Ajankohtainen kannanotto lähialueittemme turvallisuuspoliittiseen tilanteeseen.
Lepnid Breznev:Kohti ydinaseetonta
3
380
Vastaukset
ja "kypsä sosialismi"-käsitteen luojan kristallinkirkasta, vastaansanomatonta ajattelua. Ajan yhteiskunnallisen taustan selventämiseksi teoksen rinnalla kannattaa lukea G.F.Aleksandrovin, M.R.Galaktionovin, V.S.Krutzhkovin, M.B.Mitinin, V.D.Motshatovin ja P.N.Pospelovin "JOSEF VISSARIONOVITSH STALIN - Lyhyt elämäkerta"
ja
Jevgeni Dvornikovin, Aleksandr Guberin, Juri Komissarovin, Igor Pavlovin, Avtandim Ruhadzevin, Reima Ruhasen, Natalja Sergejevan, Lev Voskresenskin ja Vasili Zaitshikovin kirjoittama, Jevgeni Zheleznovin, Leonid Vorobjevin ja Timo Karvosen toimittama "NAAPURIMME NEUVOSTOLIITTO - vastauksia suomalaisten kysymyksiin" jonka ovat suomentaneet
Terttu Ahokas
Ulla-Liisa Heino
Pauli Hirvonen
Pauli Hänninen
Marja Koskinen
Elina Lohtander
Aaro Majanen
Eino Pasuri
Natalia Pienimäki
Sini Rinne
Anita Ronkainen
Vuokko Salonen
(Suomi-Neuvostoliitto-seura, Uutistoimisto Novosti [APN], Helsinki 1977)
Viimeksimainittu teos kertoo (ss. 62-63) mm. perustuslain neuvostokansalaisille suomista oikeuksista ja vapauksista seuraavaa:
- Oikeus työhön sekä työn laadun ja määrän mukaiseen palkkaan; tähän liittyy kansalaisten oikeus valita kutsumustaan, kykyään, koulutustaan ja sivistystasoaan sekä yhteiskunnan tarpeita vastaava ammatti, työ tai toimi.
- Oikeus lepoon.
- Oikeus terveydenhoitoon.
- Kansalaisella on oikeus turvattuun toimeentuloon vanhuudessa ja sairaustapauksissa sekä menettäessään täysin tai osittain työkykynsä ja menettäessään elättäjänsä.
- Oikeus asuntoon.
- Oikeus sivistykseen.
- Oikeus kulttuurin saavutusten käyttämiseen.
- Tieteellisen, teknisen ja taiteellisen luomistyön vapaus.
- Oikeus osallistua valtion ja yhteiskunnan asioiden hoitoon.
- Oikeus tehdä valtion elimille ja kansalaisjärjestöille ehdotuksia niiden toiminnan parantamiseksi sekä arvostella niiden työssä ilmeneviä epäkohtia.
- Sananvapaus, painovapaus, kokoontumisvapaus ja mielenosoitusvapaus.
- Oikeus perustaa kansalaisjärjestöjä, jotka edistävät kansalaisten poliittisen aktiivisuuden ja omatoimisuuden kehittymistä ja moninaisten etujen toteutumista.
- Omantunnonvapaus, siis oikeus tunnustaa mitä uskontoa tahansa ja harjoittaa uskonnollisia menoja tai olla tunnustamatta mitään uskontoa ja harjoittaa ateisitista valistustyötä.
- Perhe on valtion suojeluksessa.
- Henkilökohtainen koskemattomuus.
- Asunnon koskemattomuus.
- Kansalaisten yksityiselämä sekä kirje-, puhelin- ja lennätinsalaisuus suojataan lailla.
- Kaikkien valtion elinten, kansalaisjärjestöjen ja viranhaltijoiden velvollisuus on kunnioittaa yksilöä ja suojella neuvostoihmisten oikeuksia ja vapauksia.
- Oikeus valittaa viranhaltijoiden toimista valtion elimiin ja kansalaisjärjestöihin.- diktaattori....
Lukekaa Kim Il Sung : A Short Biography. Vaikka ei se mikään lyhyt ole, kaksi tiiliskiveä...Kim Il Sungin valokuvat on suojattu kuultavalla paperilla....
- Manderlstam, Ahmatova
Minusta olisi hyvä, että te neuvostokeskitysleiriläiset ryhtyisitte ajattelemaan. Tässä maailmasa on vielä jotakin muutakin, kuin tuota teidän (ilman isoa T- kirjainta) ihannoimaanne kalasnigov-aatetta. Olen suruissani teidän ajatuksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,694987Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk373778Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699243369- 812367
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401532Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3331509Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔151475Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331340