Todistuskokoukset..

Vieläkö seurakunnissamme järjestetään todistuskokouksia extempore-tyyliin, vai onko toiminta taantunut pelkästään siihen, että vain jotkut ennakolta valitut henkilöt (hyvät puhujat), ja vasta uskoon tulleet saavat siihen tilaisuuden, ja seurakunnan vakiojäsenet sekä vierailijat istuvat kukin penkissä sanankuulolla?
2165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ainakaan meidän seurakunnassa (en toki käy ihan kaikissa tilaisuuksissa). Onneksi näin, sillä arkana esiintyjänä saattaisin lopettaa seurakunnassa käynnit, jos tietäisin voivani joutua puhumaan julkisesti.

Äänestä
  • siis suurin osa uskovista helluntailaisista juuri noin, niinkuin sanot, että 'joutuu' todistamaan, vaikka me kaikki olemme jo saaneet syntimme anteeksi Jeesuksen nimessä ja veren kautta, eikä pelkoa Jumalan vaikuttamassa rakkaudessa välillämme ole?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


stefanus kirjoitti:

Vieläkö seurakunnissamme järjestetään todistuskokouksia extempore-tyyliin, vai onko toiminta taantunut pelkästään siihen, että vain jotkut ennakolta valitut henkilöt (hyvät puhujat), ja vasta uskoon tulleet saavat siihen tilaisuuden, ja seurakunnan vakiojäsenet sekä vierailijat istuvat kukin penkissä sanankuulolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu