Miksi Yle lähettää vanhaa jenkkifilmiä parhaaseen katseluaikaan ja vielä pelkkää propagandaa....?
Ohjelma oli: Berliinin ilmasilta.
Ohjelma tehtiin jenkkien sylttytehtaassa joskus sodan jälkeen ja myöhemmin uudelleen leikattuna nyt tämä meillä nähty versio.
Miksi?
Kun samaan aikaan Irakissa jenkit tappavat siviilejä, naisia ja lapsia, eivät varmastikaan pudota suklaanamusia lapsille lentokoneista niinkuin tässä ohjelmassa nähtiin.
Ohjelma oli: Berliinin ilmasilta.
Ohjelma tehtiin jenkkien sylttytehtaassa joskus sodan jälkeen ja myöhemmin uudelleen leikattuna nyt tämä meillä nähty versio.
Miksi?
Kun samaan aikaan Irakissa jenkit tappavat siviilejä, naisia ja lapsia, eivät varmastikaan pudota suklaanamusia lapsille lentokoneista niinkuin tässä ohjelmassa nähtiin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siellä saat vihata amerikkaa niin paljon kuin haluat. Mutta älä tule takaisin.
vihaa amerikkalaisia niin nöyriä ja kohteliaita kaikki. Et taida tietää mikä on amerikkalaisen ja jenkin ero?
itse sen kokeneena eikä mitään propagandaa.
Tuli todistetuksi, etteivät diktatuurin eväät phan kaikkeen ulotu.
asuin Berliinissä vuodesta 1940 vuoteen -52 jolloin muutin Suomeen.
Sitä kun katsoo jotain "dokumenttia" asoista jotka on itse kokenut paikan päällä muodostaa väkisinkin toisenlaisen mielikuvan.
Onhan luonnollista että jenkit liioittelevat elokuvan keinoin asioita ja täytyy myöntää että sen ne tosiaan osaavat......huomaahan sen jo näistä vastauksista.
Ne amerikkalaiset jotka pistivät Berliinin ilmasillan pystyyn, eivät olleet niitä raukkoja jotka panevat nykyään Irakia ja monia muita paikkoja raunioiksi.
Jos Stalinin juoneen olisi alistuttu, seuraukset voisivat vieläkin tuntua maailmassa. Pussailevia kommarijohtajia, salaista poliisia pelkäävää porukkaa - ja muuta skeidaa.
Se oli mielenkiintoinen dokumentti. Ja sankarit kerrankin melkoisilla romuilla yötä päivää lentäneet jenkkipilotit. Silloinen Temppelhof kenttänä ei ollut nykyistä Malmia paljon hääppöisempi
Mutta siitä selvittiin, ja nykyajan Euroopan johtavasta kaupungista tuli senaikaisen historian
legenda. Jota sopii kunnioittaa.
Niin erillaisessa maailmassa kun nyt eletäänkin.
Koko jutun ruoria pyöritti Truman.
Ainoa asia joka jäi kiusaamaan itseäni oli jutun melko alussa annettu vihje siitä, että oliko koneiden läntisillä varikoilla sittenkin se viimeinen vara-osa?
Pommi.
Luullakseni oli.
Ja niin taisivat otaksua venäläisetkin.
oli Hitlerin "viimeinen" kaupunki. Jos mä olisin voittanut sodan mä tekisin juuri niinkuin jenkit teki.