Auton vuokra kuukaudeksi?

Autoton Espoosta

Tarvitsisin mahdollisesti työn puolesta auton käyttööni ensi heinäkuun ajaksi (sanotaan noin 35 päivän ajaksi). Autoa en omista, mutta uskoisin työnantajani osallistuvan mahdollisiin vuokrauskustannuksiin.

Netistä katselin muutamaa vuokrausfirmaa ja niiden hinnat olivat mielestäni sangen kohtuuttomia: kuukauden vuokra jostain perussitikasta alkaen 4000 euroa jne! Kenen palkka tuollaiseen riittää? En usko työnantajanikaan moisesta innostuvan.

Katsoinko vain väärästä paikasta? Mistä kannattaisi katsoa? Asun Espoossa ja työtehtävät ovat Lahdessa (työn luonteen ja mahdollisten aikojenkin takia juna ei siis ole mahdollisuus).

Autoa kun en omista, täytyisi se siis jostain saada. Jos vuokraushinnat ovat tuhansia, minunhan kannattaa ostaa auto ja myydä se kuukauden päästä - tuskin tulee noin kalliiksi! Eli mistä hankkia auto heinäkuuksi - lähinnä nyt vuokraa ajatellen?

10

9867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkivuokraamoista...

      Eli Hertz, Avis jne. pitävät kohtuuttomia vuokria autoillaan. Itsellä oli kolarikorjauksen ajan ( n. 40 päivää ) Finn-Rentistä ( Helsingissä ) Focus farmari automaatti ja hinta oli muistaakseni tonnin luokkaa. Kannattaa siis kysyä esim. keltaisilta sivuilta löytyvistä pienemmistä putiikeista.

    • Rollaattorilla suolle

      Ostat muutaman tuhannen hintaisen käytetyn auton. Ajat sillä kuukauden ja myyt muutamalla tuhannella pois. Kuittaat työnantajalta kilometrikorvauksina kohtalaisen summan rahaa. Hyvällä tuurilla saat myydessä autosta melkein omat pois ja korvausrahat lisäksi.

    • riittävän arvokas.

      Jos olet tarpeeksi täskeä niin ei auto ole ongelma työnantajalle, hoituu käskyllä: Mene kauppaan ja valitse mieleinen. Mutta epäilen että olet. Itse olen päättänyt etten palkkaa enää yhteään autotonta kun tulee aina tämä autoilun kustannuksista naukuminen. Rahalla saa ja hevosella pääsee. Jos saat kilometrit kotoa työpaikalle niin ihmettelen ja jos se onnistuu niin saat yli 2000€ rahaa kuussa että vaivaudut töihin. Ei pitäisi valittaa, tuon rahan kun kannat jollekin pikkuvuokraamolle niin saat jonkunlaisen kärryn allesi ihan varmasti. Jos vuokraus on pyyntihinnoilla liian hyvä bisnes niin miksi et ota helppoa rahaa pois kuleksimasta ja perusta omaa vuokraamoa? Autoilu maksaa ja sillä selvä.

    • avulias aatu

      Jos 80-90-luvun vaihteen autot kelpaa, niin yksi erittäin halpa autovuokraamo on Otaniemessä toimiva Autopooli, http://www.autopooli.fi

      Sieltä voi saada vielä paremman erikoistarjouksenkin kysymällä, mutta ihan heidän perushinnoillaan laskemalla auto käyttöön 1.-31.7. ja ajoa 10000 km maksaa
      1194 euroa (siis AutoReissu-taksoilla).

    • autonvuokraaja

      Espoon Leppävaarassa (Esso automaattiaseman vieressä) on Autovuokraamo Expressrent. Sieltä saa uusiakin autoja kohtuuhintaan kesäksi, paljon halvemalla kuin kansainväliset Hertz, Avis ym.
      Ota yhteyttä info(at)expressrent.fi tai puh. 09 5415777

      • kokemusta on

        Pakettiautot vanhoja romuja. Ovet eivät toimi. Meno aika epävakaata.


    • 1400E/kk

      Mistä tahansa autovuokraamosta saa vaikka viikkovuokralla auton halvimmillaan n. 300-350 eurolla. Joten kuukaudeksi saat jo sillä systeemillä auton alle 1500 euron. Todennäköisesti kuukausivuokralla saa sen vielä halvemmalla eli reilusti alle tonnin. Kenellä on varaa pitää noin pöljää töissä?

    • Europcar

      Kysyppä vaikka Europcarilta autoa kuukaudeksi niin alta tuhannen euron saat kuukaudeksi. Tosi asia on että edullisemmin saat kuin yhdestäkään pikkuputkasta edellyttäen että et halua ajaa kymmenen vuotta tai sitä vanhemmalla autolla

    • Lomailija

      Puksun Essolta vuokrasin koko Heinäkuuksi uuden ilmastoidun auton 820 eur. www.essopukinmaki.com osoitteessa laskuri mistä pystyi itse laskemaan sopivan paketin.

    • autoll

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      34
      2090
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe