Auton vuokra kuukaudeksi?

Autoton Espoosta

Tarvitsisin mahdollisesti työn puolesta auton käyttööni ensi heinäkuun ajaksi (sanotaan noin 35 päivän ajaksi). Autoa en omista, mutta uskoisin työnantajani osallistuvan mahdollisiin vuokrauskustannuksiin.

Netistä katselin muutamaa vuokrausfirmaa ja niiden hinnat olivat mielestäni sangen kohtuuttomia: kuukauden vuokra jostain perussitikasta alkaen 4000 euroa jne! Kenen palkka tuollaiseen riittää? En usko työnantajanikaan moisesta innostuvan.

Katsoinko vain väärästä paikasta? Mistä kannattaisi katsoa? Asun Espoossa ja työtehtävät ovat Lahdessa (työn luonteen ja mahdollisten aikojenkin takia juna ei siis ole mahdollisuus).

Autoa kun en omista, täytyisi se siis jostain saada. Jos vuokraushinnat ovat tuhansia, minunhan kannattaa ostaa auto ja myydä se kuukauden päästä - tuskin tulee noin kalliiksi! Eli mistä hankkia auto heinäkuuksi - lähinnä nyt vuokraa ajatellen?

10

9687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkivuokraamoista...

      Eli Hertz, Avis jne. pitävät kohtuuttomia vuokria autoillaan. Itsellä oli kolarikorjauksen ajan ( n. 40 päivää ) Finn-Rentistä ( Helsingissä ) Focus farmari automaatti ja hinta oli muistaakseni tonnin luokkaa. Kannattaa siis kysyä esim. keltaisilta sivuilta löytyvistä pienemmistä putiikeista.

    • Rollaattorilla suolle

      Ostat muutaman tuhannen hintaisen käytetyn auton. Ajat sillä kuukauden ja myyt muutamalla tuhannella pois. Kuittaat työnantajalta kilometrikorvauksina kohtalaisen summan rahaa. Hyvällä tuurilla saat myydessä autosta melkein omat pois ja korvausrahat lisäksi.

    • riittävän arvokas.

      Jos olet tarpeeksi täskeä niin ei auto ole ongelma työnantajalle, hoituu käskyllä: Mene kauppaan ja valitse mieleinen. Mutta epäilen että olet. Itse olen päättänyt etten palkkaa enää yhteään autotonta kun tulee aina tämä autoilun kustannuksista naukuminen. Rahalla saa ja hevosella pääsee. Jos saat kilometrit kotoa työpaikalle niin ihmettelen ja jos se onnistuu niin saat yli 2000€ rahaa kuussa että vaivaudut töihin. Ei pitäisi valittaa, tuon rahan kun kannat jollekin pikkuvuokraamolle niin saat jonkunlaisen kärryn allesi ihan varmasti. Jos vuokraus on pyyntihinnoilla liian hyvä bisnes niin miksi et ota helppoa rahaa pois kuleksimasta ja perusta omaa vuokraamoa? Autoilu maksaa ja sillä selvä.

    • avulias aatu

      Jos 80-90-luvun vaihteen autot kelpaa, niin yksi erittäin halpa autovuokraamo on Otaniemessä toimiva Autopooli, http://www.autopooli.fi

      Sieltä voi saada vielä paremman erikoistarjouksenkin kysymällä, mutta ihan heidän perushinnoillaan laskemalla auto käyttöön 1.-31.7. ja ajoa 10000 km maksaa
      1194 euroa (siis AutoReissu-taksoilla).

    • autonvuokraaja

      Espoon Leppävaarassa (Esso automaattiaseman vieressä) on Autovuokraamo Expressrent. Sieltä saa uusiakin autoja kohtuuhintaan kesäksi, paljon halvemalla kuin kansainväliset Hertz, Avis ym.
      Ota yhteyttä info(at)expressrent.fi tai puh. 09 5415777

      • kokemusta on

        Pakettiautot vanhoja romuja. Ovet eivät toimi. Meno aika epävakaata.


    • 1400E/kk

      Mistä tahansa autovuokraamosta saa vaikka viikkovuokralla auton halvimmillaan n. 300-350 eurolla. Joten kuukaudeksi saat jo sillä systeemillä auton alle 1500 euron. Todennäköisesti kuukausivuokralla saa sen vielä halvemmalla eli reilusti alle tonnin. Kenellä on varaa pitää noin pöljää töissä?

    • Europcar

      Kysyppä vaikka Europcarilta autoa kuukaudeksi niin alta tuhannen euron saat kuukaudeksi. Tosi asia on että edullisemmin saat kuin yhdestäkään pikkuputkasta edellyttäen että et halua ajaa kymmenen vuotta tai sitä vanhemmalla autolla

    • Lomailija

      Puksun Essolta vuokrasin koko Heinäkuuksi uuden ilmastoidun auton 820 eur. www.essopukinmaki.com osoitteessa laskuri mistä pystyi itse laskemaan sopivan paketin.

    • autoll

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe