Kertokaa paljonko leasing-autolla ajaminen maksaa!!!

Leasaaja?

Jos jollain on joskus ollut (tai on vieläkin) työn puolesta tai muuten vaan leasing-auto niin voisitteko ystävällisesti kertoa paljonko se maksaa (mikä se hinnoittelu aika nyt onkaan... kk?). Olisin kiitollinen tiedoista!

10

3685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ari

      Oletko oma yrittäjä vai oletko työssä toisen palveluksessa ja työnantaja antaa sinulle auton palkanjatkeeksi.

    • Ari

      Oletko oma yrittäjä vai oletko työssä toisen palveluksessa ja työnantaja antaa sinulle auton palkanjatkeeksi.

      • Leasaaja?

        ...haluisin vaan tietää paljonko leasing yhtiöt veloittaa autosta?


      • Leasaaja?

        ...haluisin vaan tietää paljonko leasing yhtiöt veloittaa autosta?


    • Ave Verso

      Leasing-maksut/kk riippuvat ainakin automerkistä, mallista, varusteista ja sopimuskauden pituudesta sekä luonnollisesti kilometrimäärästä.

      Muutama pointti:
      -- Eri merkkien välillä on YLLÄTTÄVÄN isoja eroja ovh:n ja kk maksun suhteissa. Esim. Volvot ja Toyotat ovat "halpoja", Chrysler kallis.
      -- Lisävarusteet maksatetaan yleensä liisaajalla kaavalla lisämaksu/kk = varusteiden listahinta / kauden pituus. Ainut poikkeus on kait automaatti, josta maksatetaan kait puolet.

      Bruttomääräisesti maksat itse verotusarvon mukaan määräytyvät verot rahapalkastasi. Työnantaja maksaa leasing-maksut ja yleensä kait verot (käyttömaksut, deasel-verot, katsastukset, korjaukset jne). Polttoaineen maksaja riippuu siitä onko kyseessä käyttöetu vai täysi. Kolareissa lienee yleisin käytäntö se, että jos olet syyllinen, maksat jonkun omavastuun. Tämä voi riippua siitä, tuliko mälli työajossa vai omassa.

      Käytännössä "kannattavuus" riippuu:
      -- Miten rahapalkka käyttäytyisi jos ajaisit omalla. Yleensä tällöin saa kait jonkun osuuden leasingmaksusta bruttorahapalkaksi (tai kääntäen, jos ottaa liisarin niin bruttorahapalkka pienenee x% leasingmaksusta tai verotusarvosa).
      -- Kuinka paljon tulee työajoa/yksityisajoa. Tässä on nyrkkisääntönä yleensä se, että mitä enemmän ajaa työajoa sitä houkuttelevampi oma auto yleensä on (kilometrikorvaukset...).

    • MBman

      myös siitä saatko täyden autoedun, jolloin et itse maksa bensoja vakuutuksia korjauksia jne. toisin kuin käyttöedussa.
      esim.
      MB S350 1760€/kk
      MB A140 540€/kk
      Eli auton hinnan mukaan määräytyy verotusarvo.

    • pekka

      Nyt kyseltiin ymmärtääkeni leasingistä eikä autoedusta.

      Itse yritykselleni työauton ostovaihtoehtoja tutkiessani selvisi että rahoitus on ihan saman hintaista leasingina kuin omistusauton osamaksuina. Olennaisin ero yritykselle on että alv vähennetään leasingissä kuukausieristä eikä kerralla niin kuin ostaessa, ja auton arvo ei näy oman firman taseessa jos sillä on jollekin merkitystä. Jos leasing-sopimukseen liittää esim. polttoaineet, huollot ja korjaukset, tulee takkiin jos kuluttaa vähemmän ja rikkoo autoa vähemmän.

      • Leasaaja?

        ...että paljonko normaalilta henkilöautolta veloiteteen jos sellaisen leasaa???


      • Ari

        Mutta ei liisaus kannata yksityishenkilöllä ellei ole firma sitä maksamassa. Kannattaa katsoa muut rahoitus mahdollisuudet ensin. Yksityishenkilöllö käy vain näin että maksaa vain liisaus maksuja, mutta ei silti omista autoa ja joutuu luopumaan siitä parin vuoden kuluttua. Mutta ei kyllä tarvitse maksaa huoltoja eikä muutakaan, mutta kalliiksi tulee jos ei firma bonsoroi.


    • TTT

      Tämä vaihtelee ja itselle tuleva kustannus riippuu siitä, maksaako työnantaja osan leasingmaksusta vai meneekö kokonaan omaan piikkiin - yleensä menee kokonaan tai 75% omaan piikkiin. Eli leasingmaksu vähennetään nettopalkasta, mutta verot maksat bruttopalkasta vähennettynä leasingmaksulla ja lisättynä verotusarvolla. Nyrkkisääntönä häviää nettopalkasta noin leasingmaksun verran (vapaa autoetu). Esim. omalla kohdallani 32000e uutena maksava auto maksaa 566 euroa kuukaudessa (3v/60tkm sopimus)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      60
      14778
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      24
      2549
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      265
      2361
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      123
      1669
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1443
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      341
      1344
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1183
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1065
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      73
      906
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      99
      823
    Aihe