partenogeneettinen ihminen

Kemistituttavani väitti joskus että todennäköisyys ihmisen partenogeneettiselle syntymiselle on noin yksi neljästä miljardista.
Oliko tuo huuhaata vai saako Jeesus seuraajan jossain kaukaisessa lähitulevaisuudessa?
1159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

että jos jonkin mielestämme kummallisenkin asian on mahdollista tapahtua, se saattaa hyvinkin lopulta tapahtua äärettömässä ajassa ja avaruudessa. eli syystä kunhan vain lähes mahdottomallakin on mitätönkin mahdollisuus tapahtua, tapahtuma tai asia tapahtuvat, tai jäävät toki yhtä lailla tapahtumatta, kuten taannoinen kylmäfuusio.

Tästä on hirmuisesti eriäviä mielipiteitä, enkä ala asiasta väittelemään.

Tämä lähes mahdottomalta tuntuvien asioiden tapahtuminen ajatus koskee mitä ilmeisemmin esim. tietoisuuden ilmaantumista pisteeseen piip, esim. ihmislajiin, eräisiin eläimiin jne. Vaikea sanoa kun asiasta ei ole tutkimuksia koko galaksista, heh.

Mitä tämä merkillinen tietoisuus tarkoittaa ja onko sillä merkitystä muulle kuin kantajalleen, on vaikeampi pähkinä itse pähkinälle ja eri jutun aihe.

Eri asia on se, minkä tapahtuman tai asian on aina välttämätöntä tapahtua, emme tunne luonnon lainalaisuuksia kaikissa sen hienosäätöisissä tapahtumissa vielä kovin hyvin. Kuka tietää nostakoot käden, uskoa ei lasketa.

Elämän synty mm. vaikuttaisi väistämättömältä ilmiöltä kunhan energiat natsaavat pisteessä piip, ei niinkään harvinaista olisi se ilmiö, saapi nähdä kun tutkivat asiaa lisää.

Tästäkään en käy kiistelemän kiistelijöiden kanssa.

Esim. protonin elinikä on käytännössä laskettu lähes äärettömäksi, mutta nenäsi päässä oleva protoni voi kuitenkin hajota vaikkapa minuutin, 2 päästä.

Ns. äärettömässä ajassa protonitkin hajoavat lopulta, kaikki.

Vaikka ajan perusolemus itsessään on meille täydellinen abstraktio, niin universumilla on aikaa miljardeja biljoonia vuosia, eteen päin, mitä se eteen päin tarkoittaakaan, ainakin logiikan mukaan enemmän mahdollisuuksia niille harvinaisille asioille, jota luultavasti itsekin edustamme.

Aikaa tutuille tapahtumille ei kuitenkaan ole äärettömästi, mutta lähes, näin voidaan näkökulmastamme katsoen sanoa, ja tämä antanee mahdollisuudet myös 1/miljardi luokkaa oleville harvinaisemmille tapahtumille tapahtua.

Neliskulmaista planeetta ei siltikään synny, taiteilemme ja kaikki näkyvä taiteilee luonnon vakioiden, sattumien ja välttämättömyyksien välimaastossa saaden asunsa niiden pillien tahdissa.

Siitä vain olkaa hyvä ja tapahtukaa harvinaiset asiat, äly tekee omat kepposensa isossa sopassa, toistaiseksi ainakin meidän älymme matkii keksinöissään pitkälti luontoa ja keksii niitä pyöriä uudestaan.

Riittävän älykäs älypää voisi hallita koko isoa kuvaa jos haluaisi sellaista hallita, toistaiseksi ei kuitenkaan ole ehdokkaita ilmaantunut. Tästä tiettävästi on kovastikin eriäviä mielipiteitä, mutta ei mitään tutkittua jälkeen päin tarkistettavissa olevaa faktatietoa.

Mitä ääreisharvinaista herkkua olisi toki tapahtumana maan ulkopuoliseen kulttuuriin törmääminen. Ei osu sitten millään kohdalle. Mikä lienee yhtään pätevä mahisarvio kohtaamiseen, 1/ziljoona tai varmaankin sinne päin.

(Tämä oli tarkoitettu Artulle ja hänen faneilleen)

Yksinäisyyttä on tämä olemisemme galaksimme laidoilla, ehkä parempi niin, kaikille, mitäs läksit se on oma vika, mikä. )))

Entropia eli matemaattinen suure jolla kuvataan lämpöliikettä, voittaa lopulta koko valtavan roskan nimeltä universe, ja kaikki tunnistamamme tapahtumat, ne ääreisharvinaisetkin käyvät lopulta mahdottomiksi tapahtua.

Ilmiöt asiat ja minkään tutun olemukset muuttuvat hyvin hyvin hyvin kaukaisessa tulevaisuudessa kovin epätunnistettaviksi, ja mitä ilmeisemmin olut on siinä vaiheessa jokseenkin väljähtynyt.

Jep, ihan eri asia on kirjoittavatko ihmisoliot perinteisen jeesuslegendansa joskus uudestaan ja miksi.

Tietotaito mitä tieteeksi kutsumme, saattaisi tehdä samat jessen ihmeet paljon paremmin. Tiede saattaisi vapauttaa meidät joskus jopa fysiikan ja nurkkakuntaisen ajattelumme kahleista, mikä ei kuitenkaan tapahdu ihan huomenna.

Huom. tiede saattaisi sitä ja tätä, en ala väittelemään. Ihminen muuttuu ja jumalat suuttuu, siitä vaan takaisin luontoon, myöhäistä lienee.

On noita jeesuksia joka lähtöön joka kulttuurilla omansa johtotähti seurattavanaan ja palvottavanaan, keksitään lisää jos tämä malli hyvältä tuntuu. Tuskin siitä isompaa haittaakaan on jos se jotakuta lohduttaa sellainen malli täällä hirveän kylmässä mustassa avaruudessa.

Lukemista.
Tieteen ja ajattelun historiaa:
http://cc.oulu.fi/~rar/historia/index.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paavali kirjoitti:

Kemistituttavani väitti joskus että todennäköisyys ihmisen partenogeneettiselle syntymiselle on noin yksi neljästä miljardista.
Oliko tuo huuhaata vai saako Jeesus seuraajan jossain kaukaisessa lähitulevaisuudessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu