Vaihdettiin perheen toinen auto viime kesänä ja sain niinkin hyvän rahoituksen, kuin 2.9% ilman muita kululuja (Ford Credit).
Nyt kävin pyytämässä tarjouksia perheen toisen auton vaihtamiseksi ja paras tarjous oli 120€ perustamiskuluja, 7€/lasku ja korko 5,9%.
Deltta-auton tarjoukset jätän pois laskuista kun 5 vuoden takuu ja 600€ huollot eivät kiinnosta.
Eli minkälaisia rahoitustarjouksia olette saaneet ihan viime aikoina?
Rahoitustarjoukset nyt?
7
2047
Vastaukset
- Aina!
Vertaile hintoja. Jos autolle tarjotaan rahoitusta halvalla korolla ym., niin samanlaisen auton saat poikkeuksetta muualta useita tuhansia euroja halvemmalla. Toisin sanoen muutaman satasen säästö rahoituksessa tarkoittaa aina useiden tuhansien ylihintaa autolle.
- sentään.
Eiköhän nuo rahoitusyhtiot sentään ole aivan itsenäisiä yhtiöitä. Autoliikkeelle on se ja sama miten ostos rahoitetaan.
Usein on tietysti niin, että nämä suurimmat, kauneimmat ja kilpailukykyisimät rahoitustusyhtiöt toimivat mielellään suurten autoliikkeiden kanssa, joista ei niin helpolla heru alennuksia kuin joiltakin aidatulla parkkipaikalla toimivilta toiminimiltä. - hyvitykset selvillä
Nyt Mondeot on kalliimpia kuin kesällä ja rahoituskorko on korkeampi. Ehkä maksoin Heinäkuussa ylihintaa, mutta kuitenkin se oli tuntuvasti vähemmän kuin viime Toukokuussa tai Lokakuussa.
Moi!
Jos et tiennyt tähän mennessä korot ja kulut on AINA autoliikkeestä kiinni mitä pyytävät. HUOM! Pyytävät koska ne OVAT neuvoteltavissa. KAIKKI on neuvoteltavissa. Tosin sillä faktalla että kyllä hekin jotain siitä rahasta maksavat mutta on myös ansaintakeino heille.
Se sinun 2,9% ja ilman kuluja on tod. ollut Fordin (maahantuonnin)kampanja että saisivat vanhaa varastoa liikkumaan. Näitä "tavaraa kaupan päälle" ja rahoituskorkoja jne on AINA johdanne siitä että kauppa ei käy. Ei ole ilmaista kahvia. Muista se.
T
Ex automyyjä 20v- Monen tarjouksen kautta
Mulle on ihan sama mikä se autokauppiaan motiivi on. Väliraha ratkaisee ja tietysti se mitä sillä rahalla saa.
Rahoituksen korko on yleenä se jolla tehdään viimeinen vääntö ja niin kävi nytkin että kun kaikki muut palikat oli kohdallaan, niin rahoituskorosta lähti vielä lopuksi kaksi prosenttia. Monen tarjouksen kautta kirjoitti:
Mulle on ihan sama mikä se autokauppiaan motiivi on. Väliraha ratkaisee ja tietysti se mitä sillä rahalla saa.
Rahoituksen korko on yleenä se jolla tehdään viimeinen vääntö ja niin kävi nytkin että kun kaikki muut palikat oli kohdallaan, niin rahoituskorosta lähti vielä lopuksi kaksi prosenttia.Olit näköjään tosi kiitollinen avusta jota pyysit.. Pitänee muistaa sinun nimimerkki jatkossa. Oot kumminkin niin näppärä että ei sinun täältä mitää vinkkejä tarvii hakea.
- Autoa ostamassa
inkuja kirjoitti:
Olit näköjään tosi kiitollinen avusta jota pyysit.. Pitänee muistaa sinun nimimerkki jatkossa. Oot kumminkin niin näppärä että ei sinun täältä mitää vinkkejä tarvii hakea.
Halusin vain tietää mikä on tällä hetkellä tarjottujen rahoitusten korkotaso, mutta ydessäkään viestissä sitä ei kerrottu.
Autokauppias tarjosi ensin 6.9, sitten 5.9 ja lopulta se oli 4.9%, joka on mielestäni ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset12610822Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1096186Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1635507Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..555366Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut694326Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1154246Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa243797Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät513791Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali133466IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k773061