Uskotteko näihin?

puhuva käärme paratiisissa ja bileamin puhuva aasi

Vilpittömästi ihmettelen, että miten näihin puhuviin elukoihin voi nykyään ihminen uskoa. Ihan vilpittömästi siis ihmettelen.
5168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ihmisillä oli myyttinen maailmankuva. Tuolloin ihmiset saattoivat uskoa kirjaimellisetikin todellisuudessa näin tapahtuneen.
Toinen mahdollisuus on sekin, että kyseessä on alunperinkin ollut symbolinen kuvakieli ja puhuva käärme ja aasi obat vertauskuvia tai symboleita. Sekin mahdollisuus on olemassa, että ihminen voi kokea hallisinaatioita, jolloin kuullaan ja nähdään asioita ja tapahtumia, jotka eivät ole objektiivista todellisuutta.

Itse uskoisin kyseessä olevan myyttisen ja uskonnollisen maailmankuvan aikaisten kertomusten vertauskuvalliset kielikuvat. Objektiivisesti ottaen käärmeellä tai aasilla ei ole mahdollisuutta tuottaa ihmispuheen kaltaista puhetta koska niiltä puuttuu tähän tarvittavat äänielimet.

Äänestä
  • näin minä uskon.Ja uskoni perustuu Raamatun Jumalaan ja Hänen suvereenisuuteen.

    Äänestä

  • on KAIKKI mahdollista kirjoitti:

    näin minä uskon.Ja uskoni perustuu Raamatun Jumalaan ja Hänen suvereenisuuteen.

    Jos Hollywoodin elämystehtailijatkin pystyvät luomaan valkokankaalle, jos vaikka minkälaista kummajaista, jotka puhuvat ja ääntelevät niin kuin ne vain halutaan laittaa ääntelehtimään; pieni possukin puhuu ihan ymmärrettävästi elokuvayleisölle, niin uskon kyllä että Jumalalle se ei ole OIKEASTI toteutettuna temppu eikä mikään. Ja saatanahan tietysti yrittää myös matkia Jumalan töitä...

    Äänestä

Eikö käärmeellä tarkoiteta persoonallista pahaa, missä on luova ajattelusi....

Vositko kuvitella, että kielletty hedelmä elämän puussa olisi, Kielto puhua saatana kanssa, tai kuunnella hänen juttujaan... Omena= saatana jne

Äänestä
  • Korjaan Hyvän ja pahan tiedon hedelmä/puu

    Lahja tietää hyvä ja paha

    Olisko taivaassa vielä viisauden puu joka = lahja ymmärtää viisautta.

    Tiedonpuu jne ymmärätkö mies viisautta, jota sinulle opetamma.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kunhan kysyn kirjoitti:

puhuva käärme paratiisissa ja bileamin puhuva aasi

Vilpittömästi ihmettelen, että miten näihin puhuviin elukoihin voi nykyään ihminen uskoa. Ihan vilpittömästi siis ihmettelen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu