Tietääkö kukaan, kuka niitä tänne kuskaa niitä
on täällä paljon ja kuka maksaa ylläpiron vai onko
Venäläiset halpatyö voimaa
on täällä paljon ja kuka maksaa ylläpiron vai onko
Venäläiset halpatyö voimaa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Voiko opiskeluaikana tehdä työtä?
Opiskelija voi tehdä rajoitetusti työtä opiskelua varten myönnetyllä oleskeluluvalla, jos työ on tutkintoon sisältyvää työharjoittelua tai lopputyön tekemistä, tai jos osa-aikaisen työn määrä on enintään keskimäärin 25 tuntia viikossa. Kokoaikaista työtä voi tehdä aikana, jolloin oppilaitoksessa ei järjestetä varsinaista opetusta, käytännössä yleensä kesä- ja joululomilla.
Osa-aikaisesta työstä lukukauden aikana saatavat palkkatulot voivat viranomaisen harkinnan mukaan pienentää rahasummaa, joka opiskelijalla edellytetään olevan toimeentuloaan varten. Tämä ei kuitenkaan ole mahdollista ensimmäistä oleskelulupaa haettaessa.
Maakunnassa kiertää tieto, jonka mukaan venäläiset ja virolaiset "opiskelijat" painaa tosipitkiä työpäivää alueen yrityksissä. Käyvät lähinnä koululla syömässä ja taas takas hommiin.
Mikähän tässä hommassa on nyt se totuus? Virallinen taho, eli Lapuan kunta ja Lapuan amis on ollut asiasta kusi sukassa eikä kommentoi mitään.
"Virallinen taho, eli Lapuan kunta ja Lapuan amis on ollut asiasta kusi sukassa eikä kommentoi mitään."
Onko syy tähän koulun koulun tyhjät alotuspaikat? Haalitaan naapurimaista oppilaita, että saadaan valtionavut ja tekohengitystä instituutille?
Lapualainen rasismi hämmästyttää. Jos venäläisille ja virolaisille työ kelpaa, siinä ei pitäisi olla mitään paheksuttavaa. Eikä se varmaan ole heidän vikansa, jos heitä käytetään hyväksi valtionapujen keräämiseksi.
Kaupungin ja koulun pitäisi kertoa asiat niin kuin ne on, ennen kuin rasismi ja vahingonteko ryöstäytyvät isommaksi epidemiaksi.
Kysymys on siitä, ettei suomalaisia enää kiinnosta konepajatyö. Suomessa on pulaa ammattilaisita ja niitä pitää sitten haalia sieltä mistä saa, kun omat ei enää viitti. Muuten jää laivat ja koneet tekemättä.
Tunti määrät on noi 60-80 tuntia viikossa ilman
yli työ korvauta.Ammattiliitot ja työsuojelupiiri
on tietoisia asiasta.Saa nähärä mitä tapatuu
Työ on yleesä sellaista mitä ammattikoulus ei
eres opeteta eli täysin laitonta touhua
Keitä ovat heidän työnantajansa?
Lapualla ei laivoja tee mun tietojen mukaan
kukaan.Se on paska puhetta jotteiko Lapuan nuorisolle työ kelpaa mutta siitä pitää maksaa
tessin mukaanen palkka. Toisin kun venäläisille opiskelioille
On aika mielenkiintoista, jos tuodaan venäläisiä ja virolaisia muka opiskelemaan ja sitten viedään porukka paikallisiin yrityksiin tekemään ylipitkiä työpäiviä pienellä palkalla.
Alkaa tuntua, ettei homma kestä päivänvaloa, ei Lapuan kaupungin, eikä "opiskelijat" palkanneiden yritysten osalta.
Jos "opiskelijat" tekee ylipitkää työpäivää muutaman euron palkalla ja ilman ylityökorvauksia, rikotaan tässä yksiselitteisesti lakia ja työehtosopimuksia.
Joku saisi ottaa asian selvittääkseen.
Ammattikoulun pitääs tietää missä oppilaat mukamas harjoiteloo tuleviksi putkimiehiksi ja auton asentajiksi
kysessä, kuin pelkästään Lapuan tilanne. Ammattitaitoiselle levyseppä-hitsarille maksetaan tänäpäivä palkkaa melkein mitä pyytävät. Jossakinhan niidenkin opiskelijoiden on harjoiteltava ja opeteltava kieltä, että pääsevät sitten telakalle hommiin.
Kieli tairottomat opettajat ei pysty opetamaan
Aunuksen nuorisolle laivan rakennus taitoja .
Asian hoitaa Turun telakka ihan itse eikä oppilaat ehrikään kun pitää olla päivät töissä
Eiköhän kyse oo pelekästään halusta saara puoli-ilimaasia työntekijöötä. Kukaa suomalaanen ei tartu hitsihin niillä palakoolla mitä veli venäläänen tarttuu. Kai täs pitää ittekki pian teherä sillä 4 eurolla tunti. Tai ehkä sittekki ennemmin varhaaseläkkeelle.
"Kieli tairottomat opettajat ei pysty opetamaan
Aunuksen nuorisolle laivan rakennus taitoja . "
mistäs nuan päättelit? luulekko ettei hamis oo venäjän kielen opettajaa!
Kerros vähä enemmän tästä. Maakunnassa liikkuu kaikenlaista huhua.
Suomi on monikansallinen maa. Tänne adoptoidaan esim. Kiinasta ja muistakin maista lapsia. Ja meille tulee myöskin muista maista Suomeen hakemaan kansalaisuuksia. Me olemme jo nyt monikulttuurinen kansa. Miksi meille ei mahdu Venäjältä tulleita ihmisiä myöskin opiskelemaan. Mihinkään asiaan ei auta solvaukset ja haukkumiset.Vaan pitäisi olla tosiasioihin perustuvia faktoja ennenkuin puhutte töpaikkojen viemisistä ja halpatyövoimasta mitään.Käykää Helsingissä.Ei tulisi aika pitkäksi, kun koko päivä menisi haukkumiseen ja keskisormen näyttämiseen. Ei kerkiäisi tekemään työtä eikä myöskään opiskelemaan.
Vähitellen alkaa kuvio selvitä. Ammattikoulussa tienaamassa rahaa ammattikoululle ja liikeyrityksissä omistajille.
Niin juuri! Mutta kaiken syyn saa päälleen ne, jotka ahkeroivat ja ovat ahneita TYÖLLE!
"Onko se Suomeksi" jotta pitääs saara oma kukkaro lihavaksi venäläisen nuorison selekänahaasta
On se. Hyväksikäyttö on taas päivän sana. Vaikka vastakkainasettelun ajan luultiin olevan jo ohi.
Varsinaassuomes tais olla paja jossa liettualaaset muokkaa metallia uutehen uskohon 4 eurolla tunnis. Siihen päälle ne saa päivärahan. Mun mielestä tälläänen on kusetusta niin halapatyölääsiä ku muitaki kohtahan. Eiköhä tästä joku laki ja työehtosopimuksekki sano jo jotaki.
Sankari vainajat ja Lapuan liikkeen porukka
kääntyys haruras monta kierrosta jos tietäisivät
mikä meno Lapualla on tänä päivänä.oppisopin alue on kun "pikkuvenäjä"asuntojen hinnat laskee alueela aika rajusti.Kuka vastaa tällääsetä menosta
muiluttaa ahkerat? ootsä aika sakia! täytyy sanoa et
rupia kiristämään tahtia jos et pysy vauhdis niin eläke on sitte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! vai ooksä vaan kateellinen venäläisille? laske saatana palkkaas niin ei tarvi olla kateellinen. muute oli vuakra kämppiä koko alueeella, häirittöökö seki jos joku pian rupiaa saamaan saman kämpän halvemmalla?????????????????????
Jos nää jutut pitää paikkansa, niin jonkun tahon pitäs jo oikeasti puuttua tähän peliin. Kyse ei ole enää mistään ahkeruudesta, suvaitsevaisuudesta eikä muustakaan hienosta.
Turha vesittää keskustelua tämmösillä kommenteilla.
Vuokra kämpänkin täälä Suomes aina omistaa joku
ei ne ole mitään kolhoosi juttuja niin kun siellä teillä päin
Voikun saataas vielä tsetseeni kauppiaat Lapun torille
myymään viinaa tupakkia ja toppatakkia olis vähän säpinää linia-auto aseman tienoolla,saisivat tapella
myynti paikoista Aunuksen ja kontupohjan nuorison
kanssa ne on jo tänne kärrätty
MAHTAVA NEUVOSTOLIITTO!!Vai pitääskö sanoa että pieni
ja sakee lapua!Hyvä että lapualle edes nykyään jotaki
ihmisiä muutta ku siltähän näyttää että virta vie just tois päin!!Eikä kukaan säpsähdä millään lailla
ennen ku o liika myöhäistä.Siltä näyttää ja se on
sitte aivan sata varma!!Ei mitään muuta ku aletaan
kaikkia vaav keskittymään SIMPSIÖN kunnosta ni sillä
varmaan tosiaankin saadaan kaikki asiat kuntoon.
lapualaasten peltoja, siitähän sit meteliä tulis.
Ei voi todeta muuta koko keskustelun kulusta ku, että kierretään lapualaaset vähän maailmaa (ainakin tälle palstalle kirjoottelijat), niin opitaan mekin jotain elämästä, millasta se happening on muuallakin ja sitä suvaattevuuttakin siellä oppii.
Ei me lapualaaset olla maailman napa, ei sinne päinkään, vaikka helevetin kivaa se oliski. Elämä kulkee eteenpäin ja "kaikenlaanen" kehitys (juu juu, se vittumaanen sana taas, josta joku taas parahtaa). Aletaas piruuttaan hyväksymään kaikenlaasta speciaalia ja tullaas kuuluusiksi siitä. Meistä kyllä olis siihen, sillä meistähän on mihin vaan, kun vaan tahrotaan=) Tai ei ny ehkä ihan kaikista, sen saa jokaanen tykönänsä itte päättää......
Ps. ja ihan turha haukkua mua miksikään, ette arvaa kuiteskaan, mut saahan sitä "hullut" yrittää;)
Tämän palstankin tietojen mukaan Lapualla venäläiset "opiskelijat" tekee 50-60 tunnin työpäivää ilman ylityökorvauksia. Rikotaan siis lakia ja rikotaan työehtosopimuksia.
Ei tässä ole kyse mistään suvaitsevaisuudesta.
opetelkaa ensin tekemään työtä ja sitten vasta
voitte puhua palkoista. Teitä ei ota kukaan töihin, koska vetoatte lakiin ennen kuin olette
edes saaneet töitä. Teidät on kasvatettu liian
hyvissä olosuhteissa. Vanhemmat ovat kustantaneet
teidän kylän kiertämiset, mutta kun he kuolevat,
niin kierrätte kiharan kaverina??
opetelkaa ensin tekemään työtä ja sitten vasta
voitte puhua palkoista. Teitä ei ota kukaan töihin, koska vetoatte lakiin ennen kuin olette
edes saaneet töitä. Teidät on kasvatettu liian
hyvissä olosuhteissa. Vanhemmat ovat kustantaneet
teidän kylän kiertämiset, mutta kun he kuolevat,
niin kierrätte kiharan kaverina??
Isät kääntyisi haudassa jos tietäisi, ettei maakunnan omat poijjat enää kelpaa yrittäjille vaan tilalle tuodaan halpatyövoimaa Venäjältä, eli entisestä Neuvostoliitosta.
Sinä et taida tietää kovasta työnteosta mitään, kuhan pidät kovaa meteliä. Onko oma lehmä ojassa kun otat niin kovasti kantaa?
Sunkin pitääs kiertää kylää jonkin verran,mutta
kiertele molenpihin suuntihin niin voisit oppia
jottei nuan pöhölöjä pitääsi kirjoottaa ja nolata
vanhaa sairasta miestä siinä samalla
Ootko koskaan jutellut kiharan kanssa, kun se on selvinpäin? Tosi fiksu mies, mutta elämä kolhinut itsetunnon 'paskaksi'.
Tämä nyt on tätä "työvoimapulaa" pohjalaisittain. Härmälääset eivät tokikaan kelpaa koulunpenkiltä hitsipillin varteen. Pitää oikeen rajan takaa tuoda näitä kovia työmiehiä. Eiköhän kysees oo kunnon vedätys: puoli-ililmaasta työvoimaa yrittäjille ja rahaa Lapuan amikselle tyhjästä.
ku venäjän poijat teköö töitä, niin suames ei ookkaan
niin kovia miehiä.
Eiköhän Lapualla saada sutta ja sekundaa muutamalla eurolla tunti. Jos olisin noiden firmojen asiakas, vetäisin tilaukseni välittömästi pois.
Käväse vaikka Venäjän puolella Aunuksessa kattomassa, miten kovia työmiehiä siellä on. Kaikki paikat on siellä aivan vituillaan, kun venäläinen työmoraali ei ole sieltä korkeimmasta päästä.
Teillä on jo muistomerkki valmiina kiviristillä
aivan ammattikoulun vieres
Jollakin leikkaa kiitettävästi.
käynyt?
ku en oo eläny niihin aikoohin ja muutenkaan ei lapuan historia kiinnosta pätkääkään ku taakse kattoo niin löytyy isän tai veljen siittämiä vammaasia.
Opiskelijassa on j-kirjain. Kysymyslause päättyy kysymysmerkkiin ja halpatyövoima on yhdyssana. Venäläiset kirjoitetaan keskellä lausetta pienellä alkukirjaimella. Olisit sinäkin voinut vähän opiskella.
ww.suomi24.fi/keskustelut/yhteiskunta/suomi/suomenkieli
Yksi unohtui.
Te Suomalaiset olette sairaita ihmisiaa
Ei olla sairahia- niiku elitasost näkyy! Kyllä ne sairaat tuloo irästä. Kovasti teherään töitä kunhan vaa annetaan-