No hei pitkästä aikaa. No näinhän tässä kävi,vuosi sairaslomalla oltuna ja säryt olleet todella kovat, selkä edelleen kipeä ja kipu siirtynyt lonkkaan ja nivuseen, istuma-asennossa lattialla jalka ei nouse kun tovin irti lattiasta, olin MRI kuvauksessa ja tiedon sain viikko sitten,reiden jänteiden kiinnityskohdassa tulehdus ja sen ympärille tullut kalvo elikkä jänteet ovat kuin viulunkielet, tutkimukset jatkuvat. Palailen asiaan kun tiedän taas enemmän. Tsemppiä kaikille lukijoille,
Terveisin Piitu.
Terveisin Piitu.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olipa ikävää luettavaa, että kivut ovat edelleen päällä. Toivon Sinulle voimia jaksaa!
Vastasin Sinulle vuosi sitten, josko muistatkaan enää: kerroin omasta tilanteestani, että kipu helpottui ajan kanssa?
Olen saanut elää nyt kokonaisen vuoden ilman hermokipua, päässyt parin kilometrin lenkeille ja saanut hoidettua kotityötkin suht.mukavasti. Vaikka koko lanneranka on rappeutunut ja hermojuuripuristuskin oli päällä 2004.
Tottakai kipuja on edelleenkin, esim.imuroinnin jälkeisenä päivänä jne. mutta sen kestän kyllä ilomielin. Ikääntymisestä on siis myös iloa, selkäni jäykistyy itsestään, kun sitä ei voinut leikkauksella raudoittaa:) Onneksi tuli jo 48 v. täyteen. Hoitona liikunnan lisäksi minulla on masennuslääke kipukynnystä nostamassa sekä TNS-laitteella annan sähköhoitoa peilikuvapuolelle 3 krt/30 min. ajan vuorokaudessa. (Kipulääkitystä en voi käyttää vatsani takia, vain parasetamolia.)
Toivon, että jaksat uskoa siihen, että kipu helpottuu vielä tulevaisuudessa.( Kaksi ja puoli vuotta meni minullakin, mutta sitten alkoi helpommat ajat.) Itse sain kipuvuosinani lohtua hyvistä kirjoista ja musiikista, ystävistä ja tietysti omasta perheestä.
Hyvää kevättä sinulle ja kaikille erilaisten kipujen kanssa eläville.
yst.terv. Ulla
Hei Ulla!
Muistan hyvin sinut ja kiitos kirjoituksesta.
Tilanteeni huononi ja kova kipu tuli lonkkaan ja nivuksiin, noin 2 viikkoa sitten MRI todettiin tulehdus jota nyt hoidetaan Buranalla ja ortobedille menossa ensiviikolla ja sairaalan fys.lääkärille kesäkuussa.Kävely on tuottanut tuskaa ja istuma asennossa jalka ei nouse kuin n. 10 cm ylöspäin ei anna käskyä ja kipu on nivusessa, epäilivät tulehduksen ympärille tehneen kalvon ja jänteet eivät pääse liikkumaan. Kevätterveisin Piitu.
Oireesi kuullostavat ihan tuolta:
http://www.selkasivut.fi/selka/turunen/turunen.html
Hei Ulla.
Yritin vastata sinulle heti mutta jostakin syystä ei päästänyt viestiä läpi. Muistan hyvin Sinut, kiitos kirjoituksesta. Lonkka ja nivuset rupesivat reistailemaan, ja tulehdus löytyi MRI:stä, todennäköisesti tehnyt kalvon sinne lonkkapalloon joka on ollut todella kipeä ja jänteet tiukkoina kipu vähän helpottaa jonkin verran kun syön tulehdukseen lääkettä. Tutkimukset jatkuvat vielä, kuntoutustukea on haettu huhtikuun alusta, käsittely vielä kesken. Kevätterveisin Piitu
Otetetaans asia esille, sillä tunnen nykyään kuuluvani myös tähän ryhmään.