Nastakruunun päälle

Nastoitettu

Voiko nastakruunun päälle laittaa laminaattia tms?
Itsellä etuhampaassa nastakruunu joka jo alunperin tuli eri väriseksi kuin omat hampaani ja erottuu joukosta kuin musta lammas. Kävin protetiikan erkoishammaslääkärillä sen teettämässä ja lopuksi lääkäri vain totesi, että tällainen siitä sitten tuli! Maksoi todella paljon, kultakruunu, eikä mitään korvauksia puhumattakaan että olisi laittanut uutta, mutta tietenkin olisi uusinut, jos olisin koko potin maksanut hänelle uudestaan. Todella ala-arvoistaHänelle en enää mene edes unissakaan, joten se siitä.
Mutta nyt haluaisin värin kuitenkin oikeaksi omaksi hampaakseni, nyt väri keltainen kun omat hampaani ovat valkoiset. Muotokin nastahampaassa on erilainen kuin toinen etuhampaani, joten saisiko laminaatilla tms. hampaan muiden hampaiden näköiseksi? Kenen puoleen kääntyä, huonot kokemukset protetiikan erikoishammaslääkäriltä?

3

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laminaattiasiaa

      Minulle ainakin itselleni lääkäri ehdotti juuri laminaatin laittoa näkyvään hampaaseen, jonka voi juurihoidon jälkeen laittaa, laminaatin hinnasta en tosin tiedä.

    • laminaatti

      Mun käsittääkseni posliinin päälle ei voi laittaa laminaattia.Että se pitäis uusia koko nastakruunu,muttta kannattaa varata aika hammaslääkärille ja keskustella eri vaihtoehdoista.

    • hioa pois nastakruunusta

      sen verran että laminaatti sopii päälle. Vaikeinta siinä onkin se kullan päällä oleva porsliini, voipi olla vaikeaa hioa niin ettei koko hammas mene pilalle. Muuten laminaatti on aika kallis verrattuna nastahampaaseen, eli järkevämpää olisi kai tehdä uusi. Te silloin koko keraaminen hammas ( jos haluuaa tosi vahvan voi pyytää zirkonium hampaan) näin ei tule keltaista tai harmaata tulosta. Voisit kokeilla pyytää hammaslääkärin päällystää vaalealla paikka-aineella, silloin ainakin värin voi saada oikeammaksi, eikä maksa paljon, mutta kiilto on eri kuin posliinihampaassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1259
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1047
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1000
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      959
    5. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      933
    6. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      139
      900
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      846
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      761
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      695
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      694
    Aihe