti, ja välillä jopa aivan eritahtiin kuin soittajat. Mistä tuo johtuu, että Kristiina vaan pysyy mukana, eikä tipu pois? Ihmetellä täytyy... Arille on aivan sama, kuinka kisassa käy. Hänet on jo huomattu, ja häntä tullaan kuulemaan levyllä aivan varmasti. Jokunen vuosi eteenpäin, ja Annasta tulee laulaja. Aikaa eteenpäin siksi, että hän on vielä nuori tyttö, ja ääni ei oikein kestä montaa biisiä perättäin...
ari sais voittaa mut jos ei ari niin sitten anna mutta ei todellakaan kristiina joka ei edes osaa laulaa vaan se "hönöttää nenäänsä" niinkuin nylon beat
ari saa voittaa koska se on voittonsa ansainnut... ja kristiinan laulu on kauheaa määkimistä!!!!! anna on ihan ok... ja se mitä arista kirjoitettiin että hän olisi ollut kännissä kolme päivää ei ollut totta!!!!! sen vaan haluun sanooo...... Ari on Paras!!! Hevillä ei hävitä \,,/\m/
nuotissa. Mutta kun vähän väliä ääni vaeltaa väärille nuoteille!
Jos mun tyttäreni äänestää Kristiina niin otan häneltä puhelimen pois kuukaudeksi.
Ei ole liian kimeä ääni ei sovi.
Paras niistä. Aidoin!
Olen tismalleen samaa mieltä!
Kristiina on järkevin, jalat maassa-tyyppi. Ja kaunis.
Valitettavasti pelkällä kauneudella ei pärjää.
Jos valitaan niin hukkuu massaan kuin edellisvuoden voittaja konsanaan.
Kristiina ylivoimasesti surkein näistä kolmesta! En ymmärrä miten niin huono laulaja voi olla vielä mukana kisassa. Jokainen osaa laulaa lässyttämällä, olen sitä mieltä. Juuri tänään mietin että sieltä on tippunut niin monta hyvää laulajaa pois....ihan väärin. Mia Permanto oli oma suosikkini. Osasi laulaa ja esiintyä.
Näistä komesta toivon, että Anna voittaisi.
hei! olen samaa mieltä kanssasi. se anna on jotenkin sellane samanlainen aina sen basso äänensä kanssa. se apulannan kappale viime viikolta kuulosti iha hirveeltä.
mitä sitte vaikka vireessä on joskus ongelmia, eihä antti tuiskukaa saanu tuomareilta siitä hyvää palautetta ja mites sillä nyt menee?
Kristiina ei osaa englanniksi laulaa ja muutenkin laulaa aina nuotin vierestä..!!
Oletko aivan varma koska aria on aina äänestetty eniten...
Kuitenkin on niin että musikaalisen ihmisen odottaisi pysyvän nuotilla. Siksi Kristiinan voitto olisi väärin??!!!!
Täytyy sanoa, että jos Kristiina vie voiton tässä kisassa niin Idolsin katsomiset loppuu siihen. Jos tuollainen epävireessä laulava nenään honottaja vie voiton kun tarjolla olisi kaksi tosi upeaa laulajaa, niin silloin ei kyseessä ole enää laulukisa.
hahaha ihan oikein kun putosi olem toivonut sitä jo vähän aikaa.. on kristiina nätii tyttö mutta ei siitä tän kisan voittoon ollu! ehkä joskus kun on ajan kanssa kasvanu ja harjotellu niin hänestä tulee jotain. itseäni se ääni ei kyllä koske mitenkään.
varma.ulos toi hevari,ja lapselle koulurauha. t:pikku g tä kin kuunnellut
ja on ihan oikein......... ISO-A VOITTAA
Hyvä kun putos, surkeistakin ylivoimaisesti surkein.
sinne tippui nasaaliteinari, hah! mite nuotinvierestä laualavasta ja englantia osaamattomasta olisi edes voinut tulla idolia?