Meidän kolmihenkinen perhe on hiljattain saanut uuden nelijalkaisen perheenjäsenen joka on kooltaan vasikan ja sonnin väliltä. Haaveena on ennenkin ollut paku mutta nyt se olisi jo melkeen pakko hankkia.Kuinka paljon vanhempi paku (maksimissaan on varaa 2000e moiseen vekottimeen laittaa) vie löpöä satasella ja onko ajoneuvovero paljonkin suurempi. Ja kannaisko pakussa harkita dieseliä kun ajoa ei kuitenkaan hirveästi tule, kylläkään ei ole mitään hajua tuosta dieselverosta.
-Tietämätön Pohojalaanen Akka-
-Tietämätön Pohojalaanen Akka-
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.nettiauto.com/simpleSearch.php?display=none&id_vehicle_type=18&id_make=&id_model=&id_car_type=&id_fuel_type=&id_gear_type=&pfrom=1000&pto=2000&yfrom=&yto=&search=Hae
ei. Myy sonnisi ja osta euromopo.
Sonni pysyy talossa, jotkut isot koirarodut kun katsos syövät yhtä vähän kuin pikkurakit! Ja niin, kyllä tietoa on mistä sen pakun hommata mutta jos joku viitsisi vastata noihin alkuperäisiin kysymyksiin iliman että syletään naamaan. Ihan pointtina oli se että kuinka paljon kalliimmaksi vanhemman pakun käyttö tulee (kuinka löpösyöppöjä ovat) henkilöautoon verrattuna vai tuleeko?
sen verran että joku Jumpy, Expert tai Scudo tulisi niin siinä on kulutus talvella 7,5-8L/100km ja kesällä 6,5-7,5L/100km. Käyttömaksu ja dieselvero yhteensä 2.0L moottorilla varustetusta tasan 200e/v. Ajoltaan on lähellä henkilöautoa, ei liian iso eikä pieni. Väliseinän voi ottaa pois jolloin koiruuskin viihtyy paremmin lämpimässä. Kolmen paikka edessä, tosin keskimmäinen henkilö mielellään pienempikokoinen.
Olikohan Irlanninsusikoira kyseessä? Ne on vaarallisia koiria kun niihin tykästyy kovin niiden omalaatuisen/päisen luonteen takia. Sitten kun lähdön aika koittaa niin ottaa voimille. Kokemusta on.
Henkilöautoon en vaihtaisi enää.Riisseli ehrottomasti,on mukavampi ajaa eikä verokaan paha,vähän toistasataa vuodessa ransiitissa.Kulutus 8L/100 ja tuossa
Tulihan niitä kunnon vastauksia, Kiitän kovasti! Toivon mukaan paku "koristaa" pihaa kuukauden sisällä.. vieläpä se riisseli sitten!
Ja ihan pakko on vielä pari pahaa sanaa sanoa farmareista:Me joilla on tosiaan ne sonnin kokoiset koirat kotonamme (JOISTA EMME LUOVU :) ) ja usein joudumme niitä kuljettamaan niin varsinkin uudet farmarit on "takatilaltaan" sellasia kauppakasseja että oikeen HÄVETTÄÄ! Vaihtoehtona oli vanha farmari (niissä kun vielä sitä takatilaa on että niitä kehtaa farkuiksi sanoa) tai paku, niin kylläpä sitä vaan pakuun kallistuu!!
lasken farmarit henkilöautoiksi johon saa ehkä polkupyörän heitettyä kerralla sisälle mikä ei sedaneissa onnistu