niin paljonko maksaa tämän alkon tarjoama absintti?
Alkon absintin hinta?
18
20564
Vastaukset
- maksaa
24.40 €.
- Koira
minkä kokoinen pullo on? 0.33 ? 0.7?
- Leiska
Koira kirjoitti:
minkä kokoinen pullo on? 0.33 ? 0.7?
on 0.7 litraa.
www.isokaato.com/hinnasto - Alkosta?
Onko Père Kermann's Absinthe mielestäsi absinttia?
No, makunsa kullakin.
Mielestäni Alkossa ei ole tarjolla juomakelpoista absinttia. Ja tuon kauhistuksen hinta on laatuun nähden enemmän kuin älytön. - taitaa olla
Alkosta? kirjoitti:
Onko Père Kermann's Absinthe mielestäsi absinttia?
No, makunsa kullakin.
Mielestäni Alkossa ei ole tarjolla juomakelpoista absinttia. Ja tuon kauhistuksen hinta on laatuun nähden enemmän kuin älytön.vähän heikko.
Lue kysymys. Muuta absinttia ei Alko myy. Ja niin kauan kuin pullossa lukee Absinthe, olen vastannut kysymykseen. Joka siis ei ollut mielipidekysymys. Alkosta? kirjoitti:
Onko Père Kermann's Absinthe mielestäsi absinttia?
No, makunsa kullakin.
Mielestäni Alkossa ei ole tarjolla juomakelpoista absinttia. Ja tuon kauhistuksen hinta on laatuun nähden enemmän kuin älytön.Tahtoisin tietää mielipiteesi miksi kyseinen juoma ei täytä absintin vaatimuksia?
Mikä on mielestäsi hyvää absinttia?- vinkintynkää
Baariguru kirjoitti:
Tahtoisin tietää mielipiteesi miksi kyseinen juoma ei täytä absintin vaatimuksia?
Mikä on mielestäsi hyvää absinttia?http://fi.wikipedia.org/wiki/Absintti
Matkoilla mukaan tarttunutta. - Frans J Palmu
vinkintynkää kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Absintti
Matkoilla mukaan tarttunutta.Pere Kermanns -pullon etiketissä on tosiaan sana Absinthe, mutta se ei ihan riitä tekemään alkoholijuomasta absinttia nimen historiallisessa merkityksessä. Siis jos haluaa tietää, miltä absintti maistuu. Alkon tilausvalikoimassa on Francois Guy, joka on jo kokolailla parempaa. Niille, jotka pitävät anisviinoista, se on varsin suositeltavaa.
Absintti on nimestään huolimatta ensisijaisesti anispohjainen juoma. Koiruoho ja fenkoli ovat kaksi muuta olennaista yrttiä absintin reseptissä. Lisäksi parhaimmat absintit ovat tislaamalla valmistettua: yrttejä liotetaan 85% alkoholissa ja tislataan se pariinkin kertaan ja laimennetaan pullotusvahvuuteen 45-72% reseptistä riippuen.
Koiruohon karvas maku jää tislaamisen ansiosta pois lopputuotteesta. Sen sisältämä kohtalaisen myrkyllinen eteerinen öljy haihtuu koiruohoa kuivattaessa suurimmilta osin (sanovat asiaa tutkineet absintinvalmistajat).
Ks. www.oxygenee.com ja www.feeverte.net
terveisin F - jota saa Alkosta
vinkintynkää kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Absintti
Matkoilla mukaan tarttunutta.on lähinnä likööri, koska siinä on valmiiksi sokeria 130 grammaa litrassa. Mutta jotkut tuntuvat tykkäävän siitäkin ja sitä on edelleen Alkossa, vaikka sanoivat sen myyvän niin kehnosti, että tiputtavat valikoimasta (tai sitten varastonsa on suuri...). Se on 45% alk. ja pullokoko 0,7 litraa; hinta taitaa olla myös n. 24 euroa.
- Alkosta?
Baariguru kirjoitti:
Tahtoisin tietää mielipiteesi miksi kyseinen juoma ei täytä absintin vaatimuksia?
Mikä on mielestäsi hyvää absinttia?Niin – olen todellakin erehynyt ostamaan Alkosta yhden pullon tuota Père Kermann'sia. Väärin sijoitettua rahaa jos mikä.
Pahanmakuista. Kallista. Siinä selitystä. - gfdsgsfd
taitaa olla kirjoitti:
vähän heikko.
Lue kysymys. Muuta absinttia ei Alko myy. Ja niin kauan kuin pullossa lukee Absinthe, olen vastannut kysymykseen. Joka siis ei ollut mielipidekysymys.Pullossa saa lukea puolestani vaikka mitä mutta jos Absintista puuttuu ne aineet jotka tekevät siitä Absintin niin ei se ole Absinttia. Tästä kyseisestä Alkon hirvityksestä puuttuu jopa Absintille elintärkeä tujoni ja koiruoho. Tujoni kuitekin on se Absintin vaikuttva aine ei se alkoholi ja jos se puuttuu se ei ole Absinttia vaan Absintin makuista yrttiviinaa. Sisälukutaidosta viis, yleis-sivistys taitaa itselläsi olla heikko
- siis korjataan
gfdsgsfd kirjoitti:
Pullossa saa lukea puolestani vaikka mitä mutta jos Absintista puuttuu ne aineet jotka tekevät siitä Absintin niin ei se ole Absinttia. Tästä kyseisestä Alkon hirvityksestä puuttuu jopa Absintille elintärkeä tujoni ja koiruoho. Tujoni kuitekin on se Absintin vaikuttva aine ei se alkoholi ja jos se puuttuu se ei ole Absinttia vaan Absintin makuista yrttiviinaa. Sisälukutaidosta viis, yleis-sivistys taitaa itselläsi olla heikko
Elintärkeä?
Tujoni häipyy koiruohosta kuivattaessa. Absintin valmistuksessa käytettävä koiruoho kuivataan parista viikosta pariin kuukauteen. Kyseisellä terpeenillä ei ole mitään "vaikutuksia", ainoastaan myrkyllisyys. Koiruohon karvaus johtuu absintiinista, karvasaineesta joka on eri asia. Se jää absinttia tislatessa pannuun, eikä tule läpi lopputuotteeseen. Ainoastaan ne ainutlaatuiset kukkaisaromit, jotka absintista aikoinaan tekivät suositun, pääsevät.
http://www.oxygenee.com
http://www.thujone.info
(paitsi se "active ingredient" voisi tuossa ylläolevassa olla kyllä "keskustelua herättävä")
Ks. myös sivu 3 allaolevasta:
http://www.wired.com/wired/archive/13.11/absinthe.html?pg=3&topic=absinthe&topic_set=
"Breaux is on his second glass, and I'm still finishing my first as he brings me up to speed on the latest developments in his ongoing absinthe detective story - if most of the thujone isn't present in the drink, where has it gone? 'My initial estimation was that it's left behind in the distillation process. But now, I think it probably evaporates out of the Artemisia absinthium when it dries,' he says."
http://www.bestabsinthe.com/production.htm - O. Wilder
Frans J Palmu kirjoitti:
Pere Kermanns -pullon etiketissä on tosiaan sana Absinthe, mutta se ei ihan riitä tekemään alkoholijuomasta absinttia nimen historiallisessa merkityksessä. Siis jos haluaa tietää, miltä absintti maistuu. Alkon tilausvalikoimassa on Francois Guy, joka on jo kokolailla parempaa. Niille, jotka pitävät anisviinoista, se on varsin suositeltavaa.
Absintti on nimestään huolimatta ensisijaisesti anispohjainen juoma. Koiruoho ja fenkoli ovat kaksi muuta olennaista yrttiä absintin reseptissä. Lisäksi parhaimmat absintit ovat tislaamalla valmistettua: yrttejä liotetaan 85% alkoholissa ja tislataan se pariinkin kertaan ja laimennetaan pullotusvahvuuteen 45-72% reseptistä riippuen.
Koiruohon karvas maku jää tislaamisen ansiosta pois lopputuotteesta. Sen sisältämä kohtalaisen myrkyllinen eteerinen öljy haihtuu koiruohoa kuivattaessa suurimmilta osin (sanovat asiaa tutkineet absintinvalmistajat).
Ks. www.oxygenee.com ja www.feeverte.net
terveisin FOlen tietääkseni (varmahan ei voi olla) nauttinut Pere Kermannsin ja Pernodin absinttejä, eikä kummassakaan tapauksessa ollut mitään muuta vaikutusta kuin jyrkkä humalatila. Molemmat maistuivat lähinnä shaitille ouzolle, mutta maksoivat enemmän.
Frans J Palmun (sic) mainitsema valmistusmenetelmä on lähinnä moderni keksintö, jolla päästään korkeampiin tujonipitoisuuksiin, mutta jolla, wikipedian (aina yhtä luotettava) mukaan ei ole juurikaan tekemistä alkuperäisen absintin kanssa, jota taiteilijan-ressukat kittasivat deliriumin uhallakin absintin kulta-ajalla Euroopassa.
Mielestäni absintti kieltoineen ja nauttimisrituaaleineen on on synnyttänyt myytin kielletystä, vaarallisesta aineesta, vaikka sillä ei todellisuudessa ole muita hyviä (tai huonoja. riippuen siitä, keneltä kysytään) ominaisuuksia kuin korkea alkoholipitoisuus.
Tietenkin tuo myyttinen maine viekoittaa minutkin vielä joskus vetämään kunnon absinttikoomat, mutta luulenpa, ettei se paljoakaan poikkea ouzokoomista. Alkoholi on se aine, joka tekee tehtävänsä, ei koiruoho.
- Naattija
Kübler nykyisin alkon valikoimissa ja kyseessä on yllättäen jopa ihan maailmallakin arvostettu ns laatuabsintti. Eipä olisi Alkosta uskonut. ;)
Mutta hyvää tuo on. Tosin helvetin kallista. 35 euroa pullo (0,5 litraa). 53 %.
Tämä on kirkas absintti ja tosiaan ei kaipaa sokeria eikä muita krumeluureja. 1 osa ainetta ja 2 osaa kylmää vettä ja avot.
Ja kuten mainittu, muuten nappiin mutta se hinta on hiukan kova.- mutta Alko
ei kai ota kovia katteita, koskapa sen hinta heillä on ihan kilpailukykyinen nettikaupasta tilattaviin nähden (kuljetus Suomen verot).
Zürichin lentoaseman taxfreessä oli viime kesänä litran Kübler tarjouksessa 29 euroa. Vai oliko peräti 29 CHF, jolloin kyllä olisi ollut tosihalpaa laatuun nähden. - TomppaMan74
mutta Alko kirjoitti:
ei kai ota kovia katteita, koskapa sen hinta heillä on ihan kilpailukykyinen nettikaupasta tilattaviin nähden (kuljetus Suomen verot).
Zürichin lentoaseman taxfreessä oli viime kesänä litran Kübler tarjouksessa 29 euroa. Vai oliko peräti 29 CHF, jolloin kyllä olisi ollut tosihalpaa laatuun nähden.Alkon listoilta löytyy about 5 tai enemmän Absinttia, hinnastossa tosin vain kaksi. Noi muut Absintit ovat tilausvalikoimaa, joita voi tilata vaikka vain 1 pullon kerrallaan ilman mitään postikuluja, voimassa olevaan alkon hintaan. Lista on jokaisessa Alkon myymälässä, joten eikun tutustumaan siihen. Ainakin minulle ne jopa liikkeessä kopioivat ko. listan omaksi.
- muistaakseni viimeksi
TomppaMan74 kirjoitti:
Alkon listoilta löytyy about 5 tai enemmän Absinttia, hinnastossa tosin vain kaksi. Noi muut Absintit ovat tilausvalikoimaa, joita voi tilata vaikka vain 1 pullon kerrallaan ilman mitään postikuluja, voimassa olevaan alkon hintaan. Lista on jokaisessa Alkon myymälässä, joten eikun tutustumaan siihen. Ainakin minulle ne jopa liikkeessä kopioivat ko. listan omaksi.
kun katsoin, oli La Feh Bohemian, Parisian ja Trenet Black, kakanmusta kauhistus.
- Wacu
12 000 000€
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172263Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671519Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061450Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61352Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681295Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell751175Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.361131Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311077En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046