Auton vuokra kuukaudeksi?

Autoton Espoosta

Tarvitsisin mahdollisesti työn puolesta auton käyttööni ensi heinäkuun ajaksi (sanotaan noin 35 päivän ajaksi). Autoa en omista, mutta uskoisin työnantajani osallistuvan mahdollisiin vuokrauskustannuksiin.

Netistä katselin muutamaa vuokrausfirmaa ja niiden hinnat olivat mielestäni sangen kohtuuttomia: kuukauden vuokra jostain perussitikasta alkaen 4000 euroa jne! Kenen palkka tuollaiseen riittää? En usko työnantajanikaan moisesta innostuvan.

Katsoinko vain väärästä paikasta? Mistä kannattaisi katsoa? Asun Espoossa ja työtehtävät ovat Lahdessa (työn luonteen ja mahdollisten aikojenkin takia juna ei siis ole mahdollisuus).

Autoa kun en omista, täytyisi se siis jostain saada. Jos vuokraushinnat ovat tuhansia, minunhan kannattaa ostaa auto ja myydä se kuukauden päästä - tuskin tulee noin kalliiksi! Eli mistä hankkia auto heinäkuuksi - lähinnä nyt vuokraa ajatellen?

10

9648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkkivuokraamoista...

      Eli Hertz, Avis jne. pitävät kohtuuttomia vuokria autoillaan. Itsellä oli kolarikorjauksen ajan ( n. 40 päivää ) Finn-Rentistä ( Helsingissä ) Focus farmari automaatti ja hinta oli muistaakseni tonnin luokkaa. Kannattaa siis kysyä esim. keltaisilta sivuilta löytyvistä pienemmistä putiikeista.

    • Rollaattorilla suolle

      Ostat muutaman tuhannen hintaisen käytetyn auton. Ajat sillä kuukauden ja myyt muutamalla tuhannella pois. Kuittaat työnantajalta kilometrikorvauksina kohtalaisen summan rahaa. Hyvällä tuurilla saat myydessä autosta melkein omat pois ja korvausrahat lisäksi.

    • riittävän arvokas.

      Jos olet tarpeeksi täskeä niin ei auto ole ongelma työnantajalle, hoituu käskyllä: Mene kauppaan ja valitse mieleinen. Mutta epäilen että olet. Itse olen päättänyt etten palkkaa enää yhteään autotonta kun tulee aina tämä autoilun kustannuksista naukuminen. Rahalla saa ja hevosella pääsee. Jos saat kilometrit kotoa työpaikalle niin ihmettelen ja jos se onnistuu niin saat yli 2000€ rahaa kuussa että vaivaudut töihin. Ei pitäisi valittaa, tuon rahan kun kannat jollekin pikkuvuokraamolle niin saat jonkunlaisen kärryn allesi ihan varmasti. Jos vuokraus on pyyntihinnoilla liian hyvä bisnes niin miksi et ota helppoa rahaa pois kuleksimasta ja perusta omaa vuokraamoa? Autoilu maksaa ja sillä selvä.

    • avulias aatu

      Jos 80-90-luvun vaihteen autot kelpaa, niin yksi erittäin halpa autovuokraamo on Otaniemessä toimiva Autopooli, http://www.autopooli.fi

      Sieltä voi saada vielä paremman erikoistarjouksenkin kysymällä, mutta ihan heidän perushinnoillaan laskemalla auto käyttöön 1.-31.7. ja ajoa 10000 km maksaa
      1194 euroa (siis AutoReissu-taksoilla).

    • autonvuokraaja

      Espoon Leppävaarassa (Esso automaattiaseman vieressä) on Autovuokraamo Expressrent. Sieltä saa uusiakin autoja kohtuuhintaan kesäksi, paljon halvemalla kuin kansainväliset Hertz, Avis ym.
      Ota yhteyttä info(at)expressrent.fi tai puh. 09 5415777

      • kokemusta on

        Pakettiautot vanhoja romuja. Ovet eivät toimi. Meno aika epävakaata.


    • 1400E/kk

      Mistä tahansa autovuokraamosta saa vaikka viikkovuokralla auton halvimmillaan n. 300-350 eurolla. Joten kuukaudeksi saat jo sillä systeemillä auton alle 1500 euron. Todennäköisesti kuukausivuokralla saa sen vielä halvemmalla eli reilusti alle tonnin. Kenellä on varaa pitää noin pöljää töissä?

    • Europcar

      Kysyppä vaikka Europcarilta autoa kuukaudeksi niin alta tuhannen euron saat kuukaudeksi. Tosi asia on että edullisemmin saat kuin yhdestäkään pikkuputkasta edellyttäen että et halua ajaa kymmenen vuotta tai sitä vanhemmalla autolla

    • Lomailija

      Puksun Essolta vuokrasin koko Heinäkuuksi uuden ilmastoidun auton 820 eur. www.essopukinmaki.com osoitteessa laskuri mistä pystyi itse laskemaan sopivan paketin.

    • autoll

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6975
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1259
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      804
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe