Järjestelmä ei halua vain yksittäisen ihmisen onnea.
Järjestelmä on myös käytännöllinen:
.. tautien tarkoitus voi olla esim. saada ihmiskunta
kehittämään lääketiedettä. Todella paljon suuria keksintöjä on tehty (ja tehdään) esim. tutkittaessa tautien ja bakteerien aiheuttajia. Taudit kiihdyttävät informatiivista evoluutiota.
Tarkoitus on myös karsia biologisesti heikompia olentoja, että vahvemmat jäävät henkiin ja siirtävät perimäänsä. Mutta ei niin paljoa, että siitä olisi enemmän haittaa kuin hyötyä suurella aikajaksolla.
Kuten mikään tässä maailmassa johtuen järjestelmän erehtyvyydestä tauditkaan eivät toimi täysin oikein, tauditkin toimivat tietyn verran tarkoitusperiään vastaan.
Järjestelmä on myös käytännöllinen:
.. tautien tarkoitus voi olla esim. saada ihmiskunta
kehittämään lääketiedettä. Todella paljon suuria keksintöjä on tehty (ja tehdään) esim. tutkittaessa tautien ja bakteerien aiheuttajia. Taudit kiihdyttävät informatiivista evoluutiota.
Tarkoitus on myös karsia biologisesti heikompia olentoja, että vahvemmat jäävät henkiin ja siirtävät perimäänsä. Mutta ei niin paljoa, että siitä olisi enemmän haittaa kuin hyötyä suurella aikajaksolla.
Kuten mikään tässä maailmassa johtuen järjestelmän erehtyvyydestä tauditkaan eivät toimi täysin oikein, tauditkin toimivat tietyn verran tarkoitusperiään vastaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
korvasin sanan "jumala" sanalla "järjestelmä" ettei nouse ätäkkää ;)
p.p.s. Liittykää mun uskontoon!
taudeilla pitäisi olla joku tarkoitus?
Asiasta ei ole mitään järkeä keskustella. Ei johda mihinkään toimintaan= hyödytyöntä. plah
on subjektiivinen käsite. Jos päämääränä on kehittää mahdollisimman vahva immuunijärjestelmä, niin taudit ja bakteerit ovat hyvin hyödyllisiä tämän tarkoituksen täyttämisessä. Jos taas ihminen toivoo toisille ihmisille mahdollisimman paljon kärsimyksiä, niin hänen mielestään tautien tarkoitus on kärsimyksen tuottaminen.
Maanjäristyksiä aiheutuu mannerlaattojen liikkeestä. Jos joku ihminen sattuu menemään alueelle, missä on voimakas maanjäristys, niin hän mahdollisesti kuolee. Hänen lapsensa varmasti kysyvät miksi hän kuoli, mikä oli sen tarkoitus? Vastaus on, että hän kuoli, koska hän oli väärällä alueella. Jos hän olisi ollut muualla, niin hän ei olisi kuollut. Näin yksinkertaista se on.
Ei ole järkevää olettaa, että olisi joku universaali tahto, joka halusi opettaa näitä lapsukaisia tai kenties halusi rankaista heitä heidän pahoista teoistaan. Miksi asioita ei vain voisi tapahtua, ilman mitään tarkoitusta?
Jos etsii taudeille tarkoitusta, niin siinä on jo lähtökohtaisesti hyväksytty perusoletus, että maailmassa on joku suurempi voima joka suunnittelee ja ohjailee asioita tai sitten henkilö näkee suurempana hyvänä esim. juuri tämän immuniteettikyvyn parantumisen...
Ah en osaa edes kuvitella minkä suuren Tarkoituksen Jumala on saanut nähdä loismadossa, joka syö pienen afrikkalaistytön silmää. Halleluja! Kiitos Jeesus! Jeesus kiitos!
Yksi yksitityiskohta valtavasta kokonaisuudesta ja täysin eri tasolla tarkasteltuna saa sen tietysti vaikuttamaan irrationaaliselta.
Ja Jumala Suuressa Viisaudessaan korjaa tämän tartuttamalla tämän loisen tuhansiin afrikan nälkää näkeviin lapsiin. Halleluja! YLISTYS JEESUKSELLE, HERRAMMEPOJANLAPSENISÄLLE!
on myös kehittää tautien aiheuttajia vahvemmiksi, niin etteivät ne lannistu ihmisen immuunipuolustuksen hyökkäyksistä eikä antibioottikuureista.
Se, että taudit vahvistuvat sopii myös tähän teoriaan. Taudit kehittyvät ihmisten ponnistusten mukaan: tutkimuksia joudutaan jatkuvasti kiihdyttämään.
Evoluutio on tarkoituksenmukainen bakteerejakin luodessaan. Sinä et näe suurta mittakaavaa.
Kärsimyskohtaisesti siinä ei olekaan järkeä, mutta informaatioevoluution näkökulmasta on.
Onhan selvää että ilman bakteerien vahvistumista kehityksemme oli pysähtynyt aikapäiviä sitten.
Ehkä olisimme bakteereita itsekin.
Juuri informatioevoluutio antaa elämällemme tarkoituksen, muuten olisimme turhaan olemassa.
tappaa ja vahingoittaa. Näinhän biologiassa selitetään päämäärästä käsin. Mehiläinen viestittää tanssimalla muille mehiläisille missä ovat hyvät mesimestat jne. Sitten kun on totuttu, että luonto muka toimii päämäärähakuisesti, niin eipä ole ihme, että sinne tungetaan vielä joku päämäärähakuinen haamu, joka on luonut maailman ja pyörittää koko systeemiä.
Ai bakteereilla on kuitenkin "tarkoitus"?
"Tautien tarkoitus on tappaa ja vahingoittaa. Näinhän biologiassa selitetään päämäärästä käsin."
X-biologina voin väittää, että asiaa ei selitetä biologiselta kannalta noin. Ajatellaan bakteeria - se on rakentunut eri partikkeleista miljoonia vuosia ja nyt jakautuvana organismina se vain jakautuu koska olosuhteet ovat sille otolliset. Hyötykäsitteen mukaan bakteerille ei ole hyödyllistä tappaa isäntäänsä koska se on myöskin usein bakteerin tuho.
Bakteeri on sopeutunut johonkin isäntäeliöön, joten se ei aiheuta sille vakavia oireita, jos oireita ollenkaan. Ja päin vastoin isäntäeliö on sopeutunut bakteerin olemassaoloon.
Sitten tapahtuu mutaatio. Bakteerin perimään ilmenee uusi ominaisuus ja se mahdollistaa sen siirtymisen toiseen lajiin. Uusi laji ei ole sopeutunut elimistöönsä tulleeseen bakteeriin ja aiheuttaa eliölle sairauden.
Mitä pitempään yhteiselo jatkuu bakteerin ja isäntäeliön kesken sen paremmin ne soputuvat toisiinsa.
Esimerkkinä olkoon vaikkapa euraasialaiset. He ovat olleet tekemisissä tuhansia vuosia tiettyjen bakteerien kanssa ja heidän keskuudessaan on syntynyt tasapainotila. Bakteeri on tuhoisa vain vastasyntyneille ja vanhuksille, eikä aina heillekään. Sitten tällaisen bakteerin omaava eurooppalainen eräänä päivänä rantautui uuteen maailmaan Amerikoihin ja bakteeri/bakteerit saivat uuden itämisalustan neitseellisissä intiaaneissa. Alkupräisasukkailla ei ollut aikaisemmin ollut tällaista bakteeria elimistössään eikä bakteeri ollut tutustunut aikoihin puolustuskyvyttömiin eliöihin. Se vei hautaan kumpaakin, ihmisiä ja bakteereita. Ne jotka säilyivät hengissä kehittivät immuunivasteen bakteerille ja bakteeri pystyi elämään, kun yhteisö oli kyllin suuri, se siirtyi aina uusiin ihmisiin, lapsiin, mutta lapsilla oli osittainen peritty immuunivaste vanhemmiltaan. Tämä tuotti tasapainotilan, joka oli kummallekin hyödyllinen. Bakteeri tarttui edelleen uudesta isännästä toiseen ja isännät säilyivät hengissä. Isäntäeliön hyöty on lähinnä se, että sillä on monipuolistunut kyky tunnistaa vieraita eliöitä ja se pysyy hengissä.
ei olekaan 2 henkilöä peräkanaa luokitellut hihhuliksi :)
taudit tappaa ja tautien aiheuttaja on saatana!
Kristuksessa kaiki pysyy voimassa!
Tauditkin yrittävät vain selvitä. Itseään monistavan molekyylin tapa monistaa itseään mahdollisimman tehokkaasti... huomatkaa kuitenkin, ettei tehokkuus ole tavoite, vaan ainut tapa. Ei-tehokkaat monistujat ovat hävinneet pian syntymänsä jälkeen.
Taudit eivät eroa ihmisestä suuremmassa mittakaavassa millään tavalla. Molemmat kuluttavat elinalustaansa loppuun saakka lisääntyen mahdollisimman tehokkaasti, tuottamatta mitään elinalustalleen hyödyllistä.
Eräs pahis sanoi sen hyvin eräässä hyvässä elokuvassa ;)