Nyt pyhien aikaan voidaan tarkastella geopoliittista maailmaa ja sen menestymistä tämän uskonnollisen perinnön näkövinkkelistä.
Maittemme ja kansojemme menestys on selvästi uskonnon alunperin tarjoamien lakien ansiota.
Väitän minä. Voitteko osoittaa toisin?
Maittemme ja kansojemme menestys on selvästi uskonnon alunperin tarjoamien lakien ansiota.
Väitän minä. Voitteko osoittaa toisin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minusta länsimaisen kultturimme alkuperä löytyy antiikin Kreikasta ja Rooman vallan ajoilta. Siellä luotiin valtiojärjestelmät ja lait
Uskonto on ollut hyvinvoinnin ja kehityksen jarruna
aina ja on sitä edelleenkin. Uskonnolliset johtajat eivät ole koskaan pystyneetjohtamaan valtioita.
Oli inkvisitiota ja polttorovioita jne.
Kirkko onkin erotettu valtiosta. Raamattu tarjoaa kymmenen käskyä. Eipä niillä yhteiskuntia rakenneta eikä ihmisten hyvinvointia turvata.
Raamattu tarjoaa kymmenen käskyä. Eipä niillä yhteiskuntia rakenneta eikä ihmisten hyvinvointia turvata////////////vai ei-- jos niita vain noudatettaisiin..
Ei kristinuskolla ole mitää tekemistä IO käskyn kanssa - se rikkoi niitä kaikkia. Eikä kristinusko omista mitään, kaikki mitä sillä on, on Alkuperäisiltä Seurakunnilta - esi-vanhemmiltamme - varastettu tai kopioitu. Kaikki kirkot on rakennettu varastetulle maalle.
Juutalais-kristillinen, onko se sama kuin
9 Minä tiedän sinun ahdistuksesi ja köyhyytesi - sinä olet kuitenkin rikas - ja mitä pilkkaa sinä kärsit niiltä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan ovat saatanan synagooga. - Ilmestyskirja
Lain merkitykseen en ota kantaa, mutta länsimaissa syntynyt, kaikille tarkoitettu sosiaali- ja terveydenhuolto on ilmiselvästi evankeliumin siunauksellisesta vaikutuksesta syntynyt.
ja niin on polttopaalut ja rotujalostamot ja kaasukammiotkin