Jälkiehkäisystä aiheutunut

Otin viime keskiviikkona jälkiehkäisypillerin ja nyt maanantaina (kuitenkin jo kulunut 5 päivää pillerin ottamisesta!) hämmästyksekseni huomasin kuukautisten tapaista vuotoa ja lisäksi mahani on kipeä, aivan kuten menkkojen aikaan. Vaikka edellisistä kuukautisista on kulunut vasta 18 päivää!

Onko tämä nyt sitten Norlevo-jälkiehkäisyvalmisteen aiheuttama juttu? Onko tällaisia oireita tullut teille jotka olette tätä valmistetta käyttäneet?
5306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Otin jälkiehkäisypillerin pari viikkoa sitten, edellisistä kuukautisistani oli silloin kulunut pari viikkoa. Viikko pillerin oton jälkeen alkoi ikänkuin kuukautiset, tosin vuoto oli jokseenkin runsaampaa, eikä kestänyt kuin pari päivää.

Selvästi tuo siitä jälkiehkäisystä johtui, mutten ole varma, oliko nuo sitten kuukautiset vai jotain muuta vuotoa..

Äänestä

Tosin tästä on jo muutama vuosi aikaa, mutta silloin viikon päästä pillerin otosta alkoi tosi kivulias ja runsas vuoto. Luulin sitä ensin menkoiksi, mutta sitten oikeat menkat alkoivat kuitenkin ajallaan.

Jälkiehkäisyhän keskeyttää hedelmöityksen, joka on luultavasti jo alkanut siinä vaiheessa kun pilleri alkaa toimimaan, joten kyllä siinä varmaan kroppa jotenkin reagoi. Kuitenkin aika tujua tavaraa menee elimistöön.

Äänestä

Kiitos, juu toivon että tämä nyt sitten ainakin viimeistään kertoo sen etten ole raskaana! :)

Aiheuttaakohan sen Norlevo-valmisteen ottaminen aina sitten tällaiset oireet, vaikka mitään raskautta ei olisikaan ollut alkamassa? Kun meillä ainakin tuo tilanne tuli vaan siitä että kumi jäi vahingossa sisään (mutta vaan siihen aukolle) ja on hyvin epätodennäköistä että siitä mitään nesteitä pääsi sisääni, kuitenkin varmuuden vuoksi päätettiin sitten käydä hakemassa tuo pilleri...

Äänestä
  • samoja oireita. Jouduin paria vuotta myöhemminkin kerran turvautumaan samaiseen menetelmään, ja silloin minulle ei tullut mitään oireita. Se on varmaan aika yksilöllistä, ja riippuu siitäkin missä vaiheessa kiertoa on menossa kuukaudessa.

    Äänestä

  • aiheuta kirjoitti:

    samoja oireita. Jouduin paria vuotta myöhemminkin kerran turvautumaan samaiseen menetelmään, ja silloin minulle ei tullut mitään oireita. Se on varmaan aika yksilöllistä, ja riippuu siitäkin missä vaiheessa kiertoa on menossa kuukaudessa.

    Itse olen kerran ottanut jälkiehkäisypillerin. Ei tullut yhtään minkäänlaisia oireita. Seuraavat kuukautiset alkoivat pari päivää myöhässä, mutta kiertoni ei muutenkaan ole ikinä ollut supersäännöllinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuoto? kirjoitti:

Otin viime keskiviikkona jälkiehkäisypillerin ja nyt maanantaina (kuitenkin jo kulunut 5 päivää pillerin ottamisesta!) hämmästyksekseni huomasin kuukautisten tapaista vuotoa ja lisäksi mahani on kipeä, aivan kuten menkkojen aikaan. Vaikka edellisistä kuukautisista on kulunut vasta 18 päivää!

Onko tämä nyt sitten Norlevo-jälkiehkäisyvalmisteen aiheuttama juttu? Onko tällaisia oireita tullut teille jotka olette tätä valmistetta käyttäneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu