Minä voin sanoa Karjalan palautuksesta kiihkoilevalle ajattelijan sanoin:
"Olen täysin eri mieltä kanssasi,
mutta tulen taistelemaan viimeiseen
hengenvetooni asti, että saat esittää sen."
Mielestäni tämä ajattelutapa on demokratian ydin.
Onko meistä vanhoista ukoista ja akoista suurtakin vaaraa Suurelle ja Mahtavalle?
Me kuolemme kohta pois ja Karjalan kysymys hautautuu sen tien.
Miksi Venäjän ystävät eivät anna meidän kinata keskenämme? On tietysti oikein tiedottaa Venäjän saavutuksista, mutta miksi se pitää kytkeä Suomen, suomalaisuuden ja palautuskeskustelijoiden pilkkaamiseen?
Jättäkää meidät rauhaan?
"Olen täysin eri mieltä kanssasi,
mutta tulen taistelemaan viimeiseen
hengenvetooni asti, että saat esittää sen."
Mielestäni tämä ajattelutapa on demokratian ydin.
Onko meistä vanhoista ukoista ja akoista suurtakin vaaraa Suurelle ja Mahtavalle?
Me kuolemme kohta pois ja Karjalan kysymys hautautuu sen tien.
Miksi Venäjän ystävät eivät anna meidän kinata keskenämme? On tietysti oikein tiedottaa Venäjän saavutuksista, mutta miksi se pitää kytkeä Suomen, suomalaisuuden ja palautuskeskustelijoiden pilkkaamiseen?
Jättäkää meidät rauhaan?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Löysin netistä seur. jutun:
Saarnaamiskilvan voitti metodistipappi Martin Camroux.
Hän saarnasi Jeesuksen ohella ranskalaisesta valistusfilosofi Voltairesta, jota lehti siteeraa:
"Olen täysin eri mieltä kanssasi, mutta puolustan oikeuttasi eriävään mielipiteeseesi vaikka hengelläni."
Tuo nyt on melko paksua. Aluksi lainataan Voltairen kommenttia sananvapaudesta -- ja heti perään vaaditaan Karjalan palautukseen kriittisesti suhtautuvien sananvapauden rajoittamista.
Arvoisa Venäjän ystävä
Kirjoitin, On tietysti oikein tiedottaa Venäjän saavutuksista, mutta miksi se pitää kytkeä Suomen, suomalaisuuden ja palautuskeskustelijoiden pilkkaamiseen?
Onko meidän pilkkaaminen sananvapautta?
Minusta Karjalan palautuksen kritiikki on eri asia kuin Venäjän ylistäminen ja suomalaisten haukkuminen. Irakin tai Tsetsenian sodalle varmaan löytyy omiakin keskustelupalstoja.
Älkää pilkatko meitä!
Niin, Venäjän ystävät, onko Venäjän ylistykseen pakko liittää Suomen pilkkaaminen, meidän karjalaisten halveksiminen?
Meiltä evakoiltakin vaaditaan nyt suurta ymmärrystä, sillä eivät nämä Venäjän ylistäjät todellisuudessa halua meitä pilkata. Heidän kotimansa tuleva hajoaminen ( Moskovassa on jo kielletty kaikki mielenosoitukset) on vaan johdattanut nämä propakandankirjoittajat sellaiseen mielentilaan, että tuskissaan he kirjoittavat nyt aivan sekavia. Kyllä heidän tekstinsä siitä siistiytyvät, kun Venäjä on lopullisesti hajonnut, jännitys on lauennut ja Karjala on palautettu takaisin Suomelle.
Tähän suomalaisten halveksimiseen ja kovia kokeneiden evakkojen jatkuvaan pilkkaamiseen syyllistyvät hurmokselliseen YYA-henkeen kasvatetut kommunistiperheiden lapset, jotka eivät vieläkään ole tajunneet sitä, että Neuvostoliitto on jo hajonnut. Vanhempiensa aatetta kunnioittaen he edelleen pilkkaavat evakkoja, vaikka eiväthän nämä mitenkään ole syyllisiä menneisiin sotiin eikä Karjalan menettämiseen.
Nämä kommunistiperheiden lapset ovat todellisuudessa hyvinkin arkoja ihmisiä, jotka uskaltavat soittaa suutaan vain isossa joukossa ja tuntemattomina. Samaiset tyypin ovat juuri niitä, jotka menevät kadullakin potkimaan avutonta ihmistä, jos joku vahvempi huligaani on ensin lyönyt uhrin tajuttomaksi. Eivät he sen suurempia sankareita ole, joten ei heidän edessään kannata evakkojenkaan nöyristellä.
Meidän on pakko tunnustaa, että maassamme asuu näinkin alhaisia ihmisiä, jotka edelleenkin jatksavat evakkoja haukkua. Näiden ihmisten henkinen taso on niin alhainen, että he eivät pysty nauttimaan mistään suuremmasta kulttuurista. Heillekin on annettava elintilaa, koska hyvinvointiyhteiskunnan pitää huolehtia myös heikkolahjaisista jäsenistään.
Miksi meitä kiusataan ja haukutaan?
Miksi kukaan ei vastaa?
Sergei pukkaa uutta juttua Venäjän ihanuudesta.
Onko tämä palsta sen arvoista?
Tähän rupeaa jo väsymään.