Sain pojan 6 kk sitten.Sitä mukaan kaverit hävisivät .En ymmärrä minkä takia.Aluksi heitä kiinnosti uusi tulokas, mutta heistä ei ole nyt kuulunut moneen kuukauteen mitään.Jopa ystävä jonka olen tuntenut yli kymmenen vuotta on lopettanut yhteydenpidon kokonaan.Yritin aluksi järjestää hänelle aikaa,mutta hän aina perui jos olimme sopineet tapaavamme.
Mutta siitä olen iloinen,että siskot ja äiti ovat olleet tukenani.Nykyään he ovat parhaita ystäviäni.Siitä olen varma että he eivät koskaan jätä minua yksin.Onko kellään ollut samaa tilannetta että kaverit jättävät kun lapsi on syntynyt?
Äiskä ja siskot
6
2372
Vastaukset
- kuunnelle vauvan lepertelyä,ja
kun puhe on vaan mitä vauva on syönyt,Kun saavat oman lapsen johan kiinnostaa vauva,
- että noin käy
itsellenikin aikoinaan kävi niin. Olin ainoa kaveripiirissä jolla oli lapsi, joten sehän on selvääkin selvempää, että intressit olivat aivan erilaiset kuin lapsettomilla. Mutta kun kaverini perustivat myöhemmin perheitään, lähentyi siinä sitten myös välimme uudestaan. Maailma muuttuu ja me sen mukana! :)
- Kinisha
Minulla oli raskausaika melkoisen "hiljaista" sosiaalisella rintamalla. Aluksi moni kaveri oli innoissaan ja tukena, mutta ennen raskauden ensimmäisen kolmanneksen loppua huomasin, ettei kaverit enää juuri kylässä käyneet. Tosin olimme opiskelijoita, joten kaverienkin elämä oli silloin melkoista viilettämistä.
Itse olisin halunnut, että kaverit olisivat suhtautuneet minuun aivan normaalisti ja olisivat kertoneet asioitaan ja huoliaan kuten ennenkin. Mutta ei. Olin melko loukkaantunut, kun yksi ystäväni myönsi vasta tyttäreni ollessa lähemmäs vuosikas, ettei hän halunnut kertoa minulle mitään asioistaan raskausaikana. Syynä siihen se, ettei raskaana oleva saa kantaa muiden murheita harteillaan. Hmm. Sanoinkin, että ennemminkin sain murheita juuri siitä, että minut "hyljättiin". Muistan, ettei kellään ollut minulle oikein muuta sanottavaa kuin "Miten olet voinut? Potkiiko?" jne . Melkoista raskaana olevan aliarvoimista!
Tyttäreni on nyt jo nelivuotias. Minulla on nyt taas paljon enemmän kavereita, kuin noina aikoina. Kyllä suhteet alkoi kavereihin taas lämmetä, kun napero syntyi ja alkoi kasvaa. Moni kaveri on nyt itsekin saanut lapsia. Suunnilleen puolet ja puolet on kavereista, että kenellä on lapsia ja kenellä ei. Tällä hetkellä paras ystäväni odottaa toista lastaan ja ihan normaalisti olemme yhteydessä ja puhumme ihan muistakin asioista kuin raskaudesta. Hänkin on huomannut, että joidenkin mielestä raskaana oleva ei muuta ajattele kuin vauvoja. Ja samoten, kun lapsi on vielä pieni.
Lopuksi vielä totean saman asian kuin sinäkin: Perhe oli ihan samalla tavalla kuin ennenkin elämässä mukana sekä raskaus ajan, että vauvavaiheen. Voi taas jälleen kerran kiittää sisaruksia, vanhempia ja serkkuja, jotka pysyivät rinnallani ihan joka hetki.
Tsemppiä sulle ja kyllä niitä kavereita vielä tulee. Ehkä ovat säikähtäneet elämäntilannettasi? - dimadonna
juu kun tuli lapsi kaverit kaikkosi. Porukka jonka kanssa otiin päällään joka paikassa. Ajattelin vain ne käytti hyväseen vain kun sai olla yötä meillä eikä tarvinnu ajajella kännis kotiin.
- 20vee
Kaverit katos. Tai enää ei olla yhtä paljon tekemisissä. Mutta voi olla, että omalla aktiivisuudellani, tai sen puutteella, on tekemistä asian kanssa..
Onhan se suuri muutos, että sinusta on tullut äiti. Mutta onneksi on siskoja ja veljiä. He eivät jätä :) - on käynyt
myös päinvastoin. Itselläni ei ole lapsia, mutta joillakin ystävilläni sekä sisaruksillani on. Jotkut ovat unohtaneet sen "ennen lapsia" -yhteydenpidon, kun heillä on perhe nyt tärkein. Niin kuin tietysti pitääkin olla.
Osa lapsellisista ;) ystävistäni toki mahdollisuuksien mukaan haluaa viettääkin omaa aikaa myös ilman lapsia, mutta lapset ovat tottakai useimmiten läsnä. Heillä ei vanhemmaksi tuleminen ole syrjäyttänyt entisen laista ystävyyttä eikä päinvastoinkaan ole tapahtunut. Ja heitä oikeastaan pidänkin enemmän ystävinä. Toivon, että myös itse osaisin vaalia samalla tavalla ystävyyttäni, jos joskus saan lapsia. Kaipa näissäkin tilanteissa punnitaan ystävyys.
Toki voin myöntää, etten ihan aina ole näissä lapsi-vanhemmuus -asioissa mukana, kuinka voisin? Vastaavasti taas oma lapseton, aikuinen elämäni on jotain missä eivät lapselliset ole enää niin vahvasti ajantasalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee753194Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."362030Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1661783Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2931310Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki301208Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911170- 1021110
Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201074En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711070- 261001