Miten advarit selittävät

"Minä vannotan teitä, te Jerusalemin tyttäret: jos löydätte rakkaani, mitä hänelle sanotte? Sanokaa, että minä olen rakkaudesta sairas."
8220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

et oikeasti edes halua tietää, joten en vastaakaan.

Äänestä
  • osaisit, tuskin haluaisit.

    Äänestä

  • Tai vaikka kirjoitti:

    osaisit, tuskin haluaisit.

    Tämä Raamtun kohta nyt sattuu olemaan ulkopuolella Ellen Whiten kirjoitusten.

    Äänestä

Teksti, johon viittasit avauksessasi löytyy Laulujen laulusta 5:8. Vastaavanlainen ajatus esiintyy jo Laulujen laulu 3:5. Kummassakin on syvä unelma, ikävä ja kaipuu entisen suhteen eheytymiseen rakkaaseensa.

Onhan siinä myös kaunis ajatus siitä, että Jumalalla on sama unelma ja kaipuu. Hän toivoo suhteen korjautuvan hänen ja ihmisen välillä ja voittavansa luomansa ihmisen rakkauden takaisin. Ihmeellinen on rakkaus kahden ihmisen välillä, mutta se on vasta äärten häämöitystä siitä suuresta rakkaudesta, jota Jumala tuntee meitä kohtaan. Hän ikävöi ja kaipaa tuon suhteen eheytymistä. Jumala on omalta puoleltaan ollut valmis panemaan kaiken likoon asian toteutumisen puolesta. Jumala käyttää vain yhtä voimaa ja se on rakkaus. Rakkaudellaan hän vetää meitä puoleensa.

Äänestä
  • Jerusalemin tyttäret?

    Omaisuuskansa ja erityisen rakas koska Jeesuskin oli juutalainen?

    Äänestä

  • tyttäret? kirjoitti:

    Jerusalemin tyttäret?

    Omaisuuskansa ja erityisen rakas koska Jeesuskin oli juutalainen?

    Aivan varmasti rakkauden Jumala kaipaa suhteen eheytyvän omaan kansaansa. Mekin saamme kuulua niiden joukkoon, joita Jumala armossaan rakastaa ja ikävöi takaisin yhteyteensä.

    Äänestä

  • Raamattua lukeva kirjoitti:

    Aivan varmasti rakkauden Jumala kaipaa suhteen eheytyvän omaan kansaansa. Mekin saamme kuulua niiden joukkoon, joita Jumala armossaan rakastaa ja ikävöi takaisin yhteyteensä.

    Miten ilmenee että olet rakkaudesta sairas sinä Jerusalemin tytär?

    Äänestä

JER 33:6-9

Jer.33:6 "Mutta vielä minä annan heidän haavojensa kasvaa umpeen ja parantua, minä teen heidät terveiksi ja lahjoitan heille pysyvän rauhan ja menestyksen. [Jer. 30:17]

7 Minä käännän Juudan ja Israelin kohtalon, rakennan ne entiselleen.
8 Minä puhdistan niiden asukkaat kaikista synneistä, joilla he ovat rikkoneet minua vastaan. He ovat tehneet syntiä ja rikkoneet minua vastaan. Mutta minä annan anteeksi kaikki heidän pahat tekonsa. [Jes. 43:25 ]

9 Silloin koko maailman kansat saavat kuulla niistä hyvistä teoista, jotka olen tehnyt omalle kansalleni. Jerusalemin maine kansojen keskuudessa on minulle iloksi ja tuo minulle ylistystä ja kunniaa. Kansat ovat ymmällään ja peloissaan, kun kuulevat, miten paljon hyvyyttä ja menestystä minä suon Jerusalemille."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tämän Ramatunkohdan kirjoitti:

"Minä vannotan teitä, te Jerusalemin tyttäret: jos löydätte rakkaani, mitä hänelle sanotte? Sanokaa, että minä olen rakkaudesta sairas."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu