seuraava etappi - katsastus

Hei
Kiitokset vain kaikille jotka jaksoivat valittaa turhasta siirtoluvasta. Seuraava auto onkin sen verran halvempi hakea :-D

Seuraavana käydään sitten turhan katsastusmaksun kimppuun. Auto joka täyttää katsastusvaatimukset ja on katsastettu jo ostomaassa pitää päästä rekisteröimään ilman kallista rekisteröintikatsastusta.

Rekisteriotteen kirjoittamisesta pitää tietenkin maksaa muttei sentään niin kohtuuttomasti kuin nyt rahastetaan.
5621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lisäksi pitää vääntää tämä vuosikatsastusasia kuntoon. EU:n katsastusdirektiivin mukaanhan toisessa maassa tehty vuosikatsastus kelpaa, kunhan se on sisällöltään samat asiat kattava.

Arvatkaa kelpaako Suomen viranomaisille toisen maan vuosikatsastusleima, no eh......eipä kelpaa ei.

Äänestä
  • Met olema kait tyhmiä kun emme saa järkevyyttä katsastuksen maksuun joka nousee vuosivuodelta nyt äsken kävin ja 61euroa...Hienoa Suomi Hienoa..katsastushan pitäisi olla melkein ilmaista kun nekin rahat laittais jokainen vaikka uusiin renkaisiin,jarruihin ja muihin turvallisuutta parantaviin korjauksiin...
    Luulisi Suomen viranomaisetkin olevan ihmisiä..
    nythän tämä on kuin venäjän hommaa..

    Äänestä

  • reinraus kirjoitti:

    Met olema kait tyhmiä kun emme saa järkevyyttä katsastuksen maksuun joka nousee vuosivuodelta nyt äsken kävin ja 61euroa...Hienoa Suomi Hienoa..katsastushan pitäisi olla melkein ilmaista kun nekin rahat laittais jokainen vaikka uusiin renkaisiin,jarruihin ja muihin turvallisuutta parantaviin korjauksiin...
    Luulisi Suomen viranomaisetkin olevan ihmisiä..
    nythän tämä on kuin venäjän hommaa..

    toissapäivänä autokorjaamolla, siellä tehtiin pakokaasutesti, kunnossa oli opel. Siinä sitten nostettiin auto ylös ja katsottiin alle, ei mitään ongelmaa havaittavissa.
    Mieluummin maksan korjaamolle testistä kuin katsastuskonttuuriin,
    siinä sitten mietin, miksei jonkun luotettavan korjaamon "leima" riitä todistamaan auton kuntoa, vaan siihen tarvitaan koppalakkikonttoria. Kerran vuodessa tehtäisiin tarkistus, tärkeintä ei olisi helmapellit vaan jarrut, valot ja muut tärkeät turvallisuuteen vaikuttavat paikat.
    Eikä suinkaan yksi pieni reikä opelin pyöräkotelossa, joka viime vuonna merkittiin rekisteriotteeseen katsastuksessa.

    Äänestä

Itse kyllä pidin hyvänä palveluna, että Tulli teki autooni liikennevakuutuksen aamuvarhain sataman naapurissa, kun saavuin laivalla.

En pitänyt 14 euroa siirtoluvastakaan mahdottomana suorituksena..

Voi olla ja hyväksyn, jos olen väärässä ja yksin ajatuksineni ..

Vaatimustenmukaisuustodistus on mielestäni jo kiusantekoa ja kallista sellaista. En tosin itse tarvinnut sitäkään.

Tuonti ainakin Ruotsista kaiken kaikkiaan helppoa.

Äänestä
  • Alankomaat joutu oikeuteen jolloin yllätys yllätys Suomi liittyi tukemaan Alankomaita. Asiasta oli äskettäin suullinen käsittely joten tuomio tulee n.6kk sisään.

    Siirtolupa-asiassa ei ollut kyse rahasta vaan
    siitä että Tulli yritti estää kilpailua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HOj kirjoitti:

Hei
Kiitokset vain kaikille jotka jaksoivat valittaa turhasta siirtoluvasta. Seuraava auto onkin sen verran halvempi hakea :-D

Seuraavana käydään sitten turhan katsastusmaksun kimppuun. Auto joka täyttää katsastusvaatimukset ja on katsastettu jo ostomaassa pitää päästä rekisteröimään ilman kallista rekisteröintikatsastusta.

Rekisteriotteen kirjoittamisesta pitää tietenkin maksaa muttei sentään niin kohtuuttomasti kuin nyt rahastetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu