Mummon brava ei toimi

Jrtp33

Brava 1,4 -98 170.tkm.
Vika seuraavanlainen, tyhjäkäynti hieman vaeltaa.
Liikkeelle lähedettäessä, ei kestä kaasua nykii...
perkeleesti.
Välillä kulkee välillä nykii, pitää koko ajan ajaa pintakaasulla ja "varovasti houkutellla".
Tulpat,johdot,puola vaihdettu.
Eikä sanottavampaa apua.
Mikä neuoksi ?????    

5

2114

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      viittaavat polttoaineen puutteeseen.
      Joskus Unossa oli samaa kun tankki ei saanut korvausilmaa. Millin reikä tankin korkissa auttoi.
      Tässä tuskin samaa vikaa vaan joku elektroniikkavika, josta en osaa sanoa enempää, kun en tunne nykyhärpäkkeitä. Ne kun yleensäkin käsittävät yli 90 % nykyautojen vioista. Tahallaan tehdään huonoja, että riittää rahastettavaa merkkikorjaamoilla.

    • putsailua

      Siinä koneen päällä on leveä liitin, jossa usein on kontaktivikaa. Kannattaa kokeilla putsailla ja kiristellä.

      • fiatista en tiedä

        Mutta noissa jos nykiminen vaivaa, aivan ensimmäiseksi kannattaa pyhdistaa moottorin ympärillä olevia turhannäköisiä pikkujohtojen liittimiä, ja sen lisäksi jotain sähkölaitteiden puhdistuspraytä voisi ruiskuttaa roppakaupalla ilmanputsarikoteloon ja muualle, missä saattaa olla moottorinohjaukseen liittyviä läppiä ja antureita.

        Ennen kuin tämä on tehty, ei kannata viedä korjaamoon eikä alkaa maksaa satoja euroja vanhojen kunnossa olevien osien vaihtamisesta.


      • brava 1816v
        fiatista en tiedä kirjoitti:

        Mutta noissa jos nykiminen vaivaa, aivan ensimmäiseksi kannattaa pyhdistaa moottorin ympärillä olevia turhannäköisiä pikkujohtojen liittimiä, ja sen lisäksi jotain sähkölaitteiden puhdistuspraytä voisi ruiskuttaa roppakaupalla ilmanputsarikoteloon ja muualle, missä saattaa olla moottorinohjaukseen liittyviä läppiä ja antureita.

        Ennen kuin tämä on tehty, ei kannata viedä korjaamoon eikä alkaa maksaa satoja euroja vanhojen kunnossa olevien osien vaihtamisesta.

        kanattaisi hankkia vaikka motonetista sellaista ilmamassamittarin putsaus sprayta se on ainakin turvallinen tapa puhdistaa bravan massamittari

        toinen mahdollisuus voisi olla kaasuläpän asentotunnistin ainakin omassa oli sökö ja oireet samman kaltaiset


    • tiedän

      se vaatii vaan kenkää. siis kunnon revittelyä. se on
      mielestäni vaan "tukossa". eli karstoittunut. äitini
      auto käy parikertaa vuodessa "käsittelyssä", poljen
      kun tulpatonta mopoa ja laahaan vasemmalla kokoajan
      lasittuneita jarruja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1434
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      817
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      716
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      701
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      128
      656
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      34
      572
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      36
      550
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      202
      542
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      536
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      530
    Aihe