Huomasin juuri, että tuossa sisemmässä puolessa yhtä poskihammasta ien on vähän tumma, ruskea oikeastaan. Mitä tämä on, onko se ientulehdus vai pahempaa?
Pelottaa ihan hirveästi!
Pelottaa ihan hirveästi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kohdasta ien on punainen. Ruskeaa en ole koskaan nähnyt. Tilaa heti huomenna aika hammaslääkärille niin asia varmistuu.
Mitä se sitten voi olla?
Se on niinkuin vähän kahden hampaan välissä ja hiukan verran tuossa hampaan ja ikenen välissä. Pelottaa ihan hirveästi.
ikäänkuin poimu joka lähtee hampaiden välistä ientä pitkin, niin voi olla pieni tulehdus/tulehduksen alku. Siitä ei kannata huolestua. Ei ole vakavaa. Voi mennä itsekseenkin ohi parissa päivässä. Tai sitten ei.
Heipparallaa! Onkohan hampaassa, johon ien koskee amalgaamipaikka? Sekin saattaa tehdä sen että ien näyttäisi tummemmalta hampaan välissä vaikka ei sitä tosiasiassa ole. Kannattaa varata aika hammaslääkärille. Sitä ei kannata pelätä. Lääkärit laittavat aina puudutusta niin paljon kuin haluat.