raatojen hautuumaa!!

No nytpä selvis sitten syy siihen miksi Ilmajoella vihataan koiria niin paljon että täällä ne tapetaan kylmästi..ns.susi vie?!! Kerronpa syyn miksi näin, no koska nämä sisäsiittoiset juntit hävittävät mm. kanojen ja possujen raadot pelloille ja metsiköihin..joten terve koira vainuaa sen karkaa ns.koirasta herkullisen lemun perässä ja paljastaa tämän törkyyden..Mielestäni isännillä on vastuu raatojen oikein hävittämisestä ja näin ollen moni koirakin pysyisi tontillaan eikä haahuilisi lemujen perässä!!!
5423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikös piskit pirä olla kiinni ympäri vuoren eikä kulieskelemas ympäri kyliä.

Sianraarot kulietetahan nykyysin Kaustisille johona niistä teherähän minkiille syötävää, no rasvat sulatetahan ensi pois ja siitä rasvasta teherähän naisille naamarasvoja.

Äänestä
  • ettei sunkaan raadot ole pitkin peltoja. Kirjoituksen aloittajan kanssa olen samaa mieltä. Tottahan me piskimme saamme omalla tontillamme irti päästää ja tietty ne lähtee kun te sotkette ja rikotte lakia... Täytyykin nyt teille isännille luvata että täällä on ainakin yksi joka käräyttää het jos yhenkin raadon luvattoasti näen!! Pidetään ja putsataan ilmajoki teistä törkeistä isännistä!!!! Naurettavaa kuinka jaksetaan toisten huonot puolet het juoruta mutta hyveitä ei kareskutit kerro!! Taitaa tulla puhdas kevät isännät, eikö=)

    Äänestä

  • noin hyvin tiesit, niin varmaan ootkin esimerkillinen etkä heitä pieniä saparohäntiä jotka emakon tallomana heittävät veivinsä. Vaan hävität sen oikealla lailla!!

    Äänestä

  • ja taas kaksi raatoa tänä päivänä..joten nyt kyllä veetuttaa niin lujaa jotta täytynet ottaa viranomaisiin yhteyttä jottei naama rasvat ala kaupoista loppumaan....

    Äänestä

  • huolenas kirjoitti:

    ettei sunkaan raadot ole pitkin peltoja. Kirjoituksen aloittajan kanssa olen samaa mieltä. Tottahan me piskimme saamme omalla tontillamme irti päästää ja tietty ne lähtee kun te sotkette ja rikotte lakia... Täytyykin nyt teille isännille luvata että täällä on ainakin yksi joka käräyttää het jos yhenkin raadon luvattoasti näen!! Pidetään ja putsataan ilmajoki teistä törkeistä isännistä!!!! Naurettavaa kuinka jaksetaan toisten huonot puolet het juoruta mutta hyveitä ei kareskutit kerro!! Taitaa tulla puhdas kevät isännät, eikö=)

    Juuri näin..arki kun koittaa niin putsaus alkaa yhteyden otolla viranomaisiin..Taas löytöjä tänä päivänä ja kiva kun aurinkokin mädännyttää..voi ku voi olla näitä ihmis-sikojakin joka paikas!!! JA EIKUN PIDETÄÄN KIINNI SIITÄ MISTÄ NIITÄ TUKIA MAKSETAAN!!!!!!! JA JUNTIT TEHKÖÖN TYÖNSÄ NIIN KUIN KUULUU JA RAADOT SINNE MINNE KUULUU..KIITOS!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eu.tako? kirjoitti:

No nytpä selvis sitten syy siihen miksi Ilmajoella vihataan koiria niin paljon että täällä ne tapetaan kylmästi..ns.susi vie?!! Kerronpa syyn miksi näin, no koska nämä sisäsiittoiset juntit hävittävät mm. kanojen ja possujen raadot pelloille ja metsiköihin..joten terve koira vainuaa sen karkaa ns.koirasta herkullisen lemun perässä ja paljastaa tämän törkyyden..Mielestäni isännillä on vastuu raatojen oikein hävittämisestä ja näin ollen moni koirakin pysyisi tontillaan eikä haahuilisi lemujen perässä!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu