Jumala on puhunut George W. Bushille, kuten h'n itse kertoo. Irakin sotaa hän nimitti ristiretkeksi. Onko George W. Bush uudestisyntynyt Jeesuksessa Kristuksesta ja noudattaa jumalan hänelle antamaa tehtävää? Vai jotakin muuta?
Jumala on puhunut...
Vai onko?
4120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin pieni kuin suurikin, voidaan kyllä selittää Jumalan tahdon toteuttamiseksi ja löytää sille myös raamatulliset perustelut. Pahan tekemistä ei Raamatun sana rajoita.
STT uutisoi aikanaan BBC:n ohjelmasta, jossa Bushin kerrottiin sanoneen, että Jumala kehoitti häntä miehittämään Irakin ja Afganistanin.
Mutta on myös eräs toinen Tunnettu 'valtiomies', joka toteutti jumalan ohjeistusta. Ugandan entinen presidentti Idi Amin otti käskyt vastaan suoraan jumalalta. Ja toteutti ne.
että ei ole hallitusta, joka ei olisi Jumalan asettama. Tavallaan Bush on Jumalan suunnitelmissa, onhan hän maailman vahtavin presidentti, ja maailman johtajat tekee päätökset, ja jos ne on vääriä, niin se vie sitten määrättyyn suuntaan maailman tapahtumia.
Jos Bush on Jumalan suunnitelmissa, niin sitten se ei ole itse vastuussa teoistaan.