Voiko auton käsirahan maksupäivästä sopia, vai onko se aina maksettava toimituksen yhteydessä tai jopa ennen sitä? Saisin auton perjantaina, mutta nyt kävi pankissa ilmi että saan rahat tilille vasta kolmen pankkipäivän kuluttua, eli maanantaina. Kauppakirjassa lukee "käsirahan maksu toimittaessa". Maanantaina siis pystyisin maksamaan. Joo, tiedän että voin olla myyjään yhteydessä, mutta ajattelin ensin kysyä onko kellään kokemuksia.
Auton käsiraha
autoliikkeeseen
91588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ostettiin juuri emännälle Auris. Luovutus on parin viikon kuluttua. Maksusta myyjä sanoi, että hoidetaan se sitten kuin teille sopii. Ei se niin päivänpäälle ole.
Rohkaisen siis mieleni ja soitan myyjälle asiasta.
PS Ostin vanhan corollan tilalle uudemman!
koko auton osto,jos ei edes( omaa) käsirahaa ole tilillä.
rahat tulevat osakkeiden myynnistä! Ja vasta sen takia kolmen pankkipävän päästä tilillä. Osakkeet omia!!!!!!!!
kuitenkin rahat olla, jos ei edes käsirahaa käteisenä löydy. Ja vähän on osakkeitakin, ellei niillä pysty koko kotteroa maksamaan. Osta vähän halvempi pirssi ja maksa käsiraha vaikka kännykkävipillä.
Ja anna niitten osakkeitten arvon vielä nousta.
Se on kuule semmonen homma että me persaukiset makuutetaan niitä muutamia (kymppi)tonneja tilillä. Rahamiehillä on vara laittaa pääomat kiinni osakkeisiin ja tarpeen mukaan realisoida niitä
mutta rahamiehet eivät kysele täällä, eivätkä missään muuallakaan että, mistä sais käsirahan kokoon.
myy käsirahaksi osakkeita,useimmat antaa vanhan autonsa,MUTTA HARVA OSTAA KÄTEISELLÄ,en minä,eikä monet tälläkin palstalla rahamiehenä esiintyvät.Toinen ilmiö,jonka olen huomannut,että jos joku kysyy asiallista kysymystä,niin aina löytyy niitä,jotka vievät asiat sivuraiteille.
itse olen ostanut kaikki autoni käteisellä ja aion ostaa jatkossakin (en uusia, mutta olen aina ajanut keskivertoa suuremmalla autolla, ei yhtään alle 2-litraista). Ymmärrän kyllä jos joku ostaa rahoituksella, mutta sitä en ymmärrä, että miksi pitää ostaa niin kallis auto, ettei omat rahat riitä edes käsirahaan? Pitää kasvattaa sen verran suuri k**pä, että voi ajella sen hintaisella autolla mihin oikeasti on varaa. Täällähän tosin kaikki on osakemiljonäärejä, joitten ei kannata irroittaa rahaa 10-vuotta vanhan Avensiksen käsirahaan.