Ihmetyttää se, miten selvästi pääkaupunkiseudulla erottuvat köyhien ja rikkaiden asuinalueet. Tuloerot taitavat olla pääkaupunkiseudulla aika kovat, jos verrataan muihin kaupunkeihin tässä maassa. Ei muualla ole niin suurta jakoa Jakomäen syrjäytyneiden ja Westendin porvareiden välillä. Tuntuu, että nämä rikkaat eivät edes tiedä koko köyhyydestä, kun heillä on omat ajanvietepaikkansa ja kehämarkettinsa, joissa eivät köyhiä tapaa. Köyhät taas notkuvat toistensa kanssa Kallion leipäjonoissa samaan aikaan kun keskituloiset syövät lounasta, jonka arvo on monta kertaa tuon viikon leipäkassin arvo. Eikö teitä muita yhtään häiritse tämä kahtiajakautuminen?
Köyhyysongelma?
mattiäx
5568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä se häiritsee ihan yhtä paljon kuin pikkupaikkakunnillakin kyseinen ilmiö. Kyllä se sielläkin on. Silmät auki vaan.
Pitäis miettiä, kannattaako porvareita äänestää!
"Pitäis miettiä, kannattaako porvareita äänestää!"
Voi laiska paskakin joutua töihin leipänsä eteen.
Kokoomus pistää laiskat eläkeläisetkin hommiin! Turha itkeä, et kansaneläke on niin pieni, menis duuniin eikä eläis yhteiskunnan rahoilla! Samoin ne, jotka saa sairaspäivärahaa. Ja opiskelijat.
Kerrankin joku puhuu asiaa ihmisten pitää oppia tekemään töitä oli palkka sitten mitä on. Myös pakolaiset töihin rasittavat kansantaloutta kuten ruotsissa Suomi nousuun!
Helsingin raharikkaat muuttavat koko ajan pois, suurin muuttovoittaja on Pornainen.
Muutaman vuoden kuluttua Helsinki-kupla puhkeaa, kun suuret veronmaksajat on poissa. Keskustaan jäävät sosiaaliturvan varassa elävä köyhällistö ja maahan muutajat.
Tämä todellisuutta, mutta eihän siitä kukaan välitä, ennenkuin rahat kaupungilta on loppu!