Rahoitustarjoukset nyt?

Autoa ostamassa

Vaihdettiin perheen toinen auto viime kesänä ja sain niinkin hyvän rahoituksen, kuin 2.9% ilman muita kululuja (Ford Credit).

Nyt kävin pyytämässä tarjouksia perheen toisen auton vaihtamiseksi ja paras tarjous oli 120€ perustamiskuluja, 7€/lasku ja korko 5,9%.

Deltta-auton tarjoukset jätän pois laskuista kun 5 vuoden takuu ja 600€ huollot eivät kiinnosta.

Eli minkälaisia rahoitustarjouksia olette saaneet ihan viime aikoina?

7

2036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aina!

      Vertaile hintoja. Jos autolle tarjotaan rahoitusta halvalla korolla ym., niin samanlaisen auton saat poikkeuksetta muualta useita tuhansia euroja halvemmalla. Toisin sanoen muutaman satasen säästö rahoituksessa tarkoittaa aina useiden tuhansien ylihintaa autolle.

      • sentään.

        Eiköhän nuo rahoitusyhtiot sentään ole aivan itsenäisiä yhtiöitä. Autoliikkeelle on se ja sama miten ostos rahoitetaan.
        Usein on tietysti niin, että nämä suurimmat, kauneimmat ja kilpailukykyisimät rahoitustusyhtiöt toimivat mielellään suurten autoliikkeiden kanssa, joista ei niin helpolla heru alennuksia kuin joiltakin aidatulla parkkipaikalla toimivilta toiminimiltä.


      • hyvitykset selvillä

        Nyt Mondeot on kalliimpia kuin kesällä ja rahoituskorko on korkeampi. Ehkä maksoin Heinäkuussa ylihintaa, mutta kuitenkin se oli tuntuvasti vähemmän kuin viime Toukokuussa tai Lokakuussa.


    • Moi!
      Jos et tiennyt tähän mennessä korot ja kulut on AINA autoliikkeestä kiinni mitä pyytävät. HUOM! Pyytävät koska ne OVAT neuvoteltavissa. KAIKKI on neuvoteltavissa. Tosin sillä faktalla että kyllä hekin jotain siitä rahasta maksavat mutta on myös ansaintakeino heille.
      Se sinun 2,9% ja ilman kuluja on tod. ollut Fordin (maahantuonnin)kampanja että saisivat vanhaa varastoa liikkumaan. Näitä "tavaraa kaupan päälle" ja rahoituskorkoja jne on AINA johdanne siitä että kauppa ei käy. Ei ole ilmaista kahvia. Muista se.
      T
      Ex automyyjä 20v

      • Monen tarjouksen kautta

        Mulle on ihan sama mikä se autokauppiaan motiivi on. Väliraha ratkaisee ja tietysti se mitä sillä rahalla saa.

        Rahoituksen korko on yleenä se jolla tehdään viimeinen vääntö ja niin kävi nytkin että kun kaikki muut palikat oli kohdallaan, niin rahoituskorosta lähti vielä lopuksi kaksi prosenttia.


      • Monen tarjouksen kautta kirjoitti:

        Mulle on ihan sama mikä se autokauppiaan motiivi on. Väliraha ratkaisee ja tietysti se mitä sillä rahalla saa.

        Rahoituksen korko on yleenä se jolla tehdään viimeinen vääntö ja niin kävi nytkin että kun kaikki muut palikat oli kohdallaan, niin rahoituskorosta lähti vielä lopuksi kaksi prosenttia.

        Olit näköjään tosi kiitollinen avusta jota pyysit.. Pitänee muistaa sinun nimimerkki jatkossa. Oot kumminkin niin näppärä että ei sinun täältä mitää vinkkejä tarvii hakea.


      • Autoa ostamassa
        inkuja kirjoitti:

        Olit näköjään tosi kiitollinen avusta jota pyysit.. Pitänee muistaa sinun nimimerkki jatkossa. Oot kumminkin niin näppärä että ei sinun täältä mitää vinkkejä tarvii hakea.

        Halusin vain tietää mikä on tällä hetkellä tarjottujen rahoitusten korkotaso, mutta ydessäkään viestissä sitä ei kerrottu.

        Autokauppias tarjosi ensin 6.9, sitten 5.9 ja lopulta se oli 4.9%, joka on mielestäni ok.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      134
      6553
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5669
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      113
      4796
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4450
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3842
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      63
      3021
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      43
      2869
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2272
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      33
      2196
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2167
    Aihe