E-pilleireiden vaihto? Vai mikä?

Mikähän auttaisi ongelmaani... Olen käyttänyt Yasmineita viime kesästä asti eikä alussa ollut pahoja sivuoireita ja nekin katosivat muutamassa kuukaudessa. Nyt talven aikana alkoivat yhdyntäkivut (sen alussa), mikä viittaisi alapääni kuivuuteen. Siitä on tullut todellinen ongelma viimeisen kuukauden aikana ja nyt seksi ei onnistu enää lainkaan, kun en kostu kunnon lämmittelyistä huolimatta.

Vaihtaakohan lääkärit tällä perusteella pillereitä jos kysyn? Vai hankinko jotain liukuvoidetta? Tää alkaa jo rassaamaan miestänikin, kun mä en pysty vaikka hän tekee parhaansa.
6407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

..kyllä jos asia sinua häiritsee. Tuo on aika tavanomainen oire matalahormonisten pillereiden yhteydessä. Vaihto Nuvaringiin yleensä tuo avun, sillä siinä (vaikka onkin matalahormonisin yhdistelmäehkäisy) hormonit vapautuvat sinne missä niiden paikka on eli emättimeen ja sitäkautta elimistön verenkiertoon. Kuivumisongelmia ei siis yleensä tule.

Mutta ensiavuksi kannattaa sitä liukuvoidetta hankkia, niitä kun saa aika paljon nopeammin marketin hyllyltä (kuin lääkäriaikaa). Tietysti jos sen kanssa asiat sujuvat hyvin, olet tyytyväinen ja Yasmin muuten on hyvä, kannattaneeko pilleria vaihtaa ollenkaan.

Äänestä
  • Mä sain kyllä juuri Nuvaringista hirveän kuivuusohgelman.

    Äänestä

  • renkailija kirjoitti:

    Mä sain kyllä juuri Nuvaringista hirveän kuivuusohgelman.

    ...on yksilöllinen, sepä se. Vain kokeilemalla tietää mikä itselle parhaiten sopii.

    Äänestä

Itselläni oli sama ongelma DN:n kanssa ja gynekologi sanoi, että ellen lopeta pillereiden käyttöä kokonaan, asia voi vain pahentua, puhui jopa vestibuliitista. Ei määrännyt esim. Yasminelleja jotka ovat matalahormonisempia. Iho tuli kuntoon DN:lla, sanoi että jos se siitä taas huononee, mene ihotautilääkärille, sentään on alapää kunnossa.

Äänestä
  • Niin ja liukuvoide ei tapauksessani auttanut yhtään, epäilen että sinullakaan, mutta voihan sitä kokeilla. Paras keskustella lääkärin kanssa.

    Äänestä

Moi,

tunnistin viestistäsi oman ongelmani. Eli käytän myös samaa merkkiä, ja kuivuus vaivaa todella. Se on todella häiritsevää. Minulla on lääkäriaika jo varattuna, että uusin reseptini. Aion keskustella myös mahdollisesti merkin vaihdosta. En halua näinkään jatkaa. Ja ihan samalla tavalla kuin sullakin, alku meni tosi hyvin! Tämä ongelma on tullut kuvioihin vasta vähän myöhemmin. :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuiva Sahara kirjoitti:

Mikähän auttaisi ongelmaani... Olen käyttänyt Yasmineita viime kesästä asti eikä alussa ollut pahoja sivuoireita ja nekin katosivat muutamassa kuukaudessa. Nyt talven aikana alkoivat yhdyntäkivut (sen alussa), mikä viittaisi alapääni kuivuuteen. Siitä on tullut todellinen ongelma viimeisen kuukauden aikana ja nyt seksi ei onnistu enää lainkaan, kun en kostu kunnon lämmittelyistä huolimatta.

Vaihtaakohan lääkärit tällä perusteella pillereitä jos kysyn? Vai hankinko jotain liukuvoidetta? Tää alkaa jo rassaamaan miestänikin, kun mä en pysty vaikka hän tekee parhaansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu