Uskotko henkilökohtaisesti 18.10.1844-adventistiseen aikalaskelmaan?
Myös jehovan todistajilla on hämmästyttävän samankaltainen aikalaskelma.
Myös jehovan todistajilla on hämmästyttävän samankaltainen aikalaskelma.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
..ei Elleninsä, vaikka 12-vuotiaana perheensä kanssa siihen Milleriläisyyteen liittyikin?
Tarkkuutta veljet ja sisaret pohjatietoihin?
Moses
vastaavaa aikalaskelmaa. Jehovan todistajat syntyivät vasta kymmeniä vuosia Adventtiseurakunnan jälkeen (joka perustettiin 1860-luvulla) 1900-luvun puolella.
Seitsemännen päivän adventistit eivät myöskään ole laskeneet 2300 vuoden aikalskelmaa, vaan sen teki William Miller 1800-luvun alussa. Hän oli adventisti, muttei 7.päivän adventisti.
Kai rikkoi jo sapatin tuolla alempana.
Asioiden toimittaminen, kirjoittelu, ja ( sähköisesti)postittaminen on syntiä sapattina. Sapatinpäivänä ei saa toimittaa mitään asioita, vaan silloin tulee levätä. Jos tämä sivutetaan voidaan perustella kaiken muunkin työn sallituksi sapattina.
Minä puolestani sain kirjoittaa, koska toimin veljeni Kai A lankeamisen johdosta nuhtelemalla häntä.
kirjaa muiden tekemisistä, sillä millä mitalla sinä mittaat sillä mitalla sinulle mitataan.
jos joku rikkoo tai ei riko sapattia, eikös jokainen vastaa siitä Jumalalle, mitä tekee tai jättää tekemättä. Näin minä olen tämän aina käsittänyt, että eihän minun tarvitse olla veljelleni vartijana.
Sinäkin tuhmasti sapatinrikkojana tänä aamupäivänä. Yritä nyt hiljentyä ja kohdata käskyjä sen mukaisina, kuin ne sinua ihan oikeesti velvoittavat.
>>Myös jehovan todistajilla on hämmästyttävän samankaltainen aikalaskelma.
Ja jos oikein tarkkoja ollaan, niin alkuun kyseessä olivat raamatuntutkijat. Russell viittasi kirjassaan "Thy Kingdom Come" tuohon 2300 vuoden jaksoon, josta hän vähensi ensin 490 vuotta ja pääsi sitten vuoden 1846 syksyyn (p. 107-108).
Nykyään Vartiotorniseura opettaa, että kyseessä on 6 vuotta, 4 kuukautta ja 20 päivää, päättyen 1944 lokakuussa (Kiinnitä huomiota Danielin profetiaan! sivu 177-178).
Siis täyttä poukkoilua, jossa aina tarpeen vaatiessa lukuja sattumanvaraisesti kerrotaan tai jaetaan tällä kummallisella profeetallisella luvulla 360.