Muistaako joku??

santttu

Tuli mieleen yksi leffa jota isäni kanssa katsottiin vuosikausia sitten.
Mielestäni se oli aika hyvä leffa ja välillä hauskakin.

Se juoni meni jotenkin tähän mailliin, että on vankila missä vangeille laitettiin jalkaan sellainen laite ja sillä laitteella oli pari, joka laitettiin toisen vangin jalkaan ja jos laitteet joutu toisistaan yli 100 metrin päähän, niin ne räjähti.
No tämä pääosa esittäjä sit sai tietoonsa sen hänen "parinsa" ja ne lähti karkumatkalle.
Siinä sitten sattui kaikenlaisia kommelluksia ja monta kertaa oli liki ettei se laite räjäyttänyt äijiä taivaan tuuliin.

Vaikea selittää, mut jotenkin noin se meni. Muistaakseni se oli kaheksakytluvun leffa ja oliskohan siinä ollut ehkä Rutger Hauer pääosissa, en ole varma.

Mut jos joku tietää epäselvästä selostuksestani huolimatta mikä leffa vois olla kyseessä, niin olisin tosi kiitollinen jos jakaisit tietosi minun kanssa.=)

4

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivulla!
      • santttu

        No ei kyllä sytyttänyt oikeen minkään elokuvan kohdalla. Olin käynyt jo siellä sivulla ennen kuin tänne kirjoitin. Voi olla että muistan väärin sen rutger hauerin...


    • Moikkeli
      • santttu

        Kiitos sulle kun annoit yöuneni takaisin.. ;) Mä todellakin muistin väärin, että se laite olis laitettu jalkaan. Kaulaanhan se olikin. Kiitti vielä =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      87
      17091
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      32
      9884
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4851
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      233
      3855
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2810
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2771
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      24
      2649
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2470
    10. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      48
      2460
    Aihe