Vanha laulu
Syndi oi, SYNDI, SYNDI MUN YSTÄVÄIN…
En ole kuulut tämmöistä laulua. Mistähän tämä on peräisin?
Pitääkö tämä paikkansa, että synti on teidän suurin ystävä?
Olen ollut aivan toisessa käsityksessä, että synti on vihollinen, joka turmelee ihmissydämen!
Syndi oi, SYNDI, SYNDI MUN YSTÄVÄIN…
En ole kuulut tämmöistä laulua. Mistähän tämä on peräisin?
Pitääkö tämä paikkansa, että synti on teidän suurin ystävä?
Olen ollut aivan toisessa käsityksessä, että synti on vihollinen, joka turmelee ihmissydämen!
Vastaukset 3
Vanhimmat
synti. Kuka sen voi sanoa? Joillekin joku on syntiä ja toisille ei. Jotkut tekee tekoja joita ei toiset tee katumatta. Mutta kuka sen sitten koko käsityksen on luonut niin se on sitten toinen asia. Voitaisiko puhua vaikka pahanteosta,ilkeydestä,panettelusta,huonosta käyttäytymisestä,pilkkaamisesta tms. Onko ne sitten syntiä. Minulle ne on sitä mitä kirjoitinkin,ei syntiä.
Hepr. 3:12. Katsokaa, veljet, ettei vain kenelläkään teistä ole paha, epäuskoinen sydän, niin että hän luopuu elävästä Jumalasta,
13. vaan kehoittakaa toisianne joka päivä, niin kauan kuin sanotaan: "tänä päivänä", ettei teistä kukaan synnin pettämänä paatuisi;
Jaak. 1:14. Vaan jokaista kiusaa hänen oma himonsa, joka häntä vetää ja houkuttelee;
15. kun sitten himo on tullut raskaaksi, synnyttää se synnin, mutta kun synti on täytetty, synnyttää se kuoleman.
1 Joh.3:4. Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus.
5. Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä.
6. Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut.
7. Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas.
8. Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot.
9. Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt.
10. Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta.
1 Joh. 5:16. Jos joku näkee veljensä tekevän syntiä, joka ei ole kuolemaksi, niin rukoilkoon, ja hän on antava hänelle elämän, niille nimittäin, jotka eivät tee syntiä kuolemaksi. On syntiä, joka on kuolemaksi; siitä minä en sano, että olisi rukoiltava.
17. Kaikki vääryys on syntiä. Ja on syntiä, joka ei ole kuolemaksi.
18. Me tiedämme, ettei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä; vaan Jumalasta syntynyt pitää itsestänsä vaarin, eikä häneen ryhdy se paha.
19. Me tiedämme, että olemme Jumalasta, ja koko maailma on pahan vallassa.
suurin osa uskovista ei vihaa syntiä ja synnin tekemistä tarpeeksi, koska on päästänyt tuntonsa turtumaan ja näin paatunut joillekin näille synniksi luokitelluille asioille:
Ahneus, kateus, haureus, aviorikokset, häijyys, petollisuus, ylpeys, ylenkatseellisuus, viha, kauna, kostonhimo, yms. Listaa voi itsekukin kohdallaan jatkaa loputtomiin..