Pillereiden sivuvaikutukset

Olen viikko sitten aloittanut Yasmin-pillereiden syömisen. Eilen illalla tajusin rintojeni olevan arat, ja mahani on jatkuvasti sekaisin. Onko tämä normaalia, onko muillakin ollut tällaista aloitusvaiheessa, vai pitäisi pelätä raskauden mahdollisuutta...?
4355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mäkin aloitin yasmin-pillerit kaksi viikkoa sitten lauantaina. Siitä päivästä tähän päivään on menkat kestäneet, eli kolmas viikko menkkoja menossa, alkaa pikkasen huolestuttamaan. Joka päivä ollu alavatsakipuja, aika usein päänsärkyäkin sekä naamani suorastaan räjähti kukkimaan aloitettuani pillerit. Finnejä löytyy myös paikoista, joissa niitä en ole ennen nähnyt kuten rintojen alueella, rintakehässä, olkapäissä, selässä ja jopa pakarassakin 1. :S
Ei ole yhtään kivaa, mutta toivotaan, että tämä ajan kanssa tästä tasaantuu, vaikka tuo vuoto saisikin jo loppua että seksiä pääsisi harrastamaan :/

Äänestä
  • mulla muuten ihan sama, mutta menkat ei kestäny ku neljä päivää suunnilleen, kun yleensä on ainakin sen 6 päivää kestäny. :/ mut nois ohjeissa luki että kierron aikana saattaa tulla ylimääräistä vuotoa... niin ja mullakin alkoi noita finnejä ilmestymään, tai oikeastaan sellasta akneihottumaa, ettei niitä näppyjä voi edes puristaa pois.:( tiedätkö muuten milloin ehkäisyteho on voimassa? kun ne noista ohjeista saanut selvää...

    Äänestä

  • ---- kirjoitti:

    mulla muuten ihan sama, mutta menkat ei kestäny ku neljä päivää suunnilleen, kun yleensä on ainakin sen 6 päivää kestäny. :/ mut nois ohjeissa luki että kierron aikana saattaa tulla ylimääräistä vuotoa... niin ja mullakin alkoi noita finnejä ilmestymään, tai oikeastaan sellasta akneihottumaa, ettei niitä näppyjä voi edes puristaa pois.:( tiedätkö muuten milloin ehkäisyteho on voimassa? kun ne noista ohjeista saanut selvää...

    hmmm.. enpä oo ihan 100% varma, mutta ymmärtääkseni ehkäisyteho on voimassa koko ajan, kunhan vaan muistaa aina ottaa pillerin ja mieluiten samaan vuorokauden aikaan. :P
    Mutta mua alkaa kyllä oikeesti kohta ketuttamaan tää jatkuva vuoto, ei tee alapäällekään kauheen hyvää pitää kolmatta viikkoa peräkkäin tämmösiä siteitä :'(

    Äänestä

  • yasemin kirjoitti:

    hmmm.. enpä oo ihan 100% varma, mutta ymmärtääkseni ehkäisyteho on voimassa koko ajan, kunhan vaan muistaa aina ottaa pillerin ja mieluiten samaan vuorokauden aikaan. :P
    Mutta mua alkaa kyllä oikeesti kohta ketuttamaan tää jatkuva vuoto, ei tee alapäällekään kauheen hyvää pitää kolmatta viikkoa peräkkäin tämmösiä siteitä :'(

    raastavaa se vuoto on. :( onko se siis kuinka runsasta? silleen että pitäiskö sun kuitenkin soittaa lääkärille ja kysyä tuosta..:/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yasmin vain kirjoitti:

Olen viikko sitten aloittanut Yasmin-pillereiden syömisen. Eilen illalla tajusin rintojeni olevan arat, ja mahani on jatkuvasti sekaisin. Onko tämä normaalia, onko muillakin ollut tällaista aloitusvaiheessa, vai pitäisi pelätä raskauden mahdollisuutta...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu