mustavalkoisuus

En ymmärrä miksi niin monet "keskustelevat" täällä niin mustavalkoisista lähtökohdista käsin. Ei ole päivääkään, etteikö joku täällä tekisi mustavalkoista "väärässä olevat salkkarit-oikeassaolevat virkkarit"-erottelua. Miksi monet ihmiset perustavat näkemyksensä mustavalkoiseen lokeroajatteluun? Ei ole muuta selitystä, kuin se että heillä on tarve eliminoida maailmankuvastaan eriävät näkemykset. Parhaiten tämä onnistuu kun lokeroi kaikki kritiikkiä esittävät yhdeksi hullujen porukaksi. Moni luulee tekevänsä tämän päätelmän viisaudessaan; eivät ymmärrä että päätelmä perustuu mitä syvimpään tyhmyyteen.
4240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Monet ihmiset hakevat vain omia ajatuksiaan tulevia asioita koska se on niin paljon helpompaa. Kuitenkin kukaan meistä ei ole täysin oikeassa vaan kaikilla on aukkoja ja virheitä tiedoissaan. Joka etsii totuutta tarvitsee avoimen mutta kuitenkin kriittisen mielen, mikä näyttää olevan harvinaista.

Äänestä

Johtuisko siitä että useimmilla on vain yksi harmaa aivosolu, se voi olla vain 0 tai 1.

Meillä joilla on vähintään se kaksi on asiat paremmin.

Äänestä
  • Tämä maksettu valehtelija on tyypillinen esimerkki mustavalkoisesta ajattelusta ja lokeroimisesta.

    Hänen tehtävänsä on lähes mahdoton, mutta urheasti hän yrittää sitä suorittaa(maksua, tahi muuta etua vastaan).

    Hän yrittää jatkuvasti mm. saada ihmiset vakuuttumaan siitä, että USA:n hallinto ja viranomaiset ovat umpirehellisiä, eivätkä valehtele oikeastaan koskaan. Tällaisen sanoman levittäminen kertoo joko kyseisen henkilön vakavista mielenterveydellisistä ongelmista tai siitä, että kyseinen henkilö vain suorittaa hänelle annettua tehtävää. Tosin käytännössä näissä tapauksissa on aina kyse molemmista, sillä täysin terve ihminen ei kykenisi tietoisesti peittelemään ja puolustelemaan tuhansien ja sitäkautta jopa miljoonien ihmisten joukkomurhia.

    Itseasiassa tällä maksetulla valhepropagandistailla ei edes ole omaa mielipidettä mistään(paitsi ehkä muuntaja- ja rumbleteoriat, jotka ovat kaikki naurettu läpikotaisin jo moneen kertaan), vaan kaikki jutut ovat apinoitu NIST:in keksimästä, CIA:n ja Pentagonin muokkaamasta Goebbelsmaisesta propagandasta.

    Äänestä

Semmosta, kun ei kiinnosta mikä on "totuus", vaan se että edustan "mielipidettä" joka on "oikeassa"! Mutta kun niillä "mielipiteillä" ei ole mitään virkaa, ne voivat sivuta jotakin mikä voisi olla totta, mutta ne eivät ole totuus, sikäli kun sellaista "totuutta" ylipäätään onkaan? Ymmärtäminen edellyttää vapaata mieltä ja katsetta. Onpas-eipäs väittely on apinoiden touhua! Ei mitään uutta maailmassa oivalleta, lukkiutumalla joihinkin käsityksiin tai tapoihin, "apsoluuttiseen totuuteen". Ihminen on semmonen, se luulee...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vattu kirjoitti:

En ymmärrä miksi niin monet "keskustelevat" täällä niin mustavalkoisista lähtökohdista käsin. Ei ole päivääkään, etteikö joku täällä tekisi mustavalkoista "väärässä olevat salkkarit-oikeassaolevat virkkarit"-erottelua. Miksi monet ihmiset perustavat näkemyksensä mustavalkoiseen lokeroajatteluun? Ei ole muuta selitystä, kuin se että heillä on tarve eliminoida maailmankuvastaan eriävät näkemykset. Parhaiten tämä onnistuu kun lokeroi kaikki kritiikkiä esittävät yhdeksi hullujen porukaksi. Moni luulee tekevänsä tämän päätelmän viisaudessaan; eivät ymmärrä että päätelmä perustuu mitä syvimpään tyhmyyteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu