Ensin ajetaan kristityt pois kirkosta naispappeutta tekosyynä käyttäen.
Sitten ajetaan ne tämänjälkeen tulleet uskovat, jotka eivät homoutta hyväksy.
Sitten ajetaan ne jotka eivät hyväksy pedofiliaa, sillä homouden jälkeen kirkolla on edessään pedofilien vaatimukset hyväksyä oma "rakkauteen" perustuva suuntautumisensa.
Kuitenkin jos luemme historiaa, niin voimme sieltä oppia erään tärkeän asian.
Jumala ei ole mitään yhteiskuntaa päästänyt rappeutumaan yli homouden. Homouden hyväksyminen on ollut ihan selvästi se raja jonka Jumala on asettanut koetinkiveksi. Myös tämä lännen rappeutuminen ja kirkkolaitosten rappeutuminen tulee päättymään homouteen - senjälkeen kaikki taas asetetaan ennalleen ja rukouksemme olkoon ...
Että tällä kertaa tuo ennalleen asettaminen on ikuista.
Sitten ajetaan ne tämänjälkeen tulleet uskovat, jotka eivät homoutta hyväksy.
Sitten ajetaan ne jotka eivät hyväksy pedofiliaa, sillä homouden jälkeen kirkolla on edessään pedofilien vaatimukset hyväksyä oma "rakkauteen" perustuva suuntautumisensa.
Kuitenkin jos luemme historiaa, niin voimme sieltä oppia erään tärkeän asian.
Jumala ei ole mitään yhteiskuntaa päästänyt rappeutumaan yli homouden. Homouden hyväksyminen on ollut ihan selvästi se raja jonka Jumala on asettanut koetinkiveksi. Myös tämä lännen rappeutuminen ja kirkkolaitosten rappeutuminen tulee päättymään homouteen - senjälkeen kaikki taas asetetaan ennalleen ja rukouksemme olkoon ...
Että tällä kertaa tuo ennalleen asettaminen on ikuista.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Näköjään ollaan menossa juuri tuohon suuntaan.Pysykäämme uskollisina Jumalan Sanan tootuudelle ja rukoilkaamme etulinjassa olevin uskovien pappien puolesta. Herra armahtakoon sokeita piispoja, he eksyttävät koko kansan.
ihan hyvä pilakuva
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/cards/c.jpg
En ymmärrä, mitä hauskaa tuossa pilakuvassa on. On pappeina sitten miehet tai naiset ja miehet, niin ei heidän tarvitse ruveta pesemään lattioita, vaan lattianpesijät ovat erikseen. Ehkä vapaa-ajattelijat ovat niin vieraantuneet kirkon systeemeistä, että eivät tuotakaan tiedä, tuntui vain hauskalta kuvitella miespappi siivoamassa.
Se nauraa sille, että nuo itseään pyhempinä pitävät miespapit itse asiassa tarkoittavat valta-asemansa pönkittämistä. Ja kun naiset lähtevät, joutuvat miesparat ehkä siivoamaankin.
Siivoamaan pistäminen on tietyssä mielessä alistamista, ainakin palkatta tehtynä työnä.
Joten miespapeille sopii että naiset siivoavat. Mikään muu ei mielellään sovikaan.
Ei tässä jutussa ole enää uskosta kysymys. Vallasta, vallasta ja alistamisesta.
"Se nauraa sille, että nuo itseään pyhempinä pitävät miespapit itse asiassa tarkoittavat valta-asemansa pönkittämistä. Ja kun naiset lähtevät, joutuvat miesparat ehkä siivoamaankin."
Enpä usko tuohon, että miespapit Suomessa pitäisivät itseään naisia pyhempinä. Sitä paitsi lähtevät naispapit sitten tai eivät, niin seurakunnissa on erikseen henkilöt, vahtimestarit, jotka siivoavat. Siksi tuo pilakuva vaikuttaa sellaisen henkilön tekemältä, joka ei asiaa tiedä tai välitä tuosta tiedosta.
"Joten miespapeille sopii että naiset siivoavat. Mikään muu ei mielellään sovikaan."
Keille hyvänsä papeille sopii, että vahtimestarit tai siivoojat siivoavat, ovat he sitten miehiä tai naisia. Ei kouluissakaan opettajien tarvitse siivota, vaan siivoojat ovat erikseen. Vai pitäisikö sellaisellekin pilakuvalle nauraa, jossa miesopettaja on siivoamassa luokkaa tai käytävää?
Kristinuskon omassa murhaajan historiassa on uskon totuus. Asioita vaikkapa vain älä tapa käskyn valossa tarkastellen saa varmuuden kristinuskon herrasta, herra saatanasta jota jumalanaan palvelevat.
Jokainen kristinuskon tekemä ja teettämä murha, Jeesuksen seuraajista alkaen (Paavalin tuella) on vahva todistus siitä saatanallisuudesta. Miljoonat, todennäköisesti sadat miljoonat murhat ovat kiistattomia todistuksia Jumalan antamiin ja Jeesuksen vasvistamiin kaikkiin raamatussa oleviin yhdeksää (9) älä tapa käskyjä vastaan.
Murjahalla on vain saatanallisuuden opit.
Jeesus ei ollut kristitty mutta hänen seuraajatkin murhattiin kristittyjen toimesta samoin kuin esim. satojen vuosien ajan jatkuneet kristinuskon tekemät ja teettämät murhat.
Suuret murhat jopa omia uskovaisia murhaten joihin kristityt ovat syyllistyneet:
- Jeesusta seuranneiden murhat Paavalinkin avustuksella
- mustasurma
- ristiretket murhineen
- pakanavainot
- noitavainot murhineen
- intiaanien murhat
- orjakauppojen aikaiset murhat
- etelä amerikassa tehdyt murhat
- pakanavainot murhineen
- kristinuskon poliittisin perustein suorittama murhat
(esimerkiksi suomen sisällissota 1918)
Siis satoja vuosia jatkuneet ihmisten murhaamiset kristinuskon taholta.
Kuinka monta miljoonaa miljoonaa ihmistä pitää vielä murhata jotta kristinuskon uskovaisetkin tajuavat sen että kuka on kristinuskon herra????
Luepas Raamatusta mikä on Jeesuksen sanoma ja sitten tutki onko itse Herramme Jeesus Kristus noiden tekojen takana Hänen opetustensa valossa ?
Mihin lopputulokseen päädyit ?
Tämänjälkeen otetaan seuraava askel ...
Kristitty EI OLE laitoskirkkojen jäsen, vaan hän joka tekee Herramme Jeesuksen tahdon mukaan !!!
"Ensin ajetaan kristityt pois kirkosta naispappeutta tekosyynä käyttäen."
Ei kukaan ole ajamassa kristittyjä pois kirkosta. Naispappeus on luterilaisessa kirkossa hyväksytty 20 vuotta sitten ja meillä suurin osa kristyistä hyväksyy sen. Sitä, joka ei vielä 20 vuoden jälkeenkään hyväksy naispappeutta, ei kukaan ole ajamassa pois. Mutta tuntuu ennemminkin siltä, että ne, jotka eivät hyväksy naispappeutta, eivät halua olla sellaisen kirkon jäseniä, jossa naispappeus hyväksytään. Lisäksi ongelmallista on se, että jos miespappi ei hyväksy naispappia työtoverikseen, niin on vaikea järjestää työvuoroja.
On täysin turha sotkea tähän keskusteluun homoja ja pedofiileja, vaikka ne itselle olisivatkin polttavia ongelmia.
Heistä jotka halutaan keinotekoisilla työvuorolistoilla ajattaa - ajaa - ajatuttaa pois kirkosta, ovat pääasiassa heitä, jotka aidosti Jeesuksen uskovat eli kristittyjä. Luterilaisessa kirkossa on myös paljon sellaisia jotka eivät henkilökohtaista uskoa Jeesukseen voi tunnustaa julkisesti, niin he sitten hyväksyvät naispappeuden ja jatkossa yhä laajemmin homouden ja homouden jälkeen pedofilian. Näin tämä prosessi on aina mennyt ja menee myös tässä asiassa.
Kyse on kristittyjen eli henkilökohtaista Jeesuksen uskoa tunnustavista henkilöistä, joista halutaan päästä eroon, koska he eivät voi hylätä sitä mitä Jumala on Sanassaan ilmituonut meille.
Että sitten siihen Jeesukseen uskotte, kun se otti ja syntyi naisesta. Joku siinä mättää.
Logiikka:
Nainen on kaiken pahan lähde. Pahasta syntyvä on hyvin paha. Jeesus on paha.
"Luterilaisessa kirkossa on myös paljon sellaisia jotka eivät henkilökohtaista uskoa Jeesukseen voi tunnustaa julkisesti, niin he hyväksyvät naispappeuden ja jatkossa yhä laajemmin homouden ja homouden jälkeen pedofilian."
Tuo on kyllä ihan omaa spekulaatiotasi ja pelkoasi, mille ei ole mitään asiallisia perusteita. Miksi yleensäkään luterilaisessa kirkossa pitäisi kertoa julkisesti henkilökohtaisesta uskostaan? Jos se on helluntailaisten tapa, niin voivathan he kertoa omissa tilaisuuksissaan omasta uskostaan. Ei sitä tarvitse kirkossa tehdä.
Suurin osa luterilaiseen kirkkoon kuuluvista hyväksyy naispappeuden. Älä viitsi puhua heistä pahaa ja esittää, että he tulisivat hyväksymään pedofilian. Miksi pedofilia edes pitäisi hyväksyä, sillä se on sukupuolivietin kohdistamista lapsiin? Ei sitä kukaan normaali ihminen hyväksy.
"Näin tämä prosessi on aina mennyt ja menee myös tässä asiassa."
Mitä oikein tarkoitat? Taidat vain toistaa luulojasi ja pelkojasi siitä, mitä tulee tapahtumaan. Kenenkään luulot ja pelot eivät kuitenkaan ole tiedon väärtti. Ei taida olla ennustajaksi sinustakaan.
"Heistä jotka halutaan keinotekoisilla työvuorolistoilla ajattaa - ajaa - ajatuttaa pois kirkosta, ovat pääasiassa heitä, jotka aidosti Jeesukseen uskovat eli kristittyjä."
En tiedä, ymmärsinkö sinut oikein. Mutta oletko sitten sitä mieltä, että mielestäsi kristittyjä ovat vain naispappeuden vastustajat? Sitä paitsi on sitten missä työssä tahansa tulee noudattaa työvuoroja. On lapsellista sanoa, että mä en työskentele tuon kanssa, kun se on nainen.
Kirjoitat:" Suurin osa luterilaiseen kirkkoon kuuluvista hyväksyy naispappeuden."
Niinpä niin, suurin osa luterilaiseen kirkkoon kuuluvista ei ole uskossa.
Totta kai ihmiset, jotka eivät lue Raamattua ovat kanssasi samaa mieltä. Niin minäkin ajattelin ennen uskoon tuloani.
Vain uudestisyntyneet ihmiset pystyvät ymmärtämään Jumalan sanaa. Muille se ei aukene.
"Mutta luonnollinen (=uskomaton, uudestisyntymätön) ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti."
(1.Kor.2:14
Arvasin kyllä jo etukäteen sen minkä tuossa sitten tunnustitkin - uskoa Jeesukseen ei tunnusteta aidosti ja henkilökohtaisesti.
""Miksi yleensäkään luterilaisessa kirkossa pitäisi kertoa julkisesti henkilökohtaisesta uskostaan? Jos se on helluntailaisten tapa, niin voivathan he kertoa omissa tilaisuuksissaan omasta uskostaan. Ei sitä tarvitse kirkossa tehdä. ""
Miksi kuitenkin kirkoissa sitten luetaan uskontunnustus ? Siinähän tulee epäsuorasti esiin, että usko tulisi tunnustaa.
Luterilaisten uskontunnustus pyrkii jäljittelemään sitä apostolista tapaa että usko on henkilökohtainen asia ja koskee vain kristittyjä, mutta aidosti luterilaisten enemmistö ei enää usko Jeesukseen. Tämä selviää kun heiltä kysyy tätä asiaa.
""Suurin osa luterilaiseen kirkkoon kuuluvista hyväksyy naispappeuden. Älä viitsi puhua heistä pahaa ja esittää, että he tulisivat hyväksymään pedofilian. Miksi pedofilia edes pitäisi hyväksyä, sillä se on sukupuolivietin kohdistamista lapsiin? Ei sitä kukaan normaali ihminen hyväksy.""
Suurinosa luterilaisista jo hyväksyy homouden ja myös pedofilit jo tuovat kovasti Suomessakin esiin, että pedofiliassa on kyse vain heidän seksuaalisesti rakkauden suunntauksestaan. Jos homous hyväksytään luterilaisten keskuudessa tällä argumentilla, niin tottakai pedofilit homojen lailla kykenee lanseeraamaan asiansa luterilaisille. Nettikeskusteluissa monet luterilaiset jo hyväksyvät pedofilian - ei ainoastaan he luterilaiset, jotka jo harrastavat pedofiliaa.
""Mitä oikein tarkoitat? Taidat vain toistaa luulojasi ja pelkojasi siitä, mitä tulee tapahtumaan. Kenenkään luulot ja pelot eivät kuitenkaan ole tiedon väärtti. Ei taida olla ennustajaksi sinustakaan.""
Näin on historiassa aina mennyt, että yhteiskunnat ovat rappeutuneet ja homous on aina ollut se ensi askel kohti rappeutumista. Luterilaiset ovat jo hyväksymässä enemmistöltään homouden ja näin on jo siis tapahtumassa. Kyse ei ole pelosta vaan historian tuntemuksesta ja nykytilanteen tuntemuksesta.
""En tiedä, ymmärsinkö sinut oikein. Mutta oletko sitten sitä mieltä, että mielestäsi kristittyjä ovat vain naispappeuden vastustajat? Sitä paitsi on sitten missä työssä tahansa tulee noudattaa työvuoroja. On lapsellista sanoa, että mä en työskentele tuon kanssa, kun se on nainen. ""
Raamatun mukaan kristittyja ovat he, jotka Jeesukseen uskovat. Luterilaisten keskuudessa on nykyään kristittyjä jo alle 10%:ia. Luterilaisten enemmistö ei usko henkilökohtaisesti Jeesukseen - he eivät ole uskovaisia.
Kyse ei ole lapsellisuudesta jos kieltäytyy väärin tekemästä suhteessa Jumalan Sanaan. Kyse on vain Jumalan tahdon toteuttamisesta.
Työvuorolistojen tekivät harrastavat syrjintää kun tahallaan tekevät näitä työvuorolistoja jotka tietävät aiheuttavan sitten naispappeuden vastustajien syrjintää kirkossa.
"Kirjoitat: "Suurin osa luterialiseen kirkkoon kuuluvista hyväksyy naispappeuden."
"Niinpä niin, suurin osa luterilaiseen kirkkoon kuuluvista ei ole uskossa."
Ensinnäkin loukkaat luterilaiseen kirkkoon kuuluvia, kun väität, että suurin osa heistä ei ole uskossa. Toiseksi annat ymmärtää, että ne, jotka hyväksyvät naispappeuden, eivät ole uskossa. Aivan kuin naispappeuden vastustaminen olisi uskossa olemisen mitta.
"Totta kai ihmiset, jotka eivät lue Raamattua ovat kanssasi samaa mieltä."
Suuri osa Suomen luterilaisen kirkon papeista kannattaa naispappeutta. Väitätkö, että he eivät lue eivätkä tunne Raamattua?
"Vain uudestisyntyneet ihmiset pystyvät ymmärtämään Jumalan sanaa. Muille se ei aukea."
Vai niin. Uudestisyntyneet ovat sitten varmaan mielestäsi niitä, jotka uskovat juuri samalla tavalla kuin sinä. Päästään kehäpäätelmään: sinä olet uudestisyntynyt, uudestisyntyneet pystyvät ymmärtämään Jumalan sanaa ja uudestisyntyneet ovat niitä, jotka ymmärtävät Jumalan sanan samoin kuin sinä.
"Arvasin kyllä jo etukäteen sen minkä tuosta sitten tunnustitkin - uskoa Jeesukseen ei tunnusteta aidosti ja henkilökohtaisesti."
"Miksi kuitenkin kirkoissa sitten luetaan uskontunnustus?"
Kai sentään olet ollut luterilasessa kirkossa, niin että tiedät, että siellä luetaan yhdessä uskontunnustus. Jos jossakin muussa kirkossa pitää tunnustaa uskoa Jeesukseen henkilökohtaisesti, niin se on sen kirkon tapa.
"... aidosti luterilaisten enemmistö ei enää usko Jeesukseen. Tämä selviää kun heiltä kysyy tätä asiaa."
Ensinnäkin kuuluuko luterilaisten enemmistö tuttavapiiriisi vai oletko kysynyt myös tuntemattomilta? Minä en ainakaan vastaisi mitään tuntemattomille katukyselijöille.
"Nettikeskusteluissa monet luterilaiset jo hyväksyvät pedofilian - ei ainoastaan he luterilaiset jotka jo harrastavat pedofiliaa."
Nettikeskusteluissa ihmiset voivat puhua mitä sattuu. Mutta siltikään en usko tuohon väitteeseesi, että "monet luterilaiset jo hyväksyvät pedofilian". Koska pedofilia on sukupuolivietin kohdistamista lapsiin, niin eivät sitä hyväksy kuin sairaat ihmiset. Niin että älä viitsi puhua pötyä.
"Näin on historiassa aina mennyt, että yhteiskunnat ovat rappeutuneet ja homous on aina ollut se ensi askel kohti rappeutumista."
Kerro lisää homouden historiasta.
"Luterilaisten enemmistö ei usko henkilökohtaisesti Jeesukseen - he eivät ole uskovaisia."
Et sinä voi tuota tietää. Äläkä viitsi tuomita muita.
"Työvuorolistojen tekivät harrastavat syrjintää kun tahallaan tekevät näitä työvuorolistoja jotka tietävät sitten aiheuttavan naispappeuden vastustajien syrjintää kirkossa."
Ei työvuorolistoja voi tehdä niin, että naispappeuden vastustajat toimisivat vain miespuolisten työtovereiden kanssa. Jos ei hyväksy naispappia työtoverikseen, niin tehköön sellainen miespappi itse johtopäätöksen ja etsiköön seurakunnan, jossa on vain miespappeja. Tai se, joka ei hyväksy työtovereikseen naisia, vaihtakoon alaa. Naispappeja on ollut Suomessa jo 20 vuotta, ja se on ollut jokaisen tiedossa. On turha lähteä opiskelemaan alaa, jossa hyväksytään naiset, jos itse ei hyväksy heitä työtovereikseen.
Vai on homouden hyväksyntä heti johtanut kansojen tuhoon? Antiikin Kreikan kulttuuri oli loisteliaimmillaan juuri silloin, kun siellä oli homous tuiki tavallista, ja se kukoisti vielä satoja vuosia sen jälkeenkin.
Maailmassa ja Jumalan edessä on eri asia.