Jauhomatojen kasvatukseen apua?

piiiiip

Voisiko joku kirjottaa tänne selkeät ohjeet alusta alkaen mitä tulee huomioida ja mitä tarvitsee kun alkaa kasvattamaan jauhomatoja..?? olisi helpompaa kun löytäisi kaiken tiedon yhdelle sivulle koottuna ja tarkasti selitettynä ihan alusta asti...en ole ikinä kasvattanut niitä. =) jos joku oikeen innostuu kirjoittamaan olisin kiinnostunut myös sirkkojen kasvatuksesta leogeggojen ruuaksi...

3

815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -geggo-
    • helppoa

      ostat jauhomatoja jonkun verran, laitat kaurahiutaleita rasiaan ja matoja sinne, välillä niille jotain tuoretta esim salaattia,jauhelihaa..ym. toukat menee koteloon ja niista tulee kuoriaisia, kuoriaiset munivat (munia tuskin huomaat) vähän ajan päästä sinulla on pikku jauhomatoja! ota madot eri purkkiin ja ravitse ennen esim. liskoille antoa. siis todella helppoa!

    • kirkkis

      1. Osta purkillinen jauhomatoja vaikka faunattaresta (5,05 e 30g).

      2. Osta kolme pientä muovilaatikkoa (jätskirasia, faunaboksi, muovinen säilytysloota...tms) laita kaikkiin neljänviljan kaurahiutaleita, koiran kuivamuonaa murennettuna, kalanruokaa, riisiä, yms.

      3. Laita madot yhteen laatikoista.

      4. Kun ne koteloituvat, siirrä koteloituneet toiseen laatikkkoon.

      5. Kuoriuduttuaan koppakuoriaisiksi ne harrastavat eläimellistä seksiä. Anna niiden tehdä sitä rauhassa pari viikkoa.

      6. Sitten siirrä koppikset kolmanteen laatikkoon. Parin viikon sisällä edelliseen laatikkoon on ilmestynyt pikkuruisia matoja.

      Muista: Madot syövät matoja ja kuoriaiset myös. Pidä ne siis mielellään erillään kannibalismin välttämiseksi.

      Anna joka päivä, tai joka toinen päivä tuoretta ruokaa. Kurkku mätänee helposti, porkkana ja peruna ovat hyviä. Salaatti käy myös, mutta kuivaa nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3970
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      22
      3659
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3377
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3254
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3091
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2945
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2806
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2677
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2397
    Aihe